Strony

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Rasmus, Pontus i pies Toker - Astrid Lindgren

Choć najbardziej popularnymi książkami autorstwa Astrid Lindgren są Dzieci z Bullerbyn oraz cykl o rudowłosej Pipi Langstrumpf, to nie należy zapominać, że szwedzka pisarka miała na swoim koncie również inne, dedykowane młodemu czytelnikowi pozycje. Wśród wielu interesujących tytułów znalazła się powieść detektywistyczna Rasmus, Pontus i pies Toker, którą w ostatnim czasie miałam okazję czytać Synkowi.

Rasmus i Pontus mają po jedenaście lat i jak większość chłopców w ich wieku mają zdecydowanie ciekawsze pomysły na wykorzystanie czasu niż bezcelowe siedzenie w szkole. Tym bardziej, że właśnie nastał maj z piękną, słoneczną pogodą, a do ich rodzinnego miasteczka, Västanvik przyjechało wesołe miasteczko. Chłopców kuszą nie tylko liczne karuzele i strzelnica, ale także pokaz światowej sławy połykacza noży, Alfreda. Niestety nie mają oni wystarczającej sumy pieniędzy, aby móc uczestniczyć w widowisku, dlatego postanawiają obejrzeć pokaz z ukrycia. Na ich nieszczęście zostają zdemaskowani przez samego połykacza noży. 

Niedługo potem okazuje się, że nie było to ich ostatnie spotkanie z Alfredo. Chłopcy przypadkiem stają się świadkami przestępstwa z udziałem połykacza noży i jego nieciekawego towarzystwa. Rasmus i Pontus postanawiają na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość i rozpoczynają nierówną walkę z charakternymi złodziejaszkami. Nieoczekiwanie w tarapaty wpada ukochany jamnik Ramusa, Toker. Zaangażowanym w śledztwo chłopcom przyjdzie zmierzyć się z licznymi niesprawiedliwościami ze strony bandy Alfreda. Niejednokrotnie staną oni przed trudnymi wyborami, które mogą okazać się tragicznymi w skutkach. Jak sobie poradzą w nowej sytuacji i czy uda im się uratować Tokera?

Rasmus, Pontus i pies Toker to powieść, która mimo upływu blisko sześćdziesięciu lat od jej oryginalnego wydania nie straciła na swojej atrakcyjności. Astrid Lindgren stworzyła uniwersalną historię, w której istotne znaczenie mają takie wartości jak: miłość, przyjaźń, uczciwość, lojalność, oddanie. Rasmus i Pontus to sympatyczni chłopcy z głowami pełnymi pomysłów. Nie sposób się z nimi nudzić, co z pewnością docenią również współcześni czytelnicy. Co i rusz wpadają w nowe tarapaty, jednak ich spryt i pomysłowość sprawiają, że za każdym razem wychodzą z nich obronną ręką. Potrafią zadbać o dobre imię swoich bliskich i troszczą się o potrzeby ich czworonożnego przyjaciela.

Twórczość Astrid Lindgren nie bez przyczyny uznawana jest za klasykę dziecięcej literatury. Autorka z powodzeniem przelała na papier wspomnienia z własnego dzieciństwa, które było dla niej nadzwyczaj udane. W całej jej twórczości odnaleźć można nawiązania do tego istotnego dla niej okresu. Nie brak ich również w Rasmusie, Pontusie i psie Tokerze. W biografii Lindgren możemy przeczytać, że znane z powieści Västanvik z jego szacownym gimnazjum, wiosennym targiem, wesołym miasteczkiem, kramami i wiosenną zabawą w parku[1] było wzorowane na rodzinnej miejscowości autorki, Vimmerby. Książki Astrid Lindgren pełne są humoru, który nie był obcy również samej autorce. Z jej książek bije szczery optymizm, który potrafi udzielać się kolejnym ich czytelnikom, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Rasmus, Pontus i pies Toker nie jest w tych kwestiach wyjątkiem.Rasmus, Pontus i pies Toker to ciekawa pozycja dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które pokochały Dzieci z Bullerbyn lub Pippi Langstrumpf i pragną poznać inne książki autorki. Szczerze wierzę, że przygody będące udziałem jej nieustraszonych bohaterów zainteresują również współczesne dzieciaki. ___________________________________
Tytuł oryginału: Rasmus, Pontus och Toker
Wydawnictwo: Nasz Księgarnia
Data wydania: kwiecień 2016
Liczba stron: 232


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie


[1] Margareta Strömstedt, "Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości", wyd. Marginesy, 2015, s. 120.

5 komentarzy:

 1. Szczerze? Pierwszy raz o niej słyszę. Aż żałuję, że nie poznałam w dzieciństwie tej historii ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię twórczość Lindgren, ale tej książki nie czytałam... Muszę nadrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, "Dzieci z Bullerbyn" i Pippi to zdecydowanie najlepiej znane tytuły Lindgren. Ja czytałam jeszcze "Mio, mój Mio" i "Ronja, córka rozbójnika". Dość często wybierany jest też chyba "Emil ze Smalandii" :) Astrid Lindgren to klasyka, śmiało polecam ją rodzicom, gdy szukają prezentu dla dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie czytałam :) Znałam bardzo dobrze i lubiłam "Dzieci z Bullerbyn", była to moja ulubiona książka :) Pozdrawiam i obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O. Tej książki Lindgren nie znam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)