Strony

czwartek, 1 maja 2014

Zapowiedzi wydawnicze: maj 2014 cz.1

Wybrane premiery 1.05 - 15.05

Karambol - Håkan Nesser
Data: 7.05
Wydawca: Czarna Owca

Pijany kierowca powoduje wypadek, w wyniku którego ginie młody chłopak. Sprawca pod osłoną deszczu i ciemności ucieka z miejsca przestępstwa. W wyniku wypadku jego życie radykalnie się zmienia. Musi podejmować coraz to bardziej ryzykowne decyzje, zacierać ślady... Kłamstwa rodzą jednak kolejne kłamstwa... Wydaje się, że jego życiem powoduje jakaś perwersyjna, złowroga logika, która prędzej czy później doprowadzi go do zguby... Pytanie tylko kiedy, i jak wiele zła zdoła jeszcze wyrządzić. Komisarz Reinhart, policja Maardam i, oczywiście, detektyw Van Veeteren muszą temu zapobiec - rozwiązać kolejną skomplikowaną zagadkę, od której wyjaśnienia może zależeć życie...
Siódma książka w serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie i jednostce policyjnej w Maardam.

  
Nadciąga noc - Anthony Shadid
Data: 8.05
Wydawca: Czarne

Anthony Shadid, amerykański dziennikarz pochodzenia libańskiego, w latach 1998–2004 kilkukrotnie wyjeżdżał do Iraku, by poznać i opisać wojenne życie na ulicach Bagdadu. Unikając politycznego zaangażowania, nie narzucając czytelnikowi własnych przekonań i interpretacji, składa swoisty raport z okupowanego miasta, a wydarzenia z najnowszej historii umiejscawia w szerokim kontekście historycznym i kulturowym.
Nadciąga noc, choć ukazała się zaledwie kilka lat temu, już zaliczana jest do klasyków wojennego reportażu i uważana za najlepszy tekst reporterski o wojnie w Iraku. W 2004 roku Shadid otrzymał Nagrodę Pulitzera za serię reportaży, które potem stały się częścią książki. Za Nadchodzi noc uhonorowano go nagrodą „The Los Angeles Times” i Nagrodą im. Rona Ridenhoura, a „The Economist”, „Washington Post Book World” oraz „The Seattle Times” zaliczyły tę książkę do grona najlepszych publikacji 2005 roku.


Scenariusz z życia - Anna M. Brengos
Data: 14.05
Wydawca: Nasza Księgarnia

"Nie byłam pewna, czy to pierwsze objawy klimakterium, czy też moje ciało tak zareagowało na widok, który się przede mną objawił. Najpierw zrobiło mi się gorąco, potem cała krew spłynęła mi do pięt, a na koniec poczułam zawroty głowy. Musiałam się oprzeć o latarnię. Sama byś tak zareagowała, gdyby to Ciebie dotyczyło. W biały dzień, w ostrych barwach i prawie na wyciągnięcie ręki – a na pewno w odległości celnego rzutu kamieniem! – miałam przed oczami mojego Bogusia, który właśnie zajechał moim samochodem przed obcą klatkę schodową. Wyszła stamtąd obca kobieta…"
Jak najskuteczniej odegrać się na wiarołomnym mężu i poprawić sobie humor? Marta postanawia napisać scenariusz filmowy. Jego ekranizacja byłaby najsłodszą zemstą. 
Autorka udowadnia, że w każdym wieku można zacząć życie od nowa i nie jest do tego potrzebny żaden mężczyzna. Czasem wystarczy determinacja i… poczucie humoru.


Gdzie kończy się cisza - C.L.Taylor
Data: 6.05
Wydawca: Prószyński i S-ka

Dokąd ma uciec córka obciążona sekretem, który ją zabija? Co ma zrobić matka, której dziecko próbowało odebrać sobie życie?
Susan Jackson ma kochającą rodzinę i piękny dom, a jej życie wydaje się szczęśliwe i poukładane, lecz gdy Charlotte, jej nastoletnia córka, wbiega pod autobus i zapada w śpiączkę, Susan musi przewartościować swoje spojrzenie na świat. Szukając przyczyn próby samobójczej córki, Susan odkrywa w jej pamiętniku wzmiankę o jakiejś przerażającej tajemnicy. Zaczyna prywatne śledztwo i trafia do mrocznego świata, o którego istnieniu nie miała nawet pojęcia…
Na ile rodzic może poznać swoje dziecko i co może zrobić, by w pełni mu ufało? Jak bardzo nierozwiązane sprawy z przeszłości mogą wpłynąć na życie człowieka po latach? 


Czysty obłęd - Mark Lamprell
Data: 13.05
Wydawca: Prószyński i S-ka

Czasem człowiek nie może wziąć się w garść, dopóki się doszczętnie nie rozsypie…
Michael O’Dell wpada pod samochód. Ku swojemu zaskoczeniu i zadowoleniu, nie ginie. Jednak od tej chwili, pomimo heroicznego wsparcia żony, Wendy, życie Michaela zaczyna wymykać się spod kontroli.
Jego córka Rosie nokautuje mściwą koleżankę z klasy, co staje się początkiem koszmarnych przejść z jej szkołą. Syn Declan ukrywa w swoim pokoju narkotyki. Świrnięty policjant zaczyna prześladować całą rodzinę. Drobne nieszczęścia nabierają złowieszczego posmaku. Jakby tego było mało, życie zawodowe Michaela zaczyna walić się w gruzy.
„Czysty obłęd” to przezabawna, bolesna powieść o miłości, rodzinie i niepewności wpisanej w ludzki los. 


Sąd ostateczny - Anna Klejzerowicz
Data: 6.05
Wydawca: Replika

Charyzmatyczny, obdarzony nieprzeciętną intuicją dziennikarz
w pojedynku z naśladowcą Hansa Memlinga.
Emil Żądło, który zrezygnował z pracy w policji na rzecz dziennikarstwa, przeżywa kryzys. Kryzys wieloraki: związany z pracą, z brakiem natchnienia na nowy artykuł, z finansami, z uczuciami, z życiem w ogóle… Za ostatnie pieniądze kupuje alkohol i papierosy, nie ma siły wstać z łóżka i wziąć się w garść, a na dodatek jego była żona utrudnia mu kontakty z synem i męczy o zaległe alimenty.
Wszystko się zmienia, gdy któregoś razu w nocnym pubie spotyka córkę swojej starej sąsiadki, Dorotę. Młoda kobieta i jej narzeczony tej samej nocy zostają brutalnie zamordowani w niejasnych okolicznościach. Zaintrygowany Emil postanawia pomóc policji w śledztwie. 


Pierwsza połowa maja nie zapowiada się zbyt optymistycznie, ale za to w drugiej pojawi się kilka interesujących tytułów :)

9 komentarzy:

 1. Pierwszy raz od bardzo dawna nie zainteresowałam się ani jedną nowością wydawniczą na dany miesiąc. Nie sądziłam, że ta chwila kiedykolwiek nadejdzie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Marny ten maj. Kilka w miarę ciekawych tytułów niby jest, ale zwykle dostawałam oczopląsu, a ostatnio jakoś nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytałabym: Karambol - Håkan Nesser, Nadciąga noc - Anthony Shadid ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś pewnie bym znalazła, ale must havów tu nie widzę :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostrzę sobie pazurki na książkę Anny Klejzerowicz.

  OdpowiedzUsuń
 6. W zasadzie interesuje mnie jedynie "Gdzie kończy się cisza".

  OdpowiedzUsuń
 7. W maju wychodzi całe mnóstwo książek, na które mam ochotę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo literatury rozrywkowej, żebym biegła do księgarni to nie, ale pewnie za jakiś czas pojawiają się te tytuły w bibliotece, więc wtedy chętnie wypożyczę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie zapoznałabym się z "Sądem ostatecznym" :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)