Strony

piątek, 21 grudnia 2012

Miłośnica - Maria Nurowska

 

Wydawnictwo: W.A.B 
Data wydanialistopad 2001
Liczba stron: 336
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 97883-88221-76-7

 
Tytułowa „Miłośnica” to agentka brytyjskiej tajnej służby SOE Krystyna Skarbek, na świecie znana szerzej pod pseudonimem Christine Granville. 

W czasie czytania nie da się nie zainteresować postacią Krystyny, opisywaną przez fikcyjną narratorkę- Ewę. To inteligentna, przebiegła i niezwykle odważna kobieta, kochająca zwierzęta oraz ceniąca sobie obcowanie z naturą, szczególnie piesze wycieczki po górach. Kondycja zdobyta podczas wielokrotnych pobytów w Zakopanem była kluczową w czasie kurierskich przepraw przez Tatry do Polski w czasie wojny. Krystyna, zachowując zimną krew, potrafiła wyjść z każdej opresji w obecności wroga. Wydaje się, że dla niej ważniejsze od własnego życia było powodzenie zleconej misji. Bez wahania podjęła kurs spadochroniarstwa i została zrzucona w 1944 roku na południe Francji. 

Krystyna to „Bohaterska i zasłużona agentka wywiadu, a zarazem obdarzona nadzwyczajnym temperamentem kobieta, który to temperament kazał jej uwodzić wciąż innego mężczyznę." 

Z jednej strony to osoba odważna i przebiegła, a z drugiej kobieta o niezwykłym magnetyzmie. Przyciągała do siebie każdego mężczyznę i rozkochiwała w sobie, ale tylko z wybranymi wdawała się w niezliczone romanse miłosne. Można powiedzieć, że „bawiła” się mężczyznami, po tym jak jej się znudzili potrafiła odejść bez żadnego słowa wyjaśnienia. Jednak zawsze po tym wracała do Andrzeja Kowerskiego, swojego towarzysza życia, który był jej ostoją i którego skrzywdziła najbardziej swoimi romansami. 

Wielkie podziękowania dla autorki za przybliżenie postaci Krystyny Skarbek, o której działalności większość Polaków pewnie nie ma najmniejszego pojęcia. Pomimo odwagi, którą się niewątpliwie cechowała, wrodzonego piękna oraz licznych romansów, była to kobieta doświadczona przez życie. Jej rodzina straciła ulubiony przez nią rodzinny dworek w Trzepnicy, a czasie wojny sama Krystyna straciła matkę i brata. Po wojnie osiadła w Londynie ponieważ nie wyobrażała sobie życia w powojennej Polsce. Tam los również nie był dla niej łaskawy, o czym niebawem się przekonała. 

Zachęcam do lektury i poznania sławnej na świecie polskiej agentki armii podziemia, o której osobowości długo nie można zapomnieć. 

"Christine miała więcej wstążek z odznaczeniami niż generał. Cechowała ją jakaś niezwykła magia, która odróżniała ją od innych osób (...). Jej osobowość wydzielała jakąś magnetyczną siłę. Jest bardzo ważne, by zachować jej pamięć (...), była żywym ucieleśnieniem odwagi" – "The Guardian" o Krystynie Skarbek. 

1 komentarz:

  1. Marię Nurowską czytuję i nawet lubię, więc zapewne sięgnę i po tą pozycją. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)