Strony

piątek, 30 grudnia 2016

4 lata Pożeracza słów - Konkurs urodzinowy (zakończony)

Kilka dni temu, dokładnie 21 grudnia minęło cztery lata od opublikowania pierwszego wpisu na Pożeraczu słów. Trudno jest mi uwierzyć, że mimo upływu czasu i zyskania kolejnych życiowych zobowiązań udało mi się nie zaniechać tego przedsięwzięcia i dodawać w miarę regularnie kolejne wpisy. Do tej pory pojawiło się ich dokładnie 500! Wiadomo, blog przeżywał lepsze i gorsze momenty, ale ostatecznie, nawet po kilkudniowej nieobecności, pojawiał się jakiś post. Przez te cztery lata trafiłam na całe mnóstwo zaskakujących i rewelacyjnych książek, które mam w pamięci do tej pory. Natknęłam się też na kilka niewypałów, ale o nich dla odmiany staram się jak najszybciej zapomnieć. Zmieniły się nieco moje czytelnicze gusta. Nie zmieniło się natomiast to, że w dalszym ciągu staram się poświęcać jak najwięcej czasu na lekturę. Zauważyliście pewnie, że od jakiegoś czasu pasją do literatury próbuję zarazić również Synka. 

Dziękuję serdecznie za Waszą obecność, miłe słowa i pozostawione pod wpisami komentarze. Cieszę się, że chętnie dzielicie się swoimi spostrzeżeniami na temat przeczytanych przeze mnie książek. Moim tekstom do ideału brakuje wiele i jestem tego w pełni świadoma, ale staram się bardzo, by były one jak najlepsze. Do następnego roku!


Z okazji czwartych urodzin bloga przygotowałam dla Was konkurs, w którym nagrodami są 2 zestawy książek. Pierwszy z nich stanowią powieści Dickensa, drugi pozostałe tytuły widoczne na zdjęciu poniżej. Przyznajcie sami, że Dickens w tym wydaniu prezentuje się rewelacyjnie. Z kolei książki z drugiego zestawu to tytuły, które naprawdę warto znać. Do recenzji przeczytanych przeze mnie książek odsyłam tutaj, tutaj i tutaj.

czwartek, 29 grudnia 2016

Business English Magazine 56/2016

Business English Magazine to czasopismo kierowane przede wszystkim do osób mających na co dzień styczność z angielskim biznesowym. Kolejne wydania magazynu powstają przy udziale doświadczonego brytyjsko-polskiego zespołu dziennikarzy i lektorów. Na atrakcyjność BEM wpływają nie tylko solidne opracowanie tekstów oraz mnogość oferowanych dodatków, ale również spora różnorodność w podejmowanej tematyce. W ostatnim tegorocznym numerze odnalazłam kilka artykułów, które przykuły moją uwagę. 

Na początek tekst Poland's High-Flyers, czyli omówienie rankingu najlepszych polskich uczelni ekonomicznych według magazynu Perspektywy. Może i temat już od dawna mnie nie dotyczy, ale sądzę, że warto wiedzieć, co dzieje się na naszym uczelnianym podwórku, bo a nuż ktoś zwróci się do nas z prośbą o poradę w kwestii wyboru uczelni lub kierunku studiów. 

Następnie zwróciłam uwagę na artykuł The Changing World of Viticulture. Przybliżono w nim nie tylko bieżące i przyszłe trendy w przemyśle winiarskim, ale również podano kilka interesujących faktów na temat poszczególnych szczepów winorośli oraz warunków potrzebnych do ich wzrostu.

Okładkowy temat to tym razem coś, co niezwykle interesuje portale plotkarskie, czyli rozwody aktorów i celebrytów. W tekście See You in Court - the World's Most Expensive Divorces odnajdziecie ranking najdroższych rozwodów oraz zapoznacie się z burzliwymi okolicznościami ich przebiegu. Johnny Depp, Paul McCartney i Mel Gibson to tylko kilka z wymienionych w artykule nazwisk.

piątek, 23 grudnia 2016

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!


Na ten szczególny czas pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia.
Zdrowych, pogodnych i magicznych Świąt Bożego Narodzenia. Rodzinnej atmosfery,
ciszy, spokoju.
A w Nowym Roku kolejnej dawki sił do realizacji marzeń oraz samych
pasjonujących lektur
.


wtorek, 20 grudnia 2016

Cień góry - Gregory David Roberts

Shantaram to powieść, która zachwyciła wielu czytelników na całym świecie. Gregory David Roberts opisał w niej swój kilkuletni pobyt w Indiach, które po opuszczeniu ojczystej Australii stały się dla niego drugim domem. Jeśli miałabym wskazać dwie cechy książki, które przyczyniły się do jej międzynarodowego sukcesu byłyby to wartka akcja oraz niepowtarzalny klimat powieści. Cień góry jest dla wielu czytelników długo wyczekiwaną kontynuacją powieści Shantaram.

Cudem nie jest to, że miłość nas znajduje, choć to dziwne i mistyczne doświadczenie. Cudem jest, że choć niektórzy z nas nigdy jej nie znajdą, że choć miłość często zbyt długo czeka w kulisach, że choć nie puka do drzwi, nie zostawia wiadomości, nie daje nam kwiatów, tak wielu z nas nigdy nie przestaje w nią wierzyć[1].

Minęło kilka lat od wydarzeń opisanych w Shantaram. W życiu Lina zmieniło się niewiele. W dalszym ciągu jest najbardziej poszukiwanym australijskim zbiegiem, zamieszanym w działalność bombajskiej mafii. Po kilku nieudanych próbach związania się z wybranką swojego serca, Karlą postanawia zamieszkać z jedną ze swoich starych znajomych, Lisą. Choć w ich związku brak głębokiego uczucia, to wydaje się, że do siebie pasują i są ze sobą szczęśliwi. W mieście trwa brutalna walka pomiędzy rywalizującymi między sobą gangami, która pochłania coraz więcej ofiar. Mężczyzna z niepokojem spogląda na kolejne wydarzenia świadczące o nadchodzących i nieodwracalnych zmianach. Lin musi zmierzyć się z nowym obliczem mafii, która w niczym nie przypomina tej, w której szeregach znalazł schronienie przed kilkoma laty.

Pisząc o tej powieści nie sposób uniknąć porównań do jej poprzedniczki. W moim odczuciu Cień góry jest książką o zdecydowanie wolniejszej akcji, mniej dynamiczną. Jej strony wypełniają przemyślenia Lina dotyczące różnych aspektów jego życia, które niestety nie zawsze są na tyle interesujące, by poświęcam im aż tyle uwagi. Mężczyzna, który utracił swojego przewodnika duchowego nie potrafi odnaleźć się w nowej mafijnej rzeczywistości, bije się z myślami i coraz częściej dochodzi do wniosku, że działania jego kolejnych zwierzchników i współpracowników są sprzeczne z jego sumieniem.

środa, 14 grudnia 2016

English Matters 61/2016

Za mną ostatni tegoroczny numer magazynu English Matters. Czasopismo dedykowane jest osobom o średniozaawansowanej znajomości języka angielskiego. Kolejne wydania charakteryzują się sporą różnorodnością w podejmowanej tematyce. Do każdego zawartego w numerze artykułu został opracowany słowniczkiem z trudniejszymi słówkami i zwrotami oraz ich tłumaczeniami, co znacznie ułatwia czytanie. Tradycyjnie przybliżę Wam kilka tekstów, na które warto zwrócić uwagę.

Na początek w dziale People and Lifestyle polecam wywiad z Catherine Reef, która odpowiada na pytania o życie i twórczość chyba najbardziej znanych w literaturze sióstr. Mowa oczywiście o Charlotte, Emily i Anne Brontë, które zasłynęły dość odważnymi jak na XIX wiek przekonaniami. Tutaj i tutaj znajdziecie moje recenzje ich książek. W tej samej sekcji znalazł się również artykuł o popularnej współczesnej autorce, jaką jest Jojo Moyes. Niestety nie miałam do tej pory okazji zapoznać się z jej twórczością, ale po przeczytaniu tekstu zapragnęłam sięgnąć po czekającą na półce książkę Razem będzie lepiej. Czytaliście? Jak Wasze wrażenia? Warto rozpoczynać przygodę z Jojo Moyes od tej książki?

W dziale Language znalazło się tytułowe opracowanie Grammar-Life-saving Tricks, czyli kilka pomocnych wskazówek, których znajomość sprawi, że Wasze wypowiedzi w języku angielskim będą bardziej zrozumiałe dla native speakerów. Większość z przytoczonych wskazówek była dla mnie bardzo oczywista, ale cieszy ich zebranie w jednym miejscu.

czwartek, 8 grudnia 2016

Klasyka w oryginale od wydawnictwa [ze słownikiem]

Z moich obserwacji wynika, że o czytaniu w oryginale marzy wielu czytelników. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić, przede wszystkim ze względu na brak dostatecznych umiejętności językowych i zadowalającego zasobu słownictwa. Choć mój angielski jest na dość dobrym poziomie, to dotychczasowe próby zaznajomienia się z oryginalną wersją tej, czy innej książki zazwyczaj kończyły się porażką. Najlepiej jak do tej pory szło mi z Harrym Potterem, ale i tutaj nie wytrwałam w postanowieniu. Irytowało mnie ciągłe odrywanie się od lektury i czasochłonne przeglądanie słownika w poszukiwaniu niezrozumiałych słówek i zwrotów. Ciekawą propozycją dla osób pragnących poznawać swoje ulubione książki w oryginale są pozycje wydawane przez niedawno powstałe wydawnictwo [ze słownikiem].


wtorek, 6 grudnia 2016

Opowiem ci, mamo, co robią statki - Marcin Brykczyński, Artur Nowicki

Mam wrażenie, że już niemal wszyscy rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym znają tę popularną serię, która przykuwa wzrok pięknymi i barwnymi ilustracjami. Do tej pory najmłodsi czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się co robią m.in. mrówki, auta i samoloty oraz prześledzić skąd bierze się miód. Tym razem dzieciaki na dłużej zagoszczą pośród przemierzających morza i oceany statków.

Na kolejnych stronach czytelnicy poznają różne rodzaje statków, przyglądają się ich budowie oraz śledzą ich przeznaczenie. Na początku mają okazję zapoznać się z wyglądem historycznych okrętów z różnych części świata, m.in. z Egiptu, Grecji, czy Chin. Zestawienie ich na jednej stronie jest okazją do ich porównania i wychwycenia charakterystycznych cech ich budowy. Młody czytelnik ma okazję zaglądnąć również do miejsca, gdzie w pocie czoła powstają statki, czyli do stoczni. W porcie z kolei przekona się, jak ogromnych rozmiarów przedmioty mogą być przewożone drogą morską. Ciekawski czytelnik przyglądnie się też pracy lodołamaczy, będzie świadkiem starcia pirackich okrętów oraz przekona się, że statki mogą kursować nie tylko po morzach i oceanach, ale również po rzekach i jeziorach.

W książce znalazły się też ciekawe zadania oraz zagadki dla dzieci, m.in. porównywanie różniących się między sobą obrazków, czy też wyszukiwanie i zliczanie kolejnych elementów na obrazkach. Poprzez wykonywanie tych zadań dzieci ćwiczą pamięć i koncentrację, a także rozwijają umiejętność logicznego myślenia. Autorzy książki nie zapomnieli o kilku cennych uwagach na temat zagrożeń ze strony człowieka czyhających na morskie zwierzęta. Wspomniano oczywiście o zanieczyszczeniach wynikających z pracy platform wiertniczych oraz o niezwykle groźnych wyciekach z tankowców i masowców. W ramce ujęto też ssaki i ptaki zamieszkujące Bałtyk i będące pod ochroną. Jest to cenna lekcja dla dzieci, które pragną być świadome otaczającego je świata. 

sobota, 3 grudnia 2016

Listopad w zdjęciach

Przed Wami listopad w zdjęciach. Jak sami widzicie sięgałam po różnorodne pozycje, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Moim faworytem została książka Jakuba Małeckiego Ślady. Z kolei Moja pierwsza mitologia to pięknie wydana pozycja, którą bez zastanowienia możecie kupić i podarować Waszym dzieciakom. Ilustracje Marty Kruszewskiej są obłędne.



czwartek, 1 grudnia 2016

Podsumowanie miesiąca: listopad 2016

Z natury jestem ciepłolubną osobą i uwielbiam wiosenne oraz letnie miesiące. Nie mogę jednak odmówić uroku grudniowi, zwłaszcza wtedy gdy na zewnątrz nieśmiało prószy wyczekiwany przez wszystkich śnieg. Co prawda jest go jeszcze niewiele, ale od razu czuć w powietrzu zbliżające się Boże Narodzenie. Podobnie jak w zeszłym roku grudzień będzie dla mnie miesiącem wyjątkowym. Dokładnie rok temu z wielką niecierpliwością oczekiwałam narodzin Synka. Niebawem obchodzić będziemy jego pierwsze urodziny. Dla każdej matki jest to wyjątkowe i wzruszające wydarzenie. W grudniu przypadają też czwarte urodziny bloga. Może uda mi się zorganizować z tej okazji jakiś konkurs z nagrodami książkowymi.

W listopadzie udało mi się przeczytać 13 książek. W większości były to jednak pozycje dla dzieci. Synek chętnie przegląda kolejne książeczki i słucha czytanego tekstu, więc staram się jak najwięcej czasu poświęcać na wspólną lekturę. Sam przypomniałam sobie Komnatę tajemnic i Więźnia Azkabanu oraz zaliczyłam bardzo udane Ślady Jakuba Małeckiego. Jeszcze raz gorąco zachęcam Was do przeczytania tej książki. Ponadto zbliżam się do końca Cienia góry. Na blogu pojawiło się 11 wpisów, w tym 4 recenzja książek. Odnośniki do pozostałych tekstów znajdziecie poniżej. W listopadzie blog zanotował rekordową liczbę odwiedzin. Dziękuję Drodzy Czytelnicy :)