Strony

wtorek, 28 marca 2017

(Nie)Grzeczni - Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska

Dzieci są urocze. Kochamy je za ich wrodzoną ciekawość, niewinność, szczerość, prostolinijność oraz te wszystkie ochy i achy wykrzykiwane na widok rzeczy i zjawisk przez nas dorosłych uważanych za zwyczajne. Najmłodsi co najmniej kilka razy dziennie potrafią zaskoczyć dorosłego, raz pozytywnie, innym razem niestety negatywnie. Chyba każdego rodzica kilkulatka spotkała sytuacja, w której wstydził się za niegrzeczne zachowanie swojego dziecka. Ale czy na pewno było ono wtedy niegrzeczne, czy może w ten sposób próbowało zakomunikować dorosłemu coś bardzo ważnego? Czasami trudno wczuć się w sytuację dziecka, spojrzeć na dane wydarzenie z jego perspektywy, tym bardziej, że mamy ograniczone zasoby czasu i cierpliwości. Warto jednak pochylać się nad potrzebami najmłodszych, którzy często nie rozumieją otaczającej ich rzeczywistości, a płacz i krzyk bywają dla nich jedyną znaną im formą wyrażania emocji.  

Pomocą w lepszym zrozumieniu potrzeb dziecka będzie dla każdego rodzica lektura książki (Nie)grzeczni. Autorkami publikacji są Małgorzata Bajko oraz Monika Janiszewska. Panie zawodowo związane są z psychologią dziecięcą, prywatnie zaś są matkami. (Nie)grzeczni nie jest typowym poradnikiem - autorki dalekie są bowiem od dawania złotych rad służących wychowaniu idealnych dzieci. W zamian za to czytelnik odnajdzie w książce różne sytuacje z udziałem dzieci, których zachowanie można uznać za niegrzeczne. Co ciekawe, każde wydarzenie zostało przedstawione zarówno z perspektywy dziecka, jak i rodzica. Dzięki temu rodzic ma okazję przeanalizować emocje towarzyszące dziecku w tej, czy w innej sytuacji, zastanowić się chwilę nad słusznością swojej reakcji. Na koniec każdej scenki pojawia się też wartościowy, napisany prostym językiem komentarz psychologa.

Większość z przedstawionych scenek ma zabawny charakter, w trakcie czytania nie ma więc mowy o odczuwaniu nudy. Dzieci mają w sobie niewyczerpane pokłady absurdalnych pomysłów, które niejednokrotnie potrafią wprawić w osłupienie ich rodziców i opiekunów, co idealnie podkreślają przywołane przykłady. W trakcie lektury nie tylko zdarzało mi się wybuchać głośnym śmiechem, ale także potakująco kiwać głową w odpowiedzi na to, czy inne spostrzeżenie autorek. Okazały się one bowiem rewelacyjnymi obserwatorkami dziecięcych zachowań.

Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona treścią książki. Spodobało mi się zarówno wprowadzenie w postaci m.in. rankingu niegrzeczności oraz próby zdefiniowania owej niegrzeczności, jak również sam pomysł z przedstawieniem  i omówieniem kolejnych scenek. Co istotne, autorki nie narzucają czytelnikom swojego zdania, wręcz przeciwnie zachęcają do bacznego obserwowania swoich dzieci, co pomoże w prawidłowym odczytywaniu ich emocji i zrozumieniu ich potrzeb. W przyszłości przyczyni się to też do usprawnienia komunikacji. Żałuję jedynie, że nie posiadam papierowej wersji książki - w razie potrzeby znacznie usprawniłoby mi to przeglądanie jej treści.
 
Jestem przekonana, że kolejni rodzice sięgający po tę publikację docenią jej przystępną formę oraz prosty język, jakim jest napisana. Na koniec dodam jeszcze, że książka kierowana jest do rodziców dzieci w wieku 0-6 lat. 


_________________________________ 
Wydawnictwo: Sesnus
Data wydania: lipiec 2016
Liczba stron: 248Wpis powstał we współpracy z Autorkami książki.
 

1 komentarz:

  1. Fajna książeczka dla rodzica, mnie się póki co jeszcze nie przyda ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)