Strony

wtorek, 24 marca 2015

Wróć, jeśli pamiętasz - Gayle Forman


Tytuł oryginału: Where She Went       
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia           
Data wydania: styczeń 2015         
Liczba stron: 288        
Format: 135 x 204 mm           
Oprawa: broszurowa           
ISBN: 978-83-10-12845-4

Od wypadku, w którym Mia straciła rodzinę minęło trzy lata. Zarówno w życiu jej, jak i Adama nastąpiły znaczące zmiany. Dziewczyna mieszka obecnie w Nowym Jorku, gdzie z powodzeniem rozwija swoją karierę wiolonczelistki. Wszystko wygląda na to, że jej talent i ciężka praca zostały dostrzeżone w środowisku profesjonalnych muzyków, a ona sama poradziła sobie z przeżytą traumą. Adam znajduje się na szczycie rockowej kariery. Jego życie wypełniają nagrania w studio, koncerty, wywiady oraz spotkania z fanami i osobami z branży muzycznej. Choć osiągnięty sukces jest spełnieniem jego marzeń, nie potrafi on odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Serce i umysł Adama ogarnia smutek po stracie Mii, która pewnego dnia, bez słowa wyjaśnienia, postanowiła zakończyć ich znajomość…

Wróć, jeśli pamiętasz jest kontynuacją popularnej książki autorstwa Gayle Forman, pt: Zostań, jeśli kochasz, która w ostatnim czasie doczekała się filmowej adaptacji. Co istotne i warte podkreślenia, udaną kontynuacją. Mocną stroną jej poprzedniczki była pierwszoosobowa narracja z perspektywy będącej w śpiączce Mii. We Wróć, jeśli pamiętasz autorka poprowadziła narrację zgodnie z wcześniej przyjętym schematem, z tą różnicą, że tym razem narratorem uczyniła Adama. Zabieg ten uważam za trafiony, gdyż wniósł on pewien powiew świeżości do przedstawionej historii. Perspektywa Adama okazała się po prostu bardziej interesująca, dynamiczna, i co najważniejsze dała pełen obraz sytuacji w jakiej znalazła się para.  

Przyznam szczerze, że obawiałam się lektury tej książki, przede wszystkim tego, w jakim kierunku autorka poprowadzi fabułę. Na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne. Gayle Forman skupia się nie tylko na bieżących wydarzeniach, ale też wraca do przeszłości, do dni bezpośrednio po tragicznym wypadku Mii. Punktem zwrotnym w życiu Adama było odejście dziewczyny, dlatego też autorka dokładnie kreśli uczucia, jakie towarzyszyły chłopakowi po jej odejściu. Wydawać by się mogło, że przykre wydarzenia, których doświadczyli jeszcze bardziej zbliżą ich do siebie i umocnią ich związek, jednak stało się zupełnie inaczej. 


Wróć, jeśli pamiętasz zaliczana jest do literatury młodzieżowej, w której od jakiegoś czasu nie zawsze potrafię się odnaleźć. Tym razem nie miałam jednak problemu ze zrozumieniem uczuć i zachowań głównych bohaterów. Może jest to spowodowane tym, że tak naprawdę nie są oni już nastolatkami, a młodymi dorosłymi ludźmi, którzy muszą stawić czoła kolejnym życiowym wyzwaniom. Nie ulega wątpliwości, że życie doświadczyło ich boleśnie, ale czasu nie da się cofnąć. Razem czy osobno trzeba iść dalej.

Rzadko spotykam się z sytuacją, kiedy kontynuacja wydaje się być lepsza niż jej poprzedniczka. Tym razem tak było, dlatego jeszcze bardziej się cieszę, że zdecydowałam się po nią sięgnąć. Dzięki lekturze Wróć, jeśli pamiętasz Mia i Adam stali mi się bardziej bliscy, a ich historia zdecydowanie pełniejsza. 
 


_______________________________________________
Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie
Wydawnictwu Nasza Księgarnia

http://nk.com.pl/


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: 52 książki 2015; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (1,9 cm);

21 komentarzy:

 1. Na pewno przeczytam, ciekawa jestem dalszych losów głównych bohaterów od kiedy skończyłam tom 1 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa, czy też spodoba Ci się bardziej niż poprzednia :)

   Usuń
 2. Jakoś mnie nie ciągnie to tej opowieści :/ Wolę się śmiać niż płakać :D
  http://love-ksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj też tak mam, ale jak już sięgnęłam po pierwszą część i mi się spodobała, to nie wyobrażałam sobie nie przeczytać jej kontynuacji :) Poza tym druga część mimo wszystko jest raczej optymistyczna :)

   Usuń
 3. Wypadałoby się przemóc i przeczytać pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze swojej strony polecam, choć pierwsza część nie zrobiła na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia, o czym pisałam w swojej recenzji :)

   Usuń
 4. Ta książka mi się podobała, ale mnie niz pierwsza część.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem dlaczego, ale nie ciągnie do tych książek, czuję przesyt, bo co chwilę trafiam na ich recenzje. Ale być może, przewrotnie za jakiś czas zmieni się moje podejście i zdecyduje się na lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale Cię rozumiem:) Czasem na prawdę nie mam ochoty na daną książkę, gdy trafiam na jej dwudziestą, trzydziestą recenzję... Trzeba po prostu trochę odczekać i w swoim czasie zabrać się za czytanie :)

   Usuń
 6. Ta cześć bardziej mi sie podobała, niemniej seria nie należy do moich ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie też była bardziej ciekawa niż poprzednia :)

   Usuń
 7. Ja w młodzieżówkach też nie mogę się ostatnio odnaleźć i choć Ty jakoś odnalazłaś się w tej części serii to myślę, że ja tego nie zrobię, bo "Zostań..." mnie nie zauroczyło :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że nie planujesz czytać kontynuacji? :)

   Usuń
 8. Oba tomy chcę poznać w najbliższej przyszłości, po tym jak każdy pisał o losach tej dziewczyny, moja niecierpliwość cierpi i cierpi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa, jakie wrażenie zrobi na Tobie ta seria :)

   Usuń
 9. Ja się w młodzieżówkach odnajduję, choć ostatnio faktycznie zaczęły mnie drażnić, ale akurat ta powieść była dla mnie okropnie bzdurna i infantylna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja jeszcze nie sięgnęłam nawet po pierwszą część :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Film mam w planach. Co do książki - nie wiem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)