Strony

wtorek, 8 września 2015

Parabellum. Horyzont zdarzeń - Remigiusz MrózWydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica             
Data wydania: marzec 2014           
Liczba stron: 316          
Format: 140 x 195 mm             
Oprawa: miękka             
ISBN: 978-83-64185-20-5

Cykl Parabellum autorstwa Remigiusza Mroza cieszy się wśród czytelników niesłabnącą popularnością. Autor podbił serca swoich czytelników ciekawą konstrukcją powieści, zawrotnym tempem akcji, zapadającymi w pamięć kreacjami bohaterów oraz dobrze nakreślonym, choć nie przytłaczającym nadmiarem faktów, tłem historycznym. Czytelnicy, którzy zetknęli się z lekkim piórem pisarza przy okazji lektury Prędkości ucieczki z pewnością sięgną również po udaną kontynuację w postaci Horyzontu zdarzeń.

Znani doskonale z poprzedniej części bracia Zaniewscy kontynuują swoją niepozbawioną wrażeń tułaczkę po ogarniętej wojną Europie. Bronek wraz z pozostałymi przy życiu żołnierzami postanawia stawić czoła panoszącym się przy wschodniej granicy Rosjanom. Maria i Staszek z godnym podziwu poświęceniem i pomimo pojawiających się na ich drodze niepowodzeń pragną zrealizować swój pierwotny plan, zakładający dotarcie do granicy francuskiej. Ich zamiary może pokrzyżować depczący im po piętach i wyraźnie poirytowany Christian Leitner. Zarówno Bronek, jak i Staszek zostaną postawieni przed trudnymi wyborami, których finał poznamy w dalszych częściach cyklu.

Co warte podkreślenia, cykl Parabellum należy czytać zgodnie z kolejnością wydawanych książek. Sięgnięcie po Horyzont zdarzeń przed lekturą Prędkości ucieczki grozi pogubieniem się w opisywanych wydarzeniach i z dużym prawdopodobieństwem odbierze całą przyjemność ze śledzenia poczynań bohaterów serii.

Przy okazji recenzowania Prędkości ucieczki zwracałam uwagę na zawrotne tempo powieści. Nie wiem, w jaki sposób udało się tego dokonać Remigiuszowi Mrozowi, ale mam nieodparte wrażenie, że w Horyzoncie zdarzeń akcja posuwa się do przodu jeszcze szybciej. Autor z wyraźną konsekwencją komplikuje poszczególne wątki, wprowadza kolejne postaci i zaszczepia w czytelniku nutkę niepewności o losy ulubionych bohaterów. Ich silne charaktery oraz wola walki nie pozwalają im się poddać i zawrócić z raz obranej ścieżki. Na swojej drodze spotkają zarówno ludzi życzliwych, niosących im nieocenioną pomoc w potrzebie, jak również zwyrodnialców czyhających na ich rychłą śmierć. Doświadczenie na własnej skórze okrucieństw wojny przyczyni się do  zapoczątkowania coraz bardziej widocznych zmian w ich zachowaniu i sposobie pojmowania otaczającego ich świata. 
W Horyzoncie zdarzeń autor odpowiedział na część pytań, które pojawiły się tuż po odłożeniu na półkę pierwszej części cyklu. Wraz z rozwojem akcji okazuje się jednak, że losy bohaterów powieści są bardziej zagmatwane niż mogłoby się to wydawać na początku. Na kolejne wyjaśnienia przyjdzie nam niestety poczekać do premiery trzeciej części. 

Horyzont zdarzeń to jak najbardziej udana kontynuacja pierwszej części cyklu. Jej mocnymi stronami, podobnie jak w przypadku Prędkości ucieczki, są niezwalniające ani na chwile tempo akcji oraz ciekawie wykreowani bohaterowie, którzy ze strony na stronę przechodzą nieuniknioną metamorfozę. Remigiusz Mróz z każdą kolejną powieścią stawia poprzeczkę coraz wyżej. Ciekawe, czym zaskoczy swoich czytelników w kolejnej odsłonie cyklu Parabellum? Nie mogę się doczekać, by się tego dowiedzieć.  
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: 52 książki 2015; Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę III; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,5 cm); 

11 komentarzy:

 1. Nie mogę się doczekać trzeciej części tego cyklu. Uwielbiam Parabellum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też! Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mieć okazję, by poznać dalsze losy bohaterów :)

   Usuń
 2. Ale piękne tło dla książki...
  Czasami mam wrażenie, że już tylko ja jedna nie czytałam niczego Mroza...
  Oczywiście mam tę serię w planach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze do niedawna też miałam takie wrażenie :) Po przeczytaniu zaledwie dwóch książek autora czuję jednak, że w dalszym ciągu mam spore zaległości... :)

   Usuń
 3. O tak, w tej książce akcja pędzi jeszcze szybciej :) Bardzo lubię tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też ją polubiłam, dlatego z niecierpliwością czekam na kontynuację :)

   Usuń
 4. Piękne zdjęcia :) A autor niezwykle mnie kusi
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam innych książek autora, ale tę serię mogę szczerze polecić :)

   Usuń
 5. Ja drugi tom mam przed sobą ;) Pierwszy pochłonęłam w jeden dzień ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się, bo Mróz potrafi nieźle wciągnąć :) Koniecznie sięgnij po "Horyzont zdarzeń" :)

   Usuń
 6. Mróz to pisz, którego mam cały czas na celowniku!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)