Strony

wtorek, 8 marca 2016

Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze - ks. Jan Twardowski

W 2015 roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin księdza Jana Twardowskiego, cenionego prozaika oraz pedagoga. Z tej okazji nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się podzielona na dwa tomy antologia jego najbardziej znanych tekstów i wierszy skierowanych do najmłodszych czytelników.  Niniejsza publikacja jest drugim tomem tego okolicznościowego wydania, które zachwyca treścią oraz cieszy oko. 

W swojej twórczości Jan Twardowski  często odwoływał się do szczęśliwego dzieciństwa, które wraz z trzema siostrami spędził w rodzinnym domu, gdzie istotną rolę odgrywały przywiązanie do tradycji, wiary, literatury i historii. W jego wierszach nie brak również nawiązań do wiary oraz do świata przyrody, który autor szczególnie sobie upodobał. Ksiądz Twardowski znany był z pisania o rzeczach trudnych i skomplikowanych w sposób prosty, do czego przyczyniło się z pewnością jego doświadczenie z pracy w szkole specjalnej.  

Wiersze Jana Twardowskiego zawierają w sobie uniwersalne prawdy, które w trakcie lektury będą widoczne nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, które pewne treści interpretują na swój dziecinny sposób. W kolejnych wierszach autor wraca wspomnieniami do dzieciństwa, pisze jak ważne jest docenianie rzeczy i sytuacji pozornie błahych, które w rzeczywistości mają dla nas istotne znaczenie. Nie unika tematów trudnych z perspektywy młodego czytelnika, jak chociażby śmierć czy konieczność przestrzegania zasad wiary. W tomiku znalazły się również proste w odbiorze rymowanki.

Integralną częścią wydania są ilustracje autorstwa Marty Kurczewskiej, które są po prostu cudowne - delikatne, subtelne i do tego zabawne. Z pewnością przypadną do gustu niejednego młodego czytelnika przeglądającego kolejne strony książki. W trakcie lektury jako rodzic nie miałam uczucia przerostu formy graficznej nad treścią, co jest niestety często spotykane w publikacjach dla dzieci. W Wierszach zachowana jest idealna harmonia. Co istotne, ilustracje są nawiązaniem do treści zawartych w kolejnych wierszach, dlatego mogą okazać się wartościowym dodatkiem, zarówno dla dzieci jak i rodziców, pomagającym zrozumieć lub wyjaśnić pewne zagadnienia.

Nie płacz w liście
nie pisz że los ciebie kopnął
nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia
kiedy Bóg drzwi zamyka - otwiera okno
odetchnij popatrz
spadają z obłoków
małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia(...)[1].    
Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze to wartościowa publikacja, która zachwyci nie tylko młodych czytelników, ale również ich rodziców. Warto bowiem czytać dzieciom wiersze, które mówią o ważnych w życiu każdego człowieka wartościach i uczą właściwych zachowań. Nie bez znaczenia pozostaje również dbałość o estetykę wydania, które zadowoli nawet najbardziej wymagających czytelników. Zachęcam Was do zapoznania się z tą publikacją lub sprezentowania jej komuś bliskiemu.


______________________________ 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: listopad 2015
Liczba stron: 280 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie


[1] Jan Twardowski: "Kiedy mówisz", [w:] Jan Twardowski: "Ksiądz Jan Twardowski dzieciom. Wiersze", Warszawa, 2015, s. 122. 

5 komentarzy:

 1. Na pewno któregoś pięknego dnia zakupię tę książkę mojemu synkowi. Sama uwielbiam wiersze ks. Twardowskiego i z przyjemnością oraz ze wzruszeniem zapoznałabym z nimi mojego malucha.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne wydanie tej książki. Myślę, że to dobry pomysł dla prezent dla najmłodszych członków rodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiersze ks. Twardowskiego to chyba jedno z moich pierwszych spotkań z poezją. Zdecydowanie udane, więc będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ fantastyczna publikacja! Uwielbiam wiersze Twardowskiego, są niesamowite ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)