Strony

sobota, 7 marca 2015

Adrian Mole. Męki dorastania - Sue Townsend
Tytuł oryginału: The Growing Pains of Adrian Mole 
Wydawnictwo: W.A.B     
Data wydania: 2009  
Liczba stron: 232  
Oprawa: miękka  
ISBN: 978-83-7414-001-0 
Adrian Mole. Męki dorastania to kolejna część popularnego cyklu autorstwa Sue Townsend, który zdobył popularność na całym świecie. Pierwsza z jej książek ukazała się w 1982 roku, ostatnia zaś w 2012. Główny bohater cyklu jest zakompleksionym i pakującym się w kolejne tarapaty nastolatkiem, co nie przeszkadza mu bynajmniej w snuciu marzeń o karierze uznanego poety.

Życie czternastoletniego Adriana jest nieustającym pasmem nieszczęść i nieporozumień. Związek chłopaka z uroczą Pandorą wchodzi właśnie w fazę kryzysową, nauczyciele straszą czekającą go małą maturą, a matka zaczyna się dziwnie zachowywać. Jej poranne nudności i wymioty wzbudzają zainteresowanie nastolatka, choć ten w swojej naiwności nie domyśla się ich przyczyny. Kiedy dociera do niego, że niebawem w jego domu pojawi się noworodek wydaje się, że nic gorszego nie może go spotkać. Ale to oczywiście nie koniec czekających go sensacji.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej części czytelnik poznaje perypetie Adriana z jego osobistych zapisków. Część z nich to krótkie wzmianki o codziennych wydarzeniach, ale nie brak też sarkastycznych komentarzy wobec polityki Wielkiej Brytanii i sytuacji na świecie w ogóle. Z jednej strony Adrian jest nad wyraz inteligentnym nastolatkiem, chętnie czytającym książki o radzieckich przywódcach i podtrzymującym korespondencję z redakcją BBC, z drugiej zaś jest zabawnym fajtłapą, którego zawstydzić mogłoby niejedno bardziej rozgarnięte dziecko. To połączenie prowadzi do wielu absurdalnych sytuacji, jak chociażby ta z pierwszymi objawami ciąży.

Nie jest to oczywiście literatura górnych lotów, ale jako książka do torebki sprawdza się idealnie. Fabuła nie jest wymagająca, a język właściwy piszącemu dziennik czternastolatkowi. Sama czytałam ją oczekując na kolejne wizyty u stomatologa, co chwilę uśmiechając się pod nosem, bo wybuchać śmiechem rzecz jasna nie wypadało. Co by na to powiedziały te wszystkie starsze, schorowane i czepialskie panie? W każdym razie książka jest idealną rozrywką pomiędzy nieco poważniejszymi lekturami. Brytyjski humor i rozterki stykającego się z problemami dorosłych nastolatka w znacznym stopniu mnie usatysfakcjonowały.Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: 52 książki 2014, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (1,4 cm)

11 komentarzy:

 1. Jako nastolatka zaczytywałam się w przygodach Adriana Mola'a ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Do torebki też zdecydowanie wolę takie lekkie lektury. Za to powstrzymywanie się od śmiechu w miejscach publicznych nie zawsze mi wychodzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Konkretnie przekonana nie jestem, ale może akurat może kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miło wspominam tę książkę, dała mi wiele powodów do śmiechu. Zgadzam się, że jest to idealna książka jako przerywnik między ambitniejszymi książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już kilka opinii o tej książce... Może kiedyś się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasami takie książki są potrzebne, mało wymagające, i relaksujące zarazem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam gdy bardzo dawno temu czytałam tę pozycję. Ot tak przyjemna niezobowiązująca lektura

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurczę, czemu wcześniej nie słyszałam o tej serii? Muszę się jej bliżej przyjrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam, jednak tylko tą część nie wiedząc, że istnieją wcześniejsze i jakoś nie przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jednak podziękuję :) wolę ambitniejszą literaturę albo taką, która naprawdę mnie powali, choćby miała to być młodzieżówka których z reguły nie cierpię :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam tylko pierwszy tom i bawiłam się całkiem nieźle, więc myślę, ze nadrobię i pozostałe tomy serie o Adrianie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)