Strony

wtorek, 8 grudnia 2015

Wyspa X - Maria Krasowska

Wyspa X to debiutancka powieść Marii Krasowskiej, youtuberki i autorki bloga "Amerykańska przygoda", będącego zapisem wrażeń autorki z przebiegu wymiany szkolnej w Stanach Zjednoczonych. Maria Krasowska interesuje się gimnastyką i biznesem, jest fanką zdrowego stylu życia i uwielbia podróże, od dzieciństwa godzinami czyta książki. Przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku szesnastu lat. Początkowe rozdziały książki autorka publikowała na swoim blogu.

Jeszcze do niedawna Summer była wychowanką jednego z domów dziecka w stanie Kansas, gdzie trafiła po śmierci rodziców. Nieoczekiwaną szansą na odmianę losu i porzucenie dotychczasowego życia stała się dla dziewczynki wygrana w castingu organizowanym przez Disney Channel. Dziś, w wieku dwunastu lat, Summer jest nie tylko jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek młodego pokolenia, ale też zdobywającą liczne wyróżnienia tancerką. Za jej sukcesem stoi wrodzony talent, ciężka praca oraz wsparcie ze strony opiekującego się dziewczynką menadżera.  

Na zdjęcia do kolejnego filmu, tym razem u boku Toma Cruise'a, Summer wyrusza do Australii. Lot samolotem okazuje się jednak tragicznym w skutkach dla zgromadzonych na pokładzie pasażerów. Nieoczekiwana awaria samolotu zwiastuje rychłe zatonięcie maszyny w wodach oceanu, dlatego też część z nich, w tym Summer, za namową załogi decyduje się na ewakuację z rozpadającego się na kawałki samolotu. Na skutek przeżytych wrażeń dziewczynka traci przytomność. Po odzyskaniu świadomości przekonuje się, że wraz z dziewięcioletnią Lily i trzynastoletnim Jackiem trafiła na tajemniczą wyspę. Wydarzenie to staje się dla całej trójki początkiem niesamowitej przygody.

Na kolejnych stronach książki autorka przybliża wydarzenia będące udziałem nastoletnich bohaterów, ich zmagania z oswojeniem otaczającej ich rzeczywistości oraz próby rozwikłania pojawiających się na ich drodze zagadek. Nieoczekiwana sytuacja, w której się znaleźli przybliża ich do siebie, stając się początkiem rodzącej się między nimi przyjaźni. 

Język, jakim posługuje się autorka jest prosty i moim zdaniem adekwatny do wieku odbiorcy. Fabuła poprowadzona jest lekko, przez co lektura książki nie wymaga od czytelnika większego skupienia. Wykreowani przez autorkę bohaterowie posiadają znamiona postaci idealnych, co może nieco razić starszych czytelników, ale z pewnością nie będzie przeszkodą dla młodszych odbiorców. Dorosły czytelnik powinien w tym przypadku przymknąć oko i przypomnieć sobie własne marzenia z dzieciństwa o byciu popularnymi aktorkami i piosenkarkami lub pragnienia o wzięciu udziału magicznej przygody. Wyspa X jest bowiem typową powieścią przygodową dla dzieci i młodzieży, nieco słodką, taką w której nie ma rzeczy niemożliwych.

Debiut Marii Krasowskiej jest sprawnie napisaną, choć niepozbawioną wad powieścią, która przypadnie do gustu przede wszystkim młodszym czytelnikom, poszukujących w książkach elementów magii i trudnych do wytłumaczenia zjawisk. W książce nie zabrakło nieoczekiwanych zwrotów akcji, ciekawie wykreowanych bohaterów oraz sporej dawki humoru. Starsi czytelnicy, szczególnie ci nie mający na co dzień styczności z literaturą dziecięcą, w trakcie lektury mogą czuć się nieco znużeni, ale może warto dać książce szansę i choć na chwilę powrócić do świata dziecięcych marzeń.______________________________
Wydawnictwo: Edytorial
Data wydania: czerwiec 2015
Liczba stron: 339


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie
autorce Marii Krasowskiej


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: 52 książki 2015; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,6 cm); 

6 komentarzy:

 1. Nie jestem do końca przekonana do tej pozycji, gdyż wydaje mi się, że już dawno wyrosłam z tego typu lektur.
  Zapraszam:
  kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety ja też wyrosłam z tego typu książek. Ale dla młodszych czytelników powinna być w sam raz ;).

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujący debiut. Z chęcią bym go przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś ostatnio przybywa książek youtuberów ;).

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna książka tylko troszkę za dużo w niej magii ktoś się ze mną zgadza??

  OdpowiedzUsuń
 6. This is my first time go to see at here and i am in fact
  pleassant to read all at alone place.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)