Strony

piątek, 15 sierpnia 2014

Północ w Pekinie - Paul French


Tytuł oryginału: Midnight in Peking      
Wydawnictwo: Black Publishing          
Data wydania: czerwiec 2014         
Liczba stron: 320         
Format: 140 x 210 mm         
Oprawa: miękka         
ISBN: 9788375367959

Kilka dni temu mieliście okazję przeczytać moją recenzję książki Lisy See, pt: Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz, której akcja miała miejsce w XIX-wiecznych Chinach. Okazuje się, że nie porzuciłam na długo tego rejonu świata i choć przeskoczyłam kilka dekad a prowincję zamieniłam na międzywojenną metropolię, to w dalszym ciągu przyglądałam się życiu i obyczajom chińskiej ludności. Północ w Pekinie Paula Frencha została wyróżniona Nagrodą Brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych oraz Nagrodą imienia Edgara Allana Poe.

Autor przenosi swoich czytelników w lata trzydzieste XX wieku. Pewnego zimowego ranka Pekinem wstrząsa informacja o śmierci dwudziestoletniej Pameli Werner, przybranej córki emerytowanego angielskiego dyplomaty i znawcy kultury chińskiej - Edwarda Wernera. Wstępne oględziny na miejscu wypadku wskazują na brutalne morderstwo. Śledczy wykluczają napad na tle rabunkowym - na nadgarstku denatki w dalszym ciągu znajduje się wysadzany diamentami platynowy zegarek. Połączone siły policji chińskiej i brytyjskiej podejmują śledztwo, które ma na celu ujęcie zabójcy, który wielokrotnie nacinał skórę dziewczyny, wyłamał na zewnątrz jej żebra i usunął z wnętrza ciała serce, wątrobę, nerki oraz szereg innych narządów.

Pekin lat 30. XX wieku jest miastem pełnym sprzeczności. Majętni Europejczycy i Amerykanie, głównie dyplomaci, bankierzy i lekarze zamieszkują zapewniającą wszelkie wygody i rozrywki uprzywilejowaną Dzielnicę Poselstw. Nieopodal znajdują się jednak prężnie działające palarnie opium, wspomagane przez Japończyków pragnących osłabić przyszłego wroga, a także domy publiczne i kluby o szemranej reputacji. Zanim doszło do morderstwa Pameli, Edward Werner utrzymywał pewien dystans w kontaktach ze swoimi europejskimi znajomymi, był człowiekiem skupionym na pracy naukowej, na poznawaniu kultury chińskiej, samotnikiem. Tego samego nie można już powiedzieć o jego córce. Dzięki temu, że mieszkała całe życie w Pekinie, dzięki biegłości w języku mandaryńskim oraz temu, że jej ojciec tak dobrze znał się na kulturze chińskiej, Pamela stała się kimś wyjątkowym w swojej społeczności - białą dziewczyną korzystającą zarówno z powabów europejskiego stylu życia Dzielnicy Poselstw, jak i z uroków życia prawdziwie chińskiego Pekinu. [1]

Podjęte przez funkcjonariuszy policji śledztwo wydaje się nie poruszać nawet o milimetr. Kolejni podejrzani o morderstwo zostają zwolnieni z aresztu, tropy urywają się w najmniej oczekiwanym momencie. Czy rzeczywiście zabójca jest tak  przebiegły, by zmylić tropiących go komisarzy? A może w związku z wagą zabójstwa jest kryty przez przedstawicieli Dzielnicy Poselstw lub samych Chińczyków? Na te i inne pytanie nie udaje się odpowiedzieć policji, ale prywatnego śledztwa podejmuje się Edward Werner, zrozpaczony ojciec, człowiek, który w krótkim okresie czasu stracił zarówno żonę jak i córkę. Do jakich wniosków dojdzie i czy uda mu się jednoznaczne wskazać zabójcę Pameli? 

Historia śmierci Pameli jest o tyle przerażająca, że wydarzyła się naprawdę. Jej zmasakrowane ciało zostało znalezione przez przypadkową osobę 8 stycznia 1937 roku. Paul French w trakcie jednej z wizyt w Brytyjskim Archiwum Państwowym natknął się na nieskatalogowane notatki z prywatnego śledztwa Edwarda Warnera. Autor wziął sobie za cel zbadanie historii śmierci Pameli Werner i przywrócenie pamięci o niej. W ten sposób powstała książka, w której Paul French wraz z Edwardem Werner śledzi mordercę Europejki. 

Na uwagę i pochwały zasługuje sposób przedstawienie Pekinu lat 30. XX wieku. Książka Paula Frencha stanowi wiarygodny obraz miasta i samych Chin w przededniu inwazji Japończyków, z wszystkimi lękami i obawami mieszkańców. Osoby interesujące się sytuacją polityczną Chin tego okresu z pewnością zadowoli drobiazgowość z jaką została ona potraktowana. Tak naprawdę, to właśnie ta część książki zrobiła na mnie największe wrażenie, czego nie można już powiedzieć o przedstawieniu kolejnych etapów śledztwa. Choć historia śmierci Pameli sama w sobie może zainteresować, to sposób w jaki została ona przedstawiona pozostawia sporo do życzenia. Kolejne fakty zostały podane beznamiętnie, bez polotu. W książce odnalazłam jedynie kilka dialogów. Zdaję sobie sprawę, że ta historia wydarzyła się całe lata temu, ale jeśli miała ona wzbudzić w czytelniku emocje może powinna zostać przedstawiona w nieco barwniejszy sposób.  


Moja ocena
6/10

_____________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Oficynie Black Publishing

http://blackpublishing.pl/

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
52 książki 2014
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,2 cm) 
[1] Paul French, "Północ w Pekinie", wyd. Black Publishing, 2014, s. 36.

11 komentarzy:

 1. Uwielbiam powieści, których akcja jest osadzona w odległych czasach, a w tym przypadku Chiny brzmią naprawdę wyjątkowo... Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tło historyczne jest naprawdę dobrze zarysowane, wręcz czuć klimat tamtych lat :)

   Usuń
 2. Niestety Chiny, nigdy mnie nie intrygowały, więc sądzę iż tylko męczyłabym się z tą pozycją

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie nie namawiam :) Każdy ma swoje preferencje w doborze książek :)

   Usuń
 3. Nie wiem zbyt wiele na temat Pekinu lat 30, więc to może być ciekawa lektura poznawcza dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiolu mam wrażenie, że ta książka mogłaby Ci się spodobać :)

   Usuń
 4. Historia Chin ciekawi mnie od dawna i dlatego z nieukrywaną chęcią sięgnę po tą pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ciekawi Cię historia Chin, to ta pozycja będzie dla Ciebie wartościową lekturą :)

   Usuń
 5. Azja zawsze mnie intrygowała, bo to właściwie dzięki niej zaznałam cudownej radości z czytania książek, więc możliwe, że się skuszę, jak tylko nadarzy się taka okazja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa, czy książka by Ci się spodobała :)

   Usuń
 6. Interesują mnie takie klimaty od dawna, poszukam książki:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)