Strony

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Sprawdzone prezenty książkowe

Gorączka przedświątecznych zakupów trwa w najlepsze. Jeśli nie macie jeszcze prezentów dla swoich bliskich, a chcielibyście obdarować ich książkowymi upominkami, przyjrzyjcie się poniższemu zestawieniu. Specjalnie dla Was wybrałam kilka tytułów, które sama przeczytałam i z czystym sumieniem mogę polecić. Na liście znalazły się zarówno pozycje dość popularne w ostatnim czasie, jak i te, o których raczej głośno nie było.


Biografia/Pamiętnik


Fanów twórczości Tolkiena jest naprawdę sporo. Listy to świetna pozycja dla osób, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej o okolicznościach powstania Władcy Pierścieni i Hobbita. Zgromadzone w zbiorze listy są cennym źródłem uwag i komentarzy autora, pomocnych w zrozumieniu stworzonej przez niego mitologii oraz dających szerszy pogląd na jego pomysły i twórcze inspiracje. Z prozą Astrid Lindgren miał do czynienia chyba każdy. Biografia Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości autorstwa Margarety Strömstedt zawiera nie tylko charakterystykę sylwetki tej znanej Szwedki, ale również wnikliwą analizę jej najbardziej znanych dzieł. The Beatles to naprawdę solidne opracowanie, które zachwyci wszystkich fanów  słynnej czwórki z Liverpoolu. Co istotne jest to jedyna autoryzowana biografia zespołu dostępna na rynku.


Kryminał/Sensacja/Thriller


Harlan Coben posiada w naszym kraju liczne grono czytelników. Zostań przy mnie jest jedną z najnowszych powieści kryminalnych w dorobku amerykańskiego pisarza. Jak zwykle nie zabrakło w niej przemyślanej fabuły i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Seria Parabellum Remigiusza Mroza bije rekordy popularności w książkowej blogosferze. Prędkość ucieczki to pierwsza część osadzonego w realiach II wojny światowej cyklu, którego zdecydowanymi zaletami są świetnie skonstruowani bohaterowie oraz niedające chwili oddechu tempo akcji. Stworzona przez Thomasa Harrisa postać Hannibala Lectera może zarówno przerażać, jak i fascynować. Na wyobraźnię silnie oddziałuje nie tylko książka, ale również nagrodzony licznymi statuetkami film z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Milczenie owiec to thriller, który trzeba znać.


Literatura faktu


Reżyserzy Janusza Wróblewskiego to zbiór dwudziestu dziewięciu wywiadów z ikonami współczesnego kina - reżyserami, których produkcje zdobyły międzynarodowe uznanie na przestrzeni ostatnich lat. Wśród rozmówców autora znaleźli się między innymi: Martin Scorsese, Woody Allen, Emir Kusturica, Quentin Tarantino i wielu innych. Pozycja, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kina. Zainteresowani przemianami współczesnego świata i miłośnicy przyrody nie przejdą obojętnie wobec reportażu Artura Domosławskiego. Śmierć w Amazonii to przejmujący obraz nieodwracalnych  zmian, jakim ulega krajobraz Ameryki Południowej, nadmiernie eksploatowanej przez międzynarodowe koncerny. W historii XX wieku wielokrotnie dochodziło do bezsensownego rozlewu ludzkiej krwi. Rzeź Nankinu autorstwa Iris Chang to przerażająca książka, przybliżająca okoliczności masakry dokonanej w 1937 roku przez wojska japońskie w chińskim mieście Nankin. To trudna, ale też wartościowa lektura ukazująca ciemne oblicze ludzkiej natury.


Literatura kobieca oparta na faktach

 
W książce Czas Motyli autorka przybliżyła historię sióstr Mirabal, zaangażowanych w działalność opozycyjną kobiet, które na Dominikanie zyskały status bohaterek narodowych. Tytułowe Motyle przez lata prowadziły nietrudzoną walkę z reżimem Trujillo, która ostatecznie przyniosła oczekiwane zmiany. W słusznej sprawie Diane Chamberlain to jedna z tych książek, których czytanie dostarcza czytelnikowi sporej dawki emocji i wrażeń. Czy kobietę można pozbawić możliwości zostania matką z powodu niskiego poziomu IQ, choroby psychicznej lub epilepsji? Okazuje się, że ze wskazanych przyczyn w Stanach Zjednoczonych zabiegu sterylizacji dokonywano wielokrotnie. Naprawdę gorąco polecam tę pozycję. W tematyce niewolnictwa na uwagę zasługuje książka Aminata. Siła miłości, przybliżająca historię afrykańskiej dziewczynki wyrwanej siłą z rodzinnej wioski i zmuszonej do pracy na jednej z plantacji w Karolinie Południowej. 


Literatura młodzieżowa


Czas Żniw Samanthy Shannon to prawdziwa rewelacja - powieść dopracowana w najmniejszym szczególe i niezwykle wciągająca. Jej lektura zachwyci niejednego czytelnika, zarówno młodszego, jak i nieco starszego. Co istotne jej kontynuacja jest równie emocjonująca. Matthew Quick ma na swoim koncie kilka powieści, z których największą popularnością cieszy się Poradnik pozytywnego myślenia, jednak w moim prywatnym zestawieniu to właśnie Niezbędnik obserwatorów gwiazd zajmuje pierwsze miejsce. Mądra i wartościowa powieść o dorastaniu i poszukiwaniu swojego miejsca na świecie. Delirium to pierwsza część cyklu amerykańskiej pisarki Lauren Oliver, która jakiś czas temu skradła moje serce. Autorka wykreowała rzeczywistość, w której miłość uznawana jest za ciężką i niebezpieczną chorobę, wymagającą specjalnego leczenia.    


Literatura piękna

 

Drach oraz Sońka to tegoroczni finaliści nagród Nike i choć żaden z autorów statuetki ostatecznie nie otrzymał, to jednak warto przyjrzeć się ich utworom bliżej. Powieść Szczepana Twardocha to mocny tytuł, osadzony w realiach Górnego Śląska i przybliżający jego burzliwą historię od początku XX wieku po czasy współczesne. Z kolei Ignacy Karpowicz przenosi swoich czytelników do jednej z zapomnianych wsi na Podlasiu. Mieszka tam stara i schorowana Sońka, która pod wpływem impulsu postanawia podzielić się z nieznajomym mężczyzną historią swojego życia. Wiadomość to zbiór opowiadań autorstwa Tove Jansson, pisarki kojarzonej głównie z literaturą dziecięcą. Twórczyni Muminków pisze o przyjaźni, miłości, podróżach, ale przede wszystkim o trudnej roli bycia artystą, o pracy i rozterkach malarzy, rzeźbiarzy, rysowników i pisarzy, o ich bezustannym dążeniu do perfekcji oraz poszukiwaniu bodźców.


Pochwalcie się, jakimi książkami zamierzacie obdarować swoich bliskich?
 

18 komentarzy:

  1. Podałaś sporo tytułów. Ja teraz szukam książki w stylu "Sekret" dla teściowej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie wiem, co Ci doradzić :) "Sekret" mamy już u siebie :)

      Usuń
  2. Co prawda, prezenty dla innych mam już upatrzone, jednak ciągle myślę nad prezentem dla siebie :) Zdecyduję się chyba na Dracha. Od dawna chcę przeczytać jakąś książkę tego autora, ale nigdy jakoś nie ma na to czasu... Może w końcu podczas świąt uda mi się w końcu po nią sięgnąć :D

    Trafiłem na Twojego bloga po raz pierwszy, ale z pewnością jeszcze nieraz tu zawitam :)

    Pozdrawiam :)
    http://mybooktown.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Drach" to świetny tytuł dla odważnych czytelników :) Sama planuję sięgnąć po "Morfinę" :)

      Usuń
  3. Dla mamy kupiłam książkę Richarda Castle'a "Ostateczny sztorm"
    A mama mnie podobno kupiła i schowała trylogię "Igrzyska Śmierci"
    A sama siebie obdarowalam już paroma ksiązkami :) autorstwa Agnieszki Lingas-Łoniewskiej

    OdpowiedzUsuń
  4. Muszę koniecznie przeczytać "Dracha" i "Czas motyli", a z zestawem z lit. faktu zgadzam się w stu procentach!

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę kupić na prezent mangę, wiesz może które są najlepsze? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety... Manga to kompletnie nie mój gatunek :)

      Usuń
  6. Moja mama dostanie książki Mastertona, bo go bardzo lubi, a brat natomiast książkę "What if" bo lubi różne ciekawostki. Niestety tata to zerowy czytelnik ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "What if" to ostatnio hit, więc myślę, że niejeden ciekawy świata czytelnik ją dostanie :) Moja mama woli zdecydowanie lżejsze klimaty :)

      Usuń
  7. "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" czytałam i polecam wszystkim. Za to wiele z lektur, które przedstawiłaś, mam w planach. W tym roku książki obdaruję młodszego brata oraz chrześniaczkę. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda, że to świetna pozycja? :) W kolejce czekają jeszcze "Wybacz mi, Leonardzie" i "Prawie jak gwiazda rocka" :) Mam nadzieję, że w najbliższym czasie znajdę dla nich chwilę uwagi :)

      Usuń
  8. Ja bym bardzo chciała zostać obdarowana biografią Astrid Lindgren. Tylko szkoda, że nikt na to nie wpadnie;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napisz koniecznie list do św. Mikołaja :P Może jeszcze nie wszystko stracone ;)

      Usuń
  9. Książkę "Reżyserzy" chcę od dawna, może wreszcie uda mi się przeczytać ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Książki oparte na faktach - coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)