Strony

środa, 16 lipca 2014

Zapowiedzi wydawnicze: lipiec 2014 cz.2

W drugiej połowie lipca czeka nas kilka interesujących pozycji. Zobaczcie sami.


Księgarenka w Big Stone Gap - Wendy Welch
Data: 30.07
Wydawca: Black Publishing

Opowieść o tym, jak kochające się małżeństwo, dwa koty, dwa psy i trzydzieści osiem tysięcy książek może odmienić życie lokalnej społeczności.
Jack i Wendy Welch zawsze marzyli o prowadzeniu księgarni. Pewnego dnia postanowili, że nie można dłużej zwlekać z realizacją marzeń. Zapragnęli żyć niespiesznie, według własnych zasad. Kupili dom w niewielkiej górskiej miejscowości i zaczęli sprzedawać używane książki. Wiele wskazywało, że przedsięwzięcie nie ma prawa się udać: otwieranie księgarni na końcu świata, w kryzysie, w epoce e-booków, wydaje się co najmniej nierozsądne! Szybko okazało się, że sam optymizm nie wystarczy. Aby księgarnia zaczęła działać, trzeba wokół niej zbudować prawdziwą wspólnotę…


Przystanek Barcelona - Katarzyna Wolnik-Vera
Data: 16.07
Wydawca: Burda Książki

Barcelona jest kobietą, cygańską czarodziejką z piosenki Pereta. Uwodzi i rzuca czar, nie przestaje zaskakiwać.
Książka o Barcelonie, której bohaterami są bary, balkony i fiesty? Nie może zabraknąć wielkich Gaudiego i Miró, ale czas poznać nowoczesną, ekologicznie zrównoważoną architekturę i samych barcelończyków, odwiedzić muzeum szynki iberyjskiej lub sklep Johana Cruyffa. Posłuchajcie raz energetycznej katalońskiej rumby, a zapomnicie o dramatycznym flamenco. Przejdźcie uliczkami Starego Miasta, a zobaczycie zachwycającą sztukę uliczną. Czy wiedzieliście, że Barcelonę można podziwiać z ponad dwudziestu punktów widokowych, a pamiątek i miejsca na obiad najlepiej szukać z dala od La Rambli? Barcelona zachwyca i rozkochuje, ale daje się poznać tylko tym, którzy zejdą z turystycznego szlaku i przyjrzą się jej krytycznym okiem.
Zapraszam do mojej Barcelony.Bohaterki Powstańczej Warszawy - Barbara Wachowicz
Data: 30.07
Wydawca: Muza

Książka jest opowieścią o dziewczętach  walczących w Powstaniu Warszawskim. Każdej bohaterce poświęcony jest odrębny rozdział. Autorka po mistrzowsku kreśli sylwetki 18 kobiet. Odkrywa mało znane karty powstańcze wybitnych aktorek Aliny Janowskiej i Danuty Szaflarskiej. Przybliża dzieje Krystyny Wańkowiczówny i Krystyny Krahelskiej oraz mniej znanych kobiet, które wsławiły się niezwykłą odwagą i bohaterstwem np. Lidii Markiewicz-Ziental, która przeszła cały szlak bojowy powstania, czy Haliny Dunin-Karwickiej, łączniczki Batalionu „Parasol”, Henryki Dziakowskiej-Zarzyckiej, łączniczki i sanitariuszki Batalionu „Parasol”, która uczestniczyła w walkach na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu, czy Danuty Zdanowicz-Rossmanowej, komendantki Wojskowej Służby Kobiet Batalionu „Ostoja”, adiutantki harcmistrza Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” i kapitana Tadeusza Klimowskiego.
Z wieloma kobietami, bądź ich rodzinami autorka jest zaprzyjaźniona lub pozostaje w stałym kontakcie. Bohaterki poznajemy z listów, pamiętników, relacji bliskich, wspomnień towarzyszy czasów walki i wywiadów z samymi uczestniczkami Powstania.
Dzięki osobistym kontaktom autorki dodatkową niezaprzeczalną wartością książki są unikatowe zdjęcia archiwalne.


Stuletnia gospoda - Katarzyna Majgier
Data: 30.07
Wydawca: Nasza Księgarnia

Stuletnia Gospoda tak naprawdę nie ma stu lat. Ma ich znacznie więcej, choć nikt dokładnie nie wie ile. Była świadkiem wielu burzliwych wydarzeń historycznych, politycznych przemian i skomplikowanych losów kilku pokoleń rodziny, która nią zarządza. Ale jedno pozostaje w niej niezmienne: niepowtarzalny smak i zniewalający zapach serwowanych tu od ponad wieku potraw, wobec których nikt nie pozostaje obojętny. Nie wyłączając pewnego wybrednego krytyka kulinarnego z Francji... Bo gotowanie jest prawdziwą sztuką i to się daje wyczuć.
Michał i Jagoda należą do najmłodszego pokolenia właścicieli Stuletniej Gospody. On ma smykałkę do interesów, jej pasją jest malarstwo. Czy połączenie tych talentów wystarczy, by stara, tradycyjna restauracja odniosła komercyjny sukces w nowych, kapitalistycznych czasach? Czy związek tej pary, tak oczywisty od czasów ich dzieciństwa, że nikt nigdy nie wyobrażał sobie innego scenariusza, przetrwa próbę czasu?


Lawendowy pokój - Nina George
Data: 28.07
Wydawca: Otwarte 

W swojej księgarni – o wiele mówiącej nazwie Apteka Literacka – Jean Perdu sprzedaje książki tak jak farmaceuta medykamenty. Umiejętnie rozpoznaje, co ktoś nosi w sercu, i proponuje odpowiednią fabułę na konkretny problem. Nie potrafi jednak uleczyć własnego cierpienia, które zaczęło się pewnej nocy wiele lat temu, kiedy odeszła od niego ukochana kobieta.
Wszystko się zmienia, gdy Jean w końcu otwiera pozostawiony przez nią list. Wcześniej nie miał odwagi go przeczytać...
Audrey Hepburn - Alexander Walker
Data: 22.07
Wydawca: Prószyński i S-ka

Piękna, pełna wdzięku, elegancka i eteryczna Audrey Hepburn była jedną z największych gwiazd filmowych swoich czasów. Niezapomniana, oscarowa rola w Rzymskich wakacjach oraz romantyczne kreacje w Śniadaniu u Tiffany’ego i obsypanym Oscarami My Fair Lady przyniosły jej światową sławę, jednak nie zapewniły szczęścia. W rozszerzonym, ostatecznym wydaniu biografii aktorki Alexander Walker ujawnił nowe, nieznane wcześniej fakty, dotyczące głęboko ukrywanych konfliktów w rodzinie gwiazdy i rodzinnych tajemnic, które nigdy nie miały wyjść na jaw. Audrey Hepburn to wierny, intymny portret niezwykłej kobiety, pięknej, pożądanej, nieustannie spragnionej miłości i niepotrafiącej jej odnaleźć. 


Dziecko Rosemary - Ira Levin
Data: 29.07
Wydawca: Rebis

Kultowa książka na podstawie której Roman Polański nakręcił oscarowy film z Mią Farrow i Jonem Cassavetesem oraz muzyką Krzysztofa Komedy.
Dziwni sąsiedzi, niepokojące odgłosy zza ściany i sny przerażające jak horror, tajemnicze napoje, zioła o odstręczającym zapachu, śmierć przyjaciela, mroczne książki zawierające informacje, od których cierpnie skóra - czego jeszcze potrzebuje młoda, prostoduszna, oczekująca swego pierwszego dziecka kobieta, by uwierzyć, że jej mąż oddał duszę diabłu i jemu poświęcił dziecko, które ona nosi w sobie?
Na podstawie tej przejmującej powieści Roman Polański nakręcił oscarowy film z Mią Farrow i Johnem Cassavetesem w rolach głównych. Muzykę skomponował Krzysztof Komeda (między innymi słynną kołysankę).


Kości są wieczne - Kathy Reichs
Data: 16.07
Wydawca: Sonia Draga

Kobieta przedstawiająca się jako Amy Roberts zgłasza się do szpitala w Montrealu z obfitym krwawieniem. Lekarze nie mają wątpliwości, że pacjentka niedawno urodziła dziecko, ale zanim zdążą cokolwiek w tej sprawie zrobić, Roberts znika. Policjant wysłany pod adres zamieszkania kobiety w kontenerze na śmieci pod jej domem znajduje zakrwawione ręczniki. Obawiając się najgorszego, funkcjonariusze proszą o pomoc w śledztwie Temperance Brennan.
W zapuszczonym mieszkaniu Tempe dokonuje przerażającego odkrycia - trzy rozkładające się ciała niemowląt. Według zeznań właściciela nieruchomości, najemcą owego lokum jest Alma Rogers. W pewnym momencie na scenie pojawia się mężczyzna, poszukujący niejakiej Alvy Rodriguez. Czy Amy Roberts, Alma Rogers i Alva Rodriguez to ta sama osoba? Czy zabiła własne dzieci? I gdzie znajduje się teraz?Między książkami - Gabrielle Zevin
Data: 23.07
Wydawca: W.A.B.

Urokliwa opowieść o właścicielu przytulnej, ale kiepsko prosperującej księgarenki, który po śmierci żony próbuje poskładać życie na nowo. Odnalezienie porzuconej między książkami dwuletniej dziewczynki-sieroty i spotkanie z energiczną przedstawicielką małego wydawnictwa wywróci jego świat do góry nogami. Pogodna opowieść o tym, że zawsze jest czas na nowy początek.
Gabrielle Zevin udaje się stworzyć świat, w którym bohaterowie stają się tak samo ważni jak postaci i autorzy z książek. Magia małej księgarni stopniowo odmienia życie ludzi, a wszystko to w towarzystwie Munro, O’Connor, McCarthy’ego i Poego. 

Które pozycje Was zainteresowały? Ja mam największą ochotę na Księgarenkę i Między książkami :)

22 komentarze:

 1. Muszę przeczytać: Przystanek Barcelona i Dziecko Rosemary ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kawiarenkę, Między książkami, Dziecko Rosemary i Bohaterki Powstańczej Warszawy muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przystanek Barcelona i Lawendowy pokój wpadły mi w oko, nie wspominając już nawet o ostatniej książce, której okładka od razu przyciągnęła mój wzrok :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Księgarenka i Stuletnia Gospoda to tytuły, które mam zamiar poznać:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta ostatnia dość ciekawo brzmi :]

  OdpowiedzUsuń
 6. Aż dwie książki o książkach (Księgarenka..., Między książkami) w zapowiedziach, to (chyba?) dobrze. :) I jeszcze "Stuletnia gospoda" mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaka przepiękna okładka książki "Lawendowy pokój"!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jedynie Dziecko Rosemary bym przeczytała, ponieważ film bardzo mi isę spodobał, chcoiaż był jak dla mnie przerażający.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wyjątkowo jakoś nic mnie nie zainteresowało...

  OdpowiedzUsuń
 10. Dwie pierwsze i trzy ostatnie! Och i ach! Tę drugą już mam, wącham, tulę i zaglądam do niej zamiast skończyć czytaną obecnie powieść. :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziecko Rosemary, a Lawendowy pokój mnie zaintrygował :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Między książkami i Lawendowy pokój - jestem na tak :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Księgarenka... i Dziecko Rosemary mnie zainteresowały :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ależ mnóstwo opowieści o księgarniach! Większość wymienionych przez Ciebie powieści mam ochotę przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czaję się na "Bohaterki powstańczej Warszawy". :P

  OdpowiedzUsuń
 16. "Lawendowy pokój" - Nina George- muszę mieć :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziecko Rosemary oraz Między książkami to zdecydowanie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. "Dziecko Rosemary" czytałam dawno temu. Ale ładne to nowe wydanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. O dziecko Rosemary, Lawendowy pokój i oczywiście Kości są wieczne!!

  OdpowiedzUsuń
 20. Widzę tu co najmniej trzy książki dla siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Super książki poluje na dwie z nich :)
  ,,Dziecko Rosemary" i ,,Lawendowy pokój"

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)