Strony

wtorek, 7 stycznia 2014

Mały Książę - Antoine de Saint-ExupéryTytuł oryginału: Le petit prince
Wydawnictwo: MUZA    
Liczba stron: 96       
Oprawa: miękka   
ISBN: 978-83-7495-400-6
Tego sympatycznego przybysza z planety Asteroid B-612 zna chyba każdy. Większość z nas z wielkim sentymentem wspomina czas poświęcony omawianiu tej lektury w szkole, bo niby taka cienka, a jakże bogata w treść. Bez wątpienia jest to jedna z tych książek, do której warto wrócić po latach, gdyż zawarte w niej prawdy są zawsze aktualne. Dorastanie do wiernej miłości i przyjaźni, odpowiedzialność na drugiego człowieka, pytania o hierarchię wartości i sens relacji międzyludzkich to główne zagadnienia poruszane przez autora, który pod warstwą bajkowej fabuły ukrył tę drugą, symboliczną. Treść książki jest wszystkim znana, dlatego dzisiejsza notka będzie się nieco różnić od pozostałych. 

Książka po raz pierwszy została wydana w 1943 roku i do tej pory przetłumaczono ją na 270 języków i dialektów, została sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy. Warto wspomnieć, że wielką popularnością cieszyła się wśród polskich czytelników. Dowodem na to jest fakt, że przekładu pozycji  na język polski podjęło się aż 12 różnych tłumaczy, a język polski jest pierwszym językiem na świecie, na który przełożono „Małego Księcia” (wyjątek stanowi język angielski, w którym książka ukazała się jeszcze na kilka dni przez wydaniem francuskim). Polscy czytelnicy mogli sięgnąć po książkę już w roku 1947.

Oryginalny manuskrypt, zawierający odręczne notatki i podpis autora, jak również różne projekty i rysunki próbne znajdują się w Morgan Library & Museum na Manhattanie w Nowym Jorku. Poza wspomnianymi rękopis zawiera także skreślone treści, które ostatecznie nie zostały opublikowane w książce. Muzeum jest również w posiadaniu kilku akwarel autorstwa Antoine de Saint-Exupery’ego, które nie znalazły się w książce. W kwietniu 2012 paryski dom aukcyjny ogłosił odkrycie dwóch nieznanych wcześniej stron rękopisu „Małego Księcia”, na których znalazła się nieznana dotąd wersja jednego z rozdziałów. źródło 

  
Cytaty z książki:
 
Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku. 

Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.

Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Mowa jest źródłem nieporozumień.

Należy wymagać tego, co można otrzymać.


Moja ocena
6/10


Może i Wy skusicie się na powrót do tej książki?

26 komentarzy:

 1. Przyznam się, że nigdy nie rozumiałam zachwytów nad tą książką. Nie wiem, może dlatego, że była lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 2. O nie. Czytałam ta książkę, jak byłam młodsza, ale zdecydowanie mi się nie podobała. Postać księcia mnie irytowała... w zasadzie cała ta książka mnie irytowała ;) Nigdy więcej po nią nie sięgnę. Czytanie jej to była dla mnie tortura.
  Ale jak wiadomo, każdy ma inny gust :)
  Pozdrawiam!
  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przedstawienie życiowych prawd oczami dziecka może irytować i w pełni to rozumiem:) Wydaję mi się, że właśnie dlatego część osób nie przepada za tą książką:)

   Usuń
 3. Uwielbiam tę książkę! :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam, lecz mam na półce. Może niedługo się za nią zabiorę ;)

  weronine-library.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam do tej książki spory sentyment i jest to moja ulubiona powieść z dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przemiła książka, chętnie do niej powrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamierzam do niej wrócić, bo swego czasu nie za bardzo mi się podobała - muszę przyznać. I chyba właśnie dlatego chciałabym spróbować jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niezastąpiona kopalnia cytatów;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Za każdym razem jak przystępowałam do tej lektury to ją porzucałam, nie umiem jej strawić, lecz może kiedyś znów powrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiałam tę książkę w dzieciństwie. Może warto przeczytać znowu i zobaczyć, czy powtórzy się bicie serca z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze jej nie czytałam, ale troszkę zdziwiła mnie Twoja ocena .. Wszyscy się nią zachwycają ... ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Moim zdaniem piękna treść, ale książka nie każdemu się spodoba. Jednak warto sprobować.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam wrażenie, że w czasach szkolnych nie zrozumiałem jej :) Mam w planie kiedyś zrobić drugie podejście ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Szczerze powiem, że nie czytałam, bo w sumie nigdy mnie nie korciło do tej książki. A kiedy ją przerabialiśmy w szkole też jakoś podchodziłam do niej niechętnie

  OdpowiedzUsuń
 15. Jedna z lepszych lektur, jakie kiedykolwiek czytałam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka ponadczasowa! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. ja mam do niej spory sentyment i po prostu ją lubię ;0 a niektórych faktów nie znałam i dowiedziałam się czegoś nowego z Twojego posta;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Książeczka uniwersalna i zdecydowanie warta przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Tą książkę można odkrywać wciąż na nowo, uwielbiam Małego Księcia tak jak dawniej nie rozumiałam teraz podziwiam!

  OdpowiedzUsuń
 20. Jeszcze nie czytałam, ale wydaje mi się, że w najbliższej przyszłości będzie to moją lekturą szkolną, więc poczekam, bo nie lubię czytać książek dwukrotnie. :-)
  http://shelf-of-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Uwielbiam "Małego Księcia" od samego początku i mam w planach uzupełnienie swojej biblioteczki o własny egzemplarz. Może kiedyś pokuszę się o różne wersje językowe :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo lubiłam te lekturę. Nawet niedawno sobie ją przypomniałam. I napisałam recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 23. Uwielbiam Małego księcia jedna z najlepszych lektur!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)