Strony

piątek, 14 sierpnia 2015

Zostań przy mnie - Harlan CobenTytuł oryginału:  Stay Close     
Wydawnictwo: Albatros      
Data wydania: marzec 2013     
Liczba stron: 464       
Oprawa: twarda     
ISBN: 978-83-7885-616-0

Harlan Coben od dłuższego czasu figuruje w czołówce najbardziej poczytnych autorów thrillerów i sensacji. Serca swoich czytelników zdobył skomplikowanymi fabułami, nieoczekiwanymi zwrotami akcji i wprawiającymi w osłupienie zakończeniami. Sama od kilku lat chętnie sięgam po kolejne książki amerykańskiego powieściopisarza, a wykreowany przez niego agent sportowy Myron Bolitar jest jednych z moich ulubionych bohaterów literackich.

Megan Pierce jest przeciętną amerykańską kobietą. Ma piękny i zadbany dom, kochającego męża oraz dwójkę dzieci w wieku nastoletnim. Jej kolejne dni wypełniają spotkania z sąsiadkami, zakupy, sprzątanie domu, pielęgnacja ogrodu oraz zapewnianie dzieciom transportu na różne dodatkowe zajęcia. Jednak Megan ukrywa przed wszystkimi, również przed swoim mężem, pewną tajemnicę z przeszłości. Przed laty kobieta była popularną tancerką w klubach ze striptizem w Vegas i Atlantic City. Kiedy jeden z jej klientów zniknął bez śladu, kobieta znana w tamtym środowisku jako Cassie postanowiła zerwać z dotychczasowym życiem i poszukać szczęścia w innej części kraju. Nigdy jednak nie zapomniała o osobach i miejscach, które kiedyś były dla niej wszystkim.

Dokładnie siedemnaście lat po tych wydarzeniach dochodzi do zniknięcia kolejnego klienta klubu ze striptizem. Zdarzenie to pociąga za sobą szereg zmian w stabilnym do tej pory życiu Megan - w telefonach rozbrzmiewają znajome glosy, a w drzwiach domu pojawiają się niewidziane od lat twarze. Czy sprawy te są ze sobą powiązane, czy jedynie noszą znamiona podobnych do siebie? Śledztwo obejmuje emerytowany detektyw Broome, który przed laty nie zdołał ustalić znaczących faktów w sprawie zaginięcia pierwszego z mężczyzn. Jaką rolę w życiu Megan odgrywa Ray Levine, niegdyś utalentowany fotoreporter, dziś parający się sesjami zdjęciowymi niedoszłych celebrytów staczający się na dno mężczyzna? Tego oczywiście nie zdradzę.

Fabuła powieści wydaje się początkowo dość zagmatwana. Coben wprowadza kolejnych bohaterów, którzy w pierwszym kontakcie wydają się nie mieć znaczenia dla rozwoju śledztwa i rozwiązania zagadki. Z czasem kolejne elementy układanki zaczynają się zazębiać i widać wyraźny zamysł autora w takim a nie innym poprowadzeniu fabuły. Książki Cobena charakteryzują się zawrotnym tempem akcji, które w tym przypadku co prawda nie gnało na łeb na szyję, ale utrzymywało się na przyzwoitym poziomie nie pozwalającym czytelnikowi nudzić się w trakcie lektury. Kreacja bohaterów niezbyt mnie zachwyciła, choć na uwagę z pewnością zasługuje duet psychopatycznych morderców o przydomkach Ken i Barbie. Przyznaję, że poczynania tej dwójki intrygowały mnie najbardziej. Autor jak zwykle posługuje się nienagannym stylem, który wpływa na pozytywny odbiór książki.

Mam spory problem z oceną tej książki i ostatecznym jej podsumowaniem. Z jednej strony styl Cobena jest jak najbardziej widoczny i w dalszym ciągu zasługujący na pochwalę, z drugiej zabrakło mi elementu zaskoczenia, do którego autor zdążył mnie przyzwyczaić. Coben powielił wykorzystywany we wcześniejszych powieściach motyw tajemnicy z przeszłości przez co książka okazała się nieco przewidywalna. Nie przeszkadzało mi to dobitnie, ale wolałabym spotkanie z jakimś nowym i nieoklepanym motywem w jego powieściach. Ostatecznie książkę uważam za dobrą, ale nie wybitną, idealnie nadającą się na leniwe popołudnia i wieczory na balkonie. Jeśli szukacie lekkiej i niezobowiązującej lektury na lato Zostań  przy mnie może się okazać dobrym wyborem.Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: 52 książki 2015; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (3,7 cm);

4 komentarze:

 1. Wakacje to chyba najlepsza pora, by poznać twórczość Cobena. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś czytałam jedną ksiazkę tego autora, ale jakoś nie pamiętam jakie wywarła na mnie wrażenie. Dlatego też jeszcze raz zapoznam sie z jego dziełem.
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jeszcze nic nie czytałam od Cobena, więc może nie byłabym rozczarowana brakiem zaskoczenia, bo do niczego przyzwyczajona nie jestem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w końcu poznać twórczość Cobena!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)