Strony

piątek, 30 czerwca 2017

Zosia z ulicy Kociej. W ciekawych czasach - Agnieszka Tyszka

Zosia z ulicy Kociej, samochody zabawkowe, wiatrak

Zosia z ulicy Kociej to popularna seria dla dzieci, której autorką jest Agnieszka Tyszka. Bohaterką kolejnych książek jest rezolutna dziewczynka o imieniu Zosia oraz jej zwariowana rodzinka. W nasze ręce trafiła dopiero dziewiąta odsłona tej serii, ale już teraz wiem, że koniecznie musimy nadrobić wynikłe zaległości zanim pojawi się kolejna książka. W trakcie lektury przekonałam się bowiem, że jest to nie tylko zabawna, ale również pouczająca pozycja.

W najnowszej odsłonie serii zatytyłowanej W ciekawych czasach rodzina Zosi musi zmierzyć się ze smrodliwą sprawą tuż przed oknami ich domu, skonfrontować się z nowym i niezbyt uprzejmym sąsiadem oraz urządzić urodzinowe Myszobranie. Powodami do zmartwień są z kolei wciąż chorująca świnka morska oraz ząbkujący brat dziewczynki, Wiluś. Nieustannych powodów do śmiechu dostarcza natomiast najbardziej zakręcona spośród domowników Mania, która swoim poczuciem humoru i ciągłym przekręcaniem nieco trudniejszych wyrazów podbiła moje serce.

Po przeczytaniu zaledwie jednej z dziewięciu książek z tej serii wydawniczej odnoszę wrażenie, że w domu państwa Wierzbickich zawsze dzieje się coś ciekawego, jest tłoczno i gwarno, a przez to ciepło i rodzinnie. Mnie jako rodzicowi bardzo spodobał się zaproponowany przez autorkę model rodziny - tato pracujący na etacie oraz mama próbująca pogodzić domowe obowiązki z pracą w charakterze freelancerki, czyli coś, co we współczesnych czasach spotykane jest coraz częściej. Dzieci z kolei otoczone są wianuszkiem rówieśników, którzy zawsze są mile widziani w drzwiach domu. Ponadto cieszy podkreślenie przez autorkę zalet rodziny wielodzietnej i wielopokoleniowej. Muszę przyznać, że obserwowanie wykreowanej przez autorkę codzienności państwa Wierzbickich to prawdziwa przyjemność. 

Samo wydanie jest miłe dla oka. Zabawny charakter publikacji podkreślają ilustracje autorstwa Agaty Raczyńskiej, które w połączeniu z dość dużym rozmiarem czcionki zachęcają młodych czytelników do lektury. Na kolejnych stronach odnaleźć można fragmenty z klasowego forum głównej bohaterki, na którym uczennice klasy VIB wymieniają się swoimi spostrzeżeniami na różne tematy. Mamy też wgląd do nieco koślawych zapisków obdarzonej sporą fantazją Manii.

Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona przeczytaną wraz z Synkiem książką, która okazała się lekką i zabawną pozycją. Myślę, że przypadnie ona do gustu przede wszystkim dziewczynkom w wieku szkolnym, ale nie wykluczone, że również chłopcy będą się dobrze bawić w trakcie lektury. Nam pozostaje rozejrzeć się za wcześniejszymi częściami tej serii.  


______________________________
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: maj 2017
Liczba stron: 224


Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

2 komentarze:

  1. Aż żałuję, że nie mam jeszcze dzieci, mogłabym im podsuwać takie świetne książki i przy okazji sama podczytywać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe czy mój synuś w przyszłości będzie zainteresowany :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)