Strony

wtorek, 13 maja 2014

The Beatles - Hunter Davies


Tytuł oryginału: The Beatles
Wydawnictwo: Sine Qua Non    
Data wydania: listopad 2013        
Liczba stron: 576       
Format: 150 x 215 mm       
Oprawa: twarda      
ISBN: 978-83-63248-69-7

Zespołu The Beatles nie trzeba przedstawiać. Trudno szukać osób, które nie spotkały się z muzyką znanego bandu z Liverpoolu, którego szczytowa forma przypadła na lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to rzesze fanek piszczały na widok swoich idoli, a utwory zespołu przez długie tygodnie nie opuszczały czołówek list przebojów. Książka, o której chcę Wam dzisiaj napisać jest jedyną autoryzowaną biografią The Beatles jaka powstała w porozumieniu z muzykami i ich ówczesnym menadżerem, Brianem Epsteinem. W Polsce została wydana po 45 latach od jej brytyjskiej premiery, która  miała miejsce we wrześniu 1968 roku.

Autorem niniejszej publikacji jest brytyjski pisarz i dziennikarz Hunter Davies, który na przełomie 1967 i 1968 roku miał okazję przebywać osiemnaście miesięcy z muzykami, tworzącymi podstawy współczesnej muzyki popularnej. Dziennikarz  towarzyszył wspaniałej czwórce nie tylko podczas prac nad kolejnymi utworami w studio, ale także gościł w ich domach, poznał ich partnerki, rodziców, rodzeństwo i osoby związane z zespołem. W tym czasie autor zebrał pokaźnych rozmiarów materiał, w tym odręcznie zapisane słowa piosenek, które niejednokrotnie przeznaczone były do wyrzucenia, a z czasem zyskały nieprawdopodobną wartość. Niestety części z tych unikatowych materiałów nie udało się zawrzeć w pierwszej wersji książki, głównie przez naciski ze strony wydawcy. Czas spędzony na gromadzeniu informacji o The Beatles stał się początkiem długoletniej przyjaźni pomiędzy muzykami i Hunterem Daviesem.

Wydanie przygotowane przez wydawnictwo Sine Qua Non rozpoczyna obszerna przedmowa z 2009, w której brytyjski dziennikarz przywołuje kulisy rozpoczęcia współpracy ze słynnym kwartetem z Liverpoolu. Wspomina z wielkim sentymentem czas, który mógł spędzić z członkami zespołu, a także dodaje informacje, których nie mógł zawrzeć w pierwszej wersji książki. Następnie płynnie przechodzi do zaprezentowania sylwetek Johna, Paula, George’a i Ringo. Z wielkim oddaniem śledzi ich dzieciństwo i okres dojrzewania, przybliża pierwsze spotkania z muzyką i analizuje wydarzenia, które miały wpływ na ukształtowanie ich charakterów. Odwiedza szkoły, domy rodzinne i dociera do osób, które utraciły już kontakt z członkami The Beatles. Autor sporo miejsca poświęca pierwszemu zespołowi Johna Lennona, The Quarryman, który stopniowo przekształcił się w The Beatles.

W kolejnych rozdziałach Hunter Davies przybliża drogę zespołu na szczyt. Wspomina zarówno o dobrych jak i złych wyborach muzyków. Pomiędzy wierszami można wyczytać informacje o kontakcie The Beatles z narkotykami i alkoholem oraz dość rozwiązłym trybie życia, szczególnie podczas koncertów w Hamburgu. Niemniej jednak The Beatles przyznają, że pobyt w Niemczech w dużej mierze ukształtował ich styl i był bardzo ważnym momentem w ich karierze. Dziennikarz analizuje także zjawisko zwane beatlemanią, które przez kilka długich miesięcy ogarnęło świat, nawet w jego najdalszych zakątkach. Spore wrażenie robią rozdziały zatytułowane imionami członków zespołu, zawierające fragmenty rozmów autora z Paulem, Johnem, Ringo i Georgem. Teksty te są kopalnią wiedzy o beatlesach, o ich podejściu do sławy, życia i pieniędzy, o tym co lubią robić w wolnym czasie, a czego zwyczajnie nie znoszą. Z relacji Huntera Daviesa wynika, że kluczem do zdobycia międzynarodowej sławy przez grupę były niebywały talent, pracowitość i miłość do muzyki, a także skrupulatnie zaplanowana kampania promocyjna menadżera zespołu. 

Publikację uzupełnia posłowie z 1985 roku, w którym autor przybliża losy członków zespołu po jego rozwiązaniu, a także rozdział zatytułowany Memento Mori z 2009 roku poświęcony osobom, które były związane z zespołem i już nie żyją. Nie mogło również zabraknąć pełnej dyskografii zespołu i kilku wkładek zdjęciowych, prezentujących fotografie z różnych okresów życia członków grupy. 

Mimo upływu lat książka ta nie utraciła statusu najważniejszej publikacji traktującej o The Beatles, a tekst z 1968 pomimo licznych wznowień pozostał bez zmian. Za sukcesem biografii stoi przede wszystkim lekkie pióro autora oraz ogrom pracy włożony w jej powstanie, który widoczny jest na każdej stronie publikacji. Książka posiada jasny, chronologiczny podział, a każdy rozdział płynnie przechodzi w kolejny. Opiekę merytoryczną nad polskim wydaniem sprawował Piotr Metz, a tłumaczenia podjęła się Aleksandra Machura. 

Czytanie biografii Huntera Daviesa to obfitująca w głębokie przeżycia podróż do lat sześćdziesiątych, które w historii zapisały się jako okres burzliwych zmian kulturalno-obyczajowych. To także kontakt z licznymi utworami niezwykle utalentowanego duetu Lennon-McCartney oraz wiarygodna relacja z okresu, kiedy najważniejszą wartością w życiu muzyków była przyjaźń i płynąca z niej radość.  


Moja ocena
10/10


_______________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Sine Qua Non

http://wydawnictwosqn.pl/


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
52 książki 2014
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (4,8 cm)
Wyzwanie muzyczne

25 komentarzy:

 1. Czytałem, kocham - zarówno książkę, jaki i Beatlesów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno się oprzeć takiemu zespołowi i wydanej przez SQN biografii :)

   Usuń
 2. uwielbiam SQN za te własnie biografie :)
  tak bardzo mnie zachęciłaś, że nie wiem czy zdołam się oprzeć!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słucham na codzień tego zespołu, ale muszę przyznac, ze zachęciłaś mnie aby bardziej zainteresowac się tą grupą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam, słucham czasami, ale na biografię nie mam ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Chętnie przeczytam, jakie wrażenie zrobi na Tobie ta publikacja :)

   Usuń
 6. The Beatles to klasa sama w sobie. rzadko słucham, ale od lat szanuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam o The Rolling Stones, więc i o tej formacji bym poczytała z chęcią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie byłam jakąś wielką fanką Beatlesów, ale od jakiegoś czasu przymierzam się do dokładniejszego zapoznania się z ich muzycznym dorobkiem. Z chęcią przeczytam książkę i mam nadzieję, że kiedyś znajdzie się na mojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że na półce wygląda wspaniale :)

   Usuń
 9. Beatlesy to raczej pokolenie moich rodziców, stąd też znam ich muzykę (głównie przez mojego tatę). Ale mnie osobiście nie porywała, więc biografię również sobie odpuszczę. Ale tak sobie myślę, że to genialny prezent na zbliżającą się 50-tkę mojego tatki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że książka pozwoli Twojemu tacie przenieść się na chwilę do lat jego młodości :)

   Usuń
 10. Kiedyś często ich słuchałam. A samą książkę też chętnie bym przeczytała. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Aniu:) Które z ich utworów puszczasz najczęściej ?

   Usuń
 11. Ha! Wiem, komu mogłabym sprezentować te książkę :D

  Zapraszam na konkurs do mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię Beatlesów, więc bardzo chętnie przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę przeczytać! Uwielbiam Beatlesów, jednak już nie słucham ich tak bardzo jak jeszcze parę lat wcześniej. Mimo wszystko jestem bardzo zainteresowana tą książką!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze swojej strony mogę tylko serdecznie polecić:) To naprawdę świetna książka, warta swojej ceny i niezwykle interesująca!

   Usuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)