Strony

czwartek, 24 września 2015

Niepokorne. Klara - Agnieszka WojdowiczWydawnictwo: Nasza Księgarnia           
Data wydania: czerwiec 2015         
Liczba stron: 416         
Format: 135 x 204 mm           
Oprawa: miękka           
ISBN: 978-83-10-12712-9

Jeszcze przed rokiem Agnieszka Wojdowicz była dla mnie jedną z wielu nieznanych mi polskich autorek. Dzięki rekomendacji pewnej osoby sięgnęłam po pierwszą część jej cyklu o niepokornych kobietach, noszącą tytuł Niepokorne. Eliza. Książka bardzo mi się spodobała, zarówno pod względem narracji, opowiedzianej historii, jak i ciekawie odmalowanego tła historycznego i obyczajowego, dlatego też z niecierpliwością oczekiwałam wydania jej kontynuacji. Po Niepokorne. Klara sięgnęłam z lekkim opóźnieniem, ale już dziś przekażę Wam kilka słów na jej temat. 

Główną bohaterką tej części jest Klara Stojnowska, która na skutek nieszczęśliwego splotu wydarzeń zmuszona jest przerwać naukę w Berlinie i rozpocząć zajęcia w krakowskim Baraneum. Dziewczyna aktywnie angażuje się w pierwszy na ziemiach polskich bunt robotnic w fabryce cygar, walczy o prawa wyborcze dla kobiet i sympatyzuje z socjalistami. Z godnym podziwu uporem broni swoich racji i przekonań, które niejednokrotnie są sprzeczne z poglądami jej ojca, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją niezależność prezentuje także poprzez wyróżniający się jak na ówczesne czasy strój i zachowanie, co dodatkowo staje się przyczyną licznych nieporozumień i kłótni w jej rodzinnym domu. Klara jest optymistką w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów, jednak szybko okazuje się, że na swojej drodze napotka wiele przeszkód, które w mniejszym bądź większym stopniu utrudnią jej działania.

W życiu pozostałych bohaterek, Elizy Pohoreckiej i Judyty Schraiber również następują pewne zmiany. Pierwsza z nich osiąga życiową stabilizację przy boku narzeczonego, jednak w dalszym ciągu walczy z poglądami konserwatywnej babci oraz przeszkodami z uzyskaniem pełnego wykształcenia. Z kolei najbardziej doświadczona przez los Judyta dochodzi do wniosku, że życie w Krakowie nie daje jej oczekiwanych możliwości artystycznego rozwoju i wyrusza w podróż do cesarsko-królewskiego Wiednia. 
 
Agnieszka Wojdowicz po raz kolejny w rewelacyjny sposób ukazała tło historyczne i obyczajowe końca XIX wieku. Wraz z bohaterkami powieści jesteśmy świadkami rodzącej się w świadomości kobiet niezależności, będącej początkiem wielkich zmian w światopoglądzie. Autorka wspomina też o istotnych w historii Polski oraz Europy incydentach, które będą mieć odzwierciedlenie w późniejszych wydarzeniach. Tym razem poza młodopolskim Krakowem autorka przybliża czytelniczkom także nieco mroczny, ale równie interesujący Wiedeń, poświęcając sporo miejsca opisowi życia miejscowej bohemy artystycznej. Agnieszka Wojdowicz porusza się po opisywanych miejscach z wielką swobodą i lekkością, które każą sądzić, że ich odkrywanie jest dla niej prawdziwą przyjemnością.

książka, zakładka decoupage

Niezaprzeczalnym atutem cyklu Niepokorne są ciekawie wykreowane bohaterki. Z każdą kolejną przeczytaną stroną jesteśmy świadkami zachodzących w ich życiu zmian - obserwujemy ich troski i zmartwienia, towarzyszymy im w obawach związanych z podejmowaniem trudnych decyzji, cieszymy się z ich małych i dużych sukcesów. Co istotne, nie są to postaci idealne. Często bywają zagubione i niezdecydowane, zdarza im się podejmować niewłaściwe kroki i wypowiadać niepotrzebne słowa. Cechy te przybliżają je do nas samych.

Niepokorne. Klara to udana kontynuacja, która niczym nie ustępuje poprzedniej części cyklu. Jest dopracowana i spójna, brak w niej miejsca na przypadkowość i niekonsekwencję. Cechy te w połączeniu z ciekawie wykreowanymi postaciami oraz wiernie oddanym tłem historyczno-obyczajowym sprawiają, że książkę czyta się rewelacyjnie. Jeśli jeszcze nie czytaliście, serdecznie polecam zarówno tę, jak i poprzednią książkę z cyklu. Istnieje naprawdę niewielka szansa, że nie dacie się porwać stylowi Agnieszki Wojdowicz i stworzonej przez nią historii.


Niepokorne. Eliza | Niepokorne. Klara

______________________________________________
Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie
Wydawnictwu Nasza Księgarnia

http://nk.com.pl/Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: 52 książki 2015; Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę III; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,7 cm);

16 komentarzy:

 1. Dobrze, że kontynuacja jest tak dobra. Fajnie, że się nie zawiodłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też cieszę się z tego powodu :) W przypadku kontynuacji serii nie jest to tak oczywiste, że książka będzie trzymać poziom tej pierwszej :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Mnie z kolei nieco bardziej podoba okładka pierwszej części :)

   Usuń
 3. Nie znam twórczości tej autorki i chyba raczej nieprędko się to zmieni, gdyż nie jestem zwolenniczką powieści, które zawierają w sobie historyczne wątki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, bo to naprawdę warte uwagi pozycje :) Wiadomo, każdy ma swoje ulubione gatunki, więc nie namawiam :) W sumie ja też niezbyt często sięgam po książki z wątkami historycznymi, ale dla tej serii zrobiłam wyjątek i po czasie wiem, że było warto :)

   Usuń
 4. Wydaje się, że książka mogłaby mi się spodobać. Ale najpierw musiałabym poznać poprzedni tom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypływie wolnego czasu gorąco Cię do tego zachęcam :)

   Usuń
 5. Widziałam już kilka pozytywnych recenzji tych książek. Gdyby nie one, sama raczej nie zwróciłabym uwagi na "Niepokorne".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tę serię poleciła Pani z wydawnictwa, z którą się kontaktuję i przyznam, że naprawdę udało jej się dobrać tytuł do moich czytelniczych preferencji :)

   Usuń
 6. Obie książki czyta się fantastycznie. Zamykałam oczy i widziałam Kraków w deszczu, błocie ale za to z Wyspiańskim . Polecam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, obecność autentycznych postaci z kręgu literatury i sztuki to zdecydowany plus tych powieści :)

   Usuń
 7. Ta książka to takie moje klimaty. Mam nadzieję, że uda mi się upolować pierwszy tom :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzadko kiedy drugi tom cyklu jest stworzony na tak dobrym poziomie jak pierwszy - Agnieszce Wojdowicz się to udało. Czekałam na niego z niecierpliwością ze względu na to, że Klara jest moją ulubioną bohaterką trylogii. No i muszę przyznać, że książka bardzo mi się spodobała. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie trudno zdecydować, którą z bohaterek polubiłam najbardziej, bo każda ma w sobie coś szczególnego :) Obyśmy nie musiały czekać zbyt długo na ostatnią część :)

   Usuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)