Strony

wtorek, 6 maja 2014

Tydzień Bibliotek 8-15 maja

 


Już za kilka dni, dokładnie w czwartek 8 maja, rusza kolejna edycja akcji Tydzień Bibliotek, ogólnopolskiego projektu organizowanego od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.[1] Akcja odbywa się każdego roku w maju, a rozpoczyna w Dniu Bibliotekarza tj. 8 maja. Hasłem przewodnim tegorocznej, jedenastej edycji jest Czytanie łączy pokolenia.


Tematyka poprzednich edycji: 
 • 2006 - Nie wiesz? Zapytaj w bibliotece
 • 2007 - Biblioteka Twojego wieku
 • 2008 - Biblioteka miejscem spotkań
 • 2009 - Biblioteka to plus
 • 2010 - Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy
 • 2011 - Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę
 • 2012 - Biblioteka ciągle w grze
 • 2013 - Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych

W ramach akcji w bibliotekach oraz innych wyznaczonych miejscach na terenie całego kraju będą organizowane liczne wydarzenia promujące czytelnictwo. Będą to konkursy, spotkania z autorami, wieczorki literackie, wystawy tematyczne, kiermasze książek, atrakcje dla najmłodszych i wiele innych. Więcej informacji znajdziecie na stronie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KLIK oraz na stronach bibliotek, które odwiedzacie.


Przykładowo w moim mieście program na Tydzień Bibliotek organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną przedstawia się następująco: 

7 maja
Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego Książka i ja oraz wręczenie dyplomów i nagród.

Sztafeta pokoleń
Spotkanie dla uczniów ze SP Nr 23, czytanie publikacji Wandy Chotomskiej Legendy Polskie połączone z zajęciami manualnymi i zabawą.

8 maja
Dublin By Night – wernisaż wystawy fotografii Adriana Marasia

9 maja
Wybór Bibliożercy roku 2013 

Czytam i polecam - wręczenie nagród w konkursie

Dama w lustrach – wernisaż wystawy prac Łukasza Wojtanowskiego oraz uczniów Zespołu Szkół Plastycznych do opowiadań Virginii Woolf

10 maja
Poczytaj mi w… parku – akcja wspólnego czytania książek dla dzieci w Parku Strzeleckim. Do wspólnego czytania zapraszamy rodziców z dziećmi oraz dziadków z wnuczkami. 

12 maja
Spotkanie pracowników z okazji Dnia Bibliotekarza

14 maja
Spotkanie autorskie z Kazimierzem Bankiem połączone z promocją zbioru opowiadań Gorzkie ciastka

17 maja
Odjazdowy Bibliotekarz akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając na rowerach przez miasto mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Tarnowska edycja Odjazdowego Bibliotekarza połączona będzie ze zbiórką książek dla biblioteki w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze. 

 

Przyznam, że największe zainteresowanie wzbudziła we mnie ostatnia z proponowanych atrakcji. Do tej pory nie miałam pojęcia o akcji Odjazdowy Bibliotekarz (więcej informacji o akcji pod linkiem KLIK), która została zapoczątkowana przez bibliotekarzy z Łodzi. 

Chcemy zaproponować naszym czytelnikom coś, czego jeszcze w Tarnowie nie było i przekonać, że biblioteka nie musi być sztywna i nudna. Wiosenne słońce zaprasza do wycieczek za miasto, a podróżowanie rowerem daje gwarancję pełnego kontaktu z budzącą się do życia przyrodą i jednocześnie aktywnego wypoczynku. Zapraszamy całe rodziny - będzie ognisko, pieczenie kiełbasek i konkursy z nagrodami - zachęcają organizatorzy.

Co myślicie o akcji Tydzień Bibliotek? Jakie spotkania w ramach projektu będą organizowane w Waszych miejscowościach? Braliście kiedyś udział w akcji Odjazdowy Bibliotekarz? Jeśli tak, śmiało piszcie o swoich wrażeniach :)

 

[1] cytat pochodzi ze strony KLIK

17 komentarzy:

 1. Moim zdaniem ten Odjazdowy Bibliotekarz jak i cała reszta to super sprawa. Sama chętnie wzięłabym w czymś takim udział. Zaraz lecę przejrzeć stronę mojej biblioteki :D

  Zapraszam Cię również do wzięcia udziału w wymianie książkowej :)
  http://czytelniadominiki.blogspot.com/2014/05/pierwsza-wymiana-wakacyjna-zapraszam.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przymierzam się do wzięcia udziału w Odjazdowym Bibliotekarzu, mam nadzieję, że pogoda dopisze :)

   Usuń
 2. Taaak! W czwartek w mojej bibliotece uniwersyteckiej odbędzie się w ramach tej akcji kiermasz książek, nie mogę się doczekać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiermasz książek to świetna sprawa. Szkoda, że organizatorzy nie przewidzieli takiej atrakcji w moim mieście... :)

   Usuń
 3. O jejku, dobrze wiedzieć, że istnieje taki Tydzień. :P Szkoda, że u mnie nie ma żadnych ciekawych atrakcji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama natknęłam się na tę informację przypadkowo i postanowiłam puścić ją w świat:) Sądzę, że to ciekawa inicjatywa:)

   Usuń
 4. Niestety, w mojej bibliotece nie przewidziano organizowania żadnych atrakcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, z tego co wyczytałam biblioteki rywalizują w konkursie na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach akcji :)

   Usuń
  2. Moja pani bibliotekarka jest zła, gdy ktoś chce wypożyczyć jakąkolwiek książkę, ponieważ zawraca jej tym głowę. Hmmm, chyba wiem, dlaczego dzieciaki nie lubią wypożyczać z naszej biblioteki nawet lektur szkolnych i wolę czytać je w Internecie...

   Usuń
 5. Bardzo fajna akcja. U mnie też coś się dzieje z tej okazji, ale nie przypatrywałam się temu bliżej, bo mam inne plany. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że w mojej okolicy też coś zorganizują. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby, zachęcanie do czytania wciąż jest potrzebne :)

   Usuń
 7. Muszę zobaczyć, czy w Łodzi coś się będzie działo. Dzięki za info.

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie w bibliotece zapewne nie będzie tylu fajnych akcji. Niestety wszystko co się dzieje w mojej bibliotece jest skierowane do dzieci 7-11 lat :C Ale mam na ścianie plakat z zeszłego roku, jest cudowny. Tak bardzo mi się spodobał, że poprosiłam panią bibliotekarkę, aby mi go po wszystkim oddała :P W tym roku plakat jest równie piękny więc chyba również zawiśnie na mojej ścianie :P

  Pozdrawiam
  A

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa i fajna akcja ! :)

  Czy wiesz coś więcej o eventach w Krakowie ? ;)

  pozdrawiam
  Ł

  OdpowiedzUsuń
 10. Kocham biblioteki i odwiedzam nałogowo, także nie mogło mnie zabraknąć ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)