Strony

niedziela, 17 sierpnia 2014

English Matters - wydanie specjalne: English Spoken Today

Poza klasycznymi numerami English Matters, pojawiającymi się co dwa miesiące, możecie się także spotkać z wydaniami specjalnymi tego magazynu. Obecny w całości poświęcony jest językowi angielskiemu - jego historii i zmianom, jakim podlega. 

Magazyn otwiera artykuł People Who Have Influenced the English Language, który prezentuje sylwetki osób, które w mniejszym lub większym stopniu wpłynęły na obecne brzmienie języka angielskiego, a wśród nich między innymi Wilhelm Zdobywca.

Z kolei tekst What’s in a Language traktuje o licznych zapożyczeniach z języka angielskiego, jakie umyślnie bądź bezmyślnie wplatamy do naszego ojczystego języka. Okazuje się jednak, że również Brytyjczycy stosują liczne zapożyczenia z francuskiego, hiszpańskiego, a nawet niemieckiego. 

Niejednokrotnie spotkałam się ze stwierdzeniem, że bardzo trudno jest przeklinać w obcym języku. Potwierdził to autor artykułu Wash Your Mouth Out!, który stwierdza, że czasem wystarczy mała zmiana w wypowiedzi, aby całkowicie zmienić jej znaczenie i przekształcić ją w coś niedorzecznego, co nie było oczywiście naszym zamiarem.

Nauczyciele rzadko podejmują choćby próbę wprowadzenia nauki slangu na lekcjach języka angielskiego. Szkoda. Istnieje bowiem większe prawdopodobieństwo, że przechadzając się ulicami anglojęzycznych państw natkniemy się właśnie na slang, niż na wyrafinowane i długie wyrażenia, jakimi zasypują nas angliści. O slangu przeczytacie w artykule Slang in the English Language, a także w opracowaniu utworu Outkast Hey… Ya

Interesującym tekstem okazał się artykuł Literature and Its Borders, przedstawiający autorów umieszczających homoseksualne odniesienia w swoich utworach. W zestawieniu znaleźli się zarówno autorzy, którym przyszło żyć i tworzyć w mniej tolerancyjnych czasach - Oscar Wilde, jak i współcześni twórcy, np. autorka opowiadania Tajemnice Brokeback Mountain Annie Proulx.

Jeśli planujecie wyjazd do Nigerii mam dla Was dwie wiadomości, dobrą i złą. Dobra to taka, że językiem urzędowym w tym państwie jest język angielski. Zła - Nigeryjczycy używają ponadto 521 języków powstałych z wymieszania angielskiego z miejscowymi dialektami. O szczegółach poczytacie w The Risk of Axing Questions - Nigerian Pidgin. 

Oprócz tego w numerze poczytacie o tym, w jaki sposób tworzy się chwytliwe nagłówki gazet, o ewolucji w języku wiadomości tekstowych, a także o bardzo popularnym w Stanach Zjednoczonych show prowadzonym przez Phil’a McGrow’a. Jeśli jesteście zainteresowani podszkoleniem języka angielskiego w magazynie znajdziecie przegląd najlepszych programów do jego nauki.

Standardowo możecie odsłuchać wybrane artykuły w wersji MP3 oraz pobrać listę słówek użytych w numerze. 

Pozostaje mi jedynie zachęcić Was do sięgnięcia po ten numer. Zapewniam Was, że warto.


____________________________________________________
Za możliwość przeczytania magazynu dziękuję serdecznie
Wydawnictwu Colorful Media

http://www.colorfulmedia.pl/produkty,pl,press.html
 

16 komentarzy:

 1. Mnie najbardziej zainteresował artykuł Literature and Its Borders. Cały numer jest ogólnie świetny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, oby więcej tak udanych numerów specjalnych :)

   Usuń
 2. Właśnie piszę recenzję tego wydania i mogę zdradzić, że będzie równie entuzjastyczna, co Twoja. English Spoken Today to świetne wydanie specjalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że i Tobie spodobało się to wydanie :)

   Usuń
 3. Muszę przyznać, że fajny jest ten miesięcznik :) Jednak do mnie bardziej przemawia jego biznesowa wersja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem jak najbardziej na tak jeśli chodzi o Business English :)

   Usuń
 4. Wszędzie widzę recenzję tego miesięcznika, chyba muszę go wreszcie zakupić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazdroszczę posiadania specialnego wydania tego czasopisma. Nie watpię, że jest świetne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czeka na mojej półce do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszyscy zachwalają te gazetki, a ja nadal nie miałam przyjemności przeczytać choćby jednego numeru :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie zapoznaj się chociaż z jednym numerem :)

   Usuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)