Strony

poniedziałek, 20 lipca 2015

Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości - Margareta StrömstedtWydawnictwo: Marginesy       
Data wydania: marzec 2015       
Liczba stron: 336       
Format: 165 x 235 mm      
Oprawa:  twarda      
ISBN: 978-83-64700-88-0

Wielu z nas z pewnością nie wyobraża sobie swojego dzieciństwa bez książek najbardziej znanej szwedzkiej autorki, Astrid Lindgren. Lektura niezapomnianych Dzieci z Bullerbyn nie tylko wywoływała wypieki na twarzy, ale też zachęcała do poszukiwania kolejnych, równie absorbujących powieści. Kim była kobieta, której wydane w różnych krajach książki, ustawione jedna na drugiej odpowiadają wysokości 175 wież Eiffla i są w stanie potrójnie opasać kulę ziemską? Na to pytanie odpowiada Margareta Strömstedt, autorka książki Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości. Co istotne, sama autorka nie była pomysłodawczynią spisania biografii Astrid Lindgren. Została o to poproszona już pod koniec lat sześćdziesiątych przez pracującego w wydawnictwie Rabén & Sjögren Hansa Rabéna. To właśnie w tym wydawnictwie przez 25 lat posadę redaktorki do spraw książek dziecięcych i młodzieżowych pełniła sama Astrid Lindgren. 

Źródłem twórczej inspiracji Astrid Lindgren jest wyłącznie dzieciństwo. Jak gdyby naprawdę żyła tylko w dzieciństwie. W nim porusza się lekko i swobodnie, przeskakuje płoty, doznaje znów tamtych dawnych uczuć, podchwytuje fantazje, nadaje kształt marzeniom(…). Biografię Lindgren można by skończyć w momencie, gdy skończyło się jej dzieciństwo[1]. 

Zgodnie z powyższym najobszerniejszą część publikacji Margarety Strömstedt stanowi opis dzieciństwa Astrid, które ta wraz z trójką rodzeństwa spędziła w chłopskim gospodarstwie Näs, na skraju Vimmerby w Smålandii. Autorka niejednokrotnie podkreśla, że dzieciństwo szwedzkiej autorki książek dla dzieci było niezwykle udane, a całe rodzeństwo Ericssonów otoczone było miłością prawdziwie kochających się rodziców, którzy wpoili swoim dzieciom najważniejsze zasady dotyczące skromności i pracowitości, a także niezbędnych w radzeniu sobie z przeciwnościami losu przedsiębiorczości i zaradności. Margareta Strömstedt w swojej opowieści sięga do dalszych pokoleń rodziny Astrid Lindgren, by przybliżyć pochodzenie niezwykłego talentu pisarki, a także podkreśla silną więź łączącą Astrid z ojcem. Warty podkreślenia jest fakt,  że całe rodzeństwo Ericssonów w dorosłym życiu w ten czy inny sposób trudniło się pisarstwem.

O życiu dorosłym autorki Margareta Strömstedt pisze niewiele. Ze sporym przejęciem wspomina zajście w ciążę osiemnastoletniej Astrid, która opuściwszy rodzinne strony zmuszona była oddać swoje nowonarodzone dziecko do rodziny adopcyjnej. Nie trudno domyślić się, jak wielki wpływ miało to wydarzenie na dorosłe życie pisarki. Niewiele dowiadujemy się także o małżeństwie i życiu rodzinnym Astrid, jej relacjach z najbliższymi.

W dalszej części publikacji autorka skupia się na bogatej twórczości Astrid Lindgren. Z wielką wnikliwością analizuje kolejne utwory, te bardziej i mniej popularne, w kreacjach bohaterów doszukuje się cech Astrid i jej bliskich. Zwraca uwagę na zamieszanie powstałe wokół postaci Pippi Pończoszanki, a także wspomina o właściwościach terapeutycznych jej książek. 

Astrid Lindgren często deklarowała, że nigdy nie interesowało ją pisanie dla dorosłych: Chcę pisać dla takiego kręgu czytelników, którzy potrafią wyobrazić sobie cuda. Tylko dzieci potrafią, czytając, zobaczyć przed oczami cud[2].

Jest w tej książce coś, co każe twierdzić, że Astrid była osobą niezwykłą. Uśmiechnięta, serdeczna, troskliwa, posiadająca stały kontakt ze swoimi najmłodszymi czytelnikami, ale też odważna i konsekwentna w swoich przekonaniach. Publicznie wypowiadała się o konieczności zaprzestania stosowania kar cielesnych w wychowywaniu dzieci, ostro krytykowała politykę rządu i jako jedna z pierwszych zwróciła uwagę na potrzebę przyznania praw czarnoskórym mieszkańcom Stanów Zjednoczonych. Zaangażowanie w działalność społeczną utwierdza w przekonaniu o wielkiej świadomości pisarki na temat otaczającego świata. I chociaż zaprezentowany przez Margaretę Strömstedt obraz Astrid Lindgren jest niepełny, mnie on w zupełności wystarcza. Nie odczuwam potrzeby zagłębiania się w życie prywatne autorki, skoro ona sama chętnie wracała wspomnieniami do dzieciństwa, a poprzez pracę nad kolejnymi książkami była w nim niemal bezustannie zanurzona.

Najnowsze wydanie książki wydaje się być dopracowane w najmniejszym szczególe. Cieszą zamieszczone w książce fotografie, cytaty i ilustracje z książek, a także fragmenty korespondencji, czy prywatne zapiski autorki. Również storna graficzna zasługuje na pochwalę. Zapewniam, że biografia Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości stanowić będzie ozdobę niejednej domowej biblioteczki.


 ________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie
Wydawnictwu Marginesy

http://marginesy.com.pl/


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: 52 książki 2015; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,9 cm);


[1] Margareta Strömstedt, "Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości", wyd. Marginesy, 2015, s. 167.
[2] Tamże, s. 167. 

12 komentarzy:

 1. Muszę mieć tę książkę. Jestem bardzo ciekawa życia tej pisarki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością zadziwi Cię niejeden fakt z jej życia :)

   Usuń
 2. Miałam ostatnio okazję czytać książkę opartą na korespondencji Astrid i jednej z jej czytelniczek, Sary i po tej lekturze zaczęłam się rozglądać za wszystkim, co opowiada o Astrid. Po tę książkę też sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam na swoim stosiku, ale jeszcze nie czytałam, w najbliższym czasie na pewno się to zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedawno czytałam tę książkę, podobała mi się. :) Dobrze, że autorka nie próbowała na siłę szukać jakichś kontrowersyjnych faktów, tylko pisała o twórczości Astrid.
  No i wydanie, oczywiście, bardzo ładne. Chciałabym wszystkie książki tego wydawnictwa postawić na półce, ale na razie mam tylko tę o Tove (powyższą pozycję wypożyczyłam). :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tę o Tove też mam w swoich czytelniczych planach :) Od dłuższego czasu rozglądam się za jakąś atrakcyjną promocją cenową :)

   Usuń
 5. Z chęcią bym ją przeczytała, ponieważ z tą autorką wiążą się same piękne wspomnienia z dzieciństwa :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka zawiera liczne nawiązania do prozy Astrid, więc chwilowy powrót do lat dzieciństwa masz gwarantowany :)

   Usuń
 6. Aż taką fanką powieści tej autorki nie byłam, więc i na jej biografię nie mam ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Według mnie wielkim plusem tej książki jest to, że biografka Astrid nie starała się wyciągać z życia swojej bohaterki brudów, sensacji itp. Chwała jej za to.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)