Strony

piątek, 11 grudnia 2015

Między światami. Moje życie i niewola w Iranie - Roxana Saberi

Roxana Saberi przyszła na świat w Stanach Zjednoczonych, jako owoc związku Irańczyka i Japonki. Chęć poznania ojczyzny swojego ojca, jej bogatej kultury i historii oraz marzenie o podjęciu pracy w charakterze dziennikarki skłoniły dziewczynę do opuszczenia rodzinnego kraju. Tuż po ukończeniu studiów Roxana wyjechała do Iranu, gdzie podjęła pracę zagranicznej korespondentki. Po trzech latach władze Iranu niespodziewanie odebrały dziewczynie oficjalną przepustkę prasową, jednak ta podjęła decyzję o pozostaniu na miejscu i zaangażowaniu się w nowy projekt. W trakcie pobytu w Iranie młoda Amerykanka zdążyła otoczyć się licznym gronem przyjaciół i znajomych, a także poznać kulturę kraju, który dla wielu ludzi z zewnątrz stanowi zagadkę. Dziewczyna rozpoczęła więc pracę nad książką, przedstawiającą obraz życia w Iranie widzianego oczami jego mieszkańców.

31 stycznia 2009 roku to data, którą Roxana zapamięta do końca życia. Właśnie wtedy do jej teherańskiego mieszkania wtargnęli agenci irańskiego wywiadu. Po krótkiej wymianie zdań dziewczyna została przewieziona do słynącego ze złej opinii więzienia Evin, miejsca odsiadki dla więźniów politycznych. Liczne wywiady i rozmowy z przedstawicielami różnych grup społecznych Iranu przeprowadzone przez Roxanę w ramach pracy nad książką stały się podstawą do oskarżenia jej o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Amerykanka z dnia na dzień trafiła do izolatki i została wciągnięta przez irański system władzy i sądownictwa w absurdalną grę.

Między światami. Moje życie i niewola w Iranie stanowi zapis wspomnień Roxany z jej pobytu w teherańskim więzieniu Evin. Autorka z możliwą dokładnością przybliża nie tylko realia panujące za murami okolonymi drutem kolczastym, ale przede wszystkim odtwarza przebieg pokazowego procesu, który z czasem trafił na okładki zagranicznych gazet, przyciągając tym uwagę licznych polityków oraz organizacji broniących praw człowieka. Już kilka dni spędzonych w więzieniu, poddanie dziennikarki zastraszaniu i manipulacji przez przedstawicieli irańskich służb wystarczyło, by złamać dziewczynę i zmusić ją do złożenia fałszywych zeznań. Z czasem jednak Saberi zyskuje siłę do walki z reżimem i postanawia za wszelką cenę walczyć o ujawnienie prawdy o przebiegu procesu.

Przebyłam drogę od strachu przed śmiercią do gotowości na śmierć dla idei. W drogę tę wysłali mnie moi
oprawcy
[1].

Książka Roxany Saberi jest jedną z tych lektur, których czytanie dostarcza czytelnikowi sporej dawki emocji i wrażeń. Śledząc zapiski dziennikarki czytelnik zderza się z jawną niesprawiedliwością irańskiego systemu władzy i sądownictwa, uznającego za słuszne używanie różnych form przemocy psychicznej w celu uzyskania satysfakcjonujących postępów w przebiegu sprawy. W trakcie lektury czytelnik obserwuje zmagania autorki w walce o ukazanie prawdy, przygląda się momentom słabości i chwil zwątpienia w słuszność podjętych działań. To trudna lektura, która dobitnie uzmysławia, że podobne sytuacje nie są wyjątkiem w różnych częściach świata.

W trakcie czytania książki naszła mnie pewna refleksja, czy aby Roxana w pewien sposób nie znalazła się w tej sytuacji na własne życzenie. W początkowych rozdziałach książki wspomina bowiem, że na długo przed swoim zatrzymaniem docierały do niej informacje o licznych aresztowaniach jawnie krytykujących system władzy studentów, dziennikarzy i blogerów. Odnoszę wrażenie, że dziewczyna z chwilą podjęcia decyzji o pozostaniu w Iranie i podjęciu pracy nad książką wydała na siebie wyrok. Dziennikarka poczuła się zbyt pewnie w kraju, który nie respektuje większości międzynarodowych praw, kierując się własnymi zasadami. Z naszego punktu widzenia Amerykanka nie robiła niczego złego, nie mniej jednak swoją pracą i rozmowami z przedstawicielami różnych grup społecznych naraziła się na zainteresowanie irańskich służb bezpieczeństwa, mających zupełnie inne podejście do sprawy. Pozostaje pytanie, jakim wynikiem zakończyłby się proces gdyby nie zainteresowanie ze strony zagranicznych mediów, pracowników placówek dyplomatycznych i organizacji międzynarodowych.

książka
 
Książkę Roxany Saberi polecam osobom pragnącym poznać współczesne oblicze Iranu, zainteresowanym kulturą perską i wszystkim ciekawskim śledzącym bieżące wydarzenia. Lektura książki pozwoli Wam uzmysłowić sobie, że na świecie w dalszym ciągu istnieje wiele miejsc, w których respektowanie praw człowieka jest czystą abstrakcją.

 

______________________________
Tytuł oryginału: Between Two Worlds
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: wrzesień 2015
Liczba stron: 384


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: 52 książki 2015; Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,6 cm);

[1] Roxana Saberi, "Między światami. Moje życie i niewola w Iranie", wyd. Sine Qua Non, 2015, s. 305.

7 komentarzy:

 1. Coś idealnego dla mnie, ostatnio właśnie zaczęłam się trochę interesować Iranem, nawet planowałam zacząć uczyć się języka perskiego. Jestem bardzo ciekawa tej książki <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie koniecznie sięgnij po tę książkę :) Dzięki jej lekturze zyskasz obraz współczesnego Iranu, zarówno od tej negatywnej jak i pozytywnej jego strony :)

   Usuń
 2. Mam tę książkę na półce i nie mogę się doczekać, aby przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa, jakie wrażenie zrobi na Tobie :)

   Usuń
 3. Czytałam już o tej książce i wiem, że na pewno wzbudziłaby we mnie wiele emocji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to nie trudno, jeśli śledzi się taką historię :)

   Usuń
 4. Książka idealna na prezent dla mojej cioci :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)