Strony

poniedziałek, 14 listopada 2016

English Matters - wydanie specjalne: The City That Never Sleeps

Za mną kolejne wydanie specjalne magazynu English Matters. Większość z Was z pewnością już wie, że jest to magazyn dedykowany osobom pragnącym podszkolić swój język na poziomie średniozaawansowanym. Tym razem numer specjalny został w całości poświęcony jednemu z najbarwniejszych miast świata - Nowemu Jorkowi. Standardowo przybliżę Wam kilka tekstów, na które warto zwrócić uwagę sięgając po magazyn.

Na początek w dziale People and Lifestyle artykuł New Yorkers of Today - Facts an Myths, a w nim sporo informacji o mieszkańcach Nowego Jorku, o ich różnorodności, uprzedzeniach i przyzwyczajeniach. Autor tekstu podaje, że w obrębie miasta żyje około 8,4 mln mieszkańców, z czego aż 36% stanowią imigranci, głównie z Dominikany, Chin i Karaibów. Z kolei spośród Europejczyków najliczniejszą populację reprezentują Włosi, Irlandczycy i Niemcy. W tekście zatytułowanym New York - My Place on Earth będziecie mieć okazję przeczytać krótką rozmowę z Polką mieszkającą od 15 lat w Nowym Jorku. 

W dziale Culture pojawił się obszerny tekst The Men Who Built New York wskazujący najważniejsze wydarzenia w historii miasta oraz ludzi, którzy przyczynili się do jego rozkwitu. Tragicznym zdarzeniom z 11 września 2001 roku poświęcono osobny artykuł 9/11 - a Day of Mourning. Jego autor zwraca uwagę nie tylko na okoliczności towarzyszące zamachom terrorystycznych, ale także na długotrwały proces powrotu do normalności miasta i jego mieszkańców. Dla wielu z nich 11 września był najgorszym dniem w życiu, o którym do dziś trudno zapomnieć. 

Tym razem w dziale Travel znalazło się aż dwa teksty. Pierwszy z nich noszący tytuł Sensational and Magnificent przybliża miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Nowym Jorku, a wśród nich m. in. taras widokowy na Empire State Building, liczne muzea szczycące się bogatymi zbiorami, Central Park, budynek stacji kolejowej Grand Central Terminal i gotycką katedrę św. Patryka. Będąc w pobliżu warto wybrać się również nad wodospad Niagara, do czego zachęca artykuł nad The Natural Wonders of New York. Jak dla mnie wszystkie wymienione w drugim tekście miejsca wyglądają zjawiskowo.

W numerze przybliżono też sylwetki najbardziej znanych mieszkańców Nowego Jorku, stałych bywalców ekskluzywnych lokali. Znaleźli się wśród nich m.in. projektant mody Calvin Klein, reżyser filmowy i aktor Woody Allen, czy piosenkarka Christina Aquilera. Nie zabrakło też tekstu polecającego najpopularniejsze restauracje i puby w mieście, w końcu Nowy Jork znany jest z bogatego życia nocnego. Ponadto w dziale Conversation Matters zebrano słownictwo przydatne w trakcie pobytu w Big Apple, jak często nazywany jest Nowy Jork. 


Tradycyjnie część z zamieszczonych w numerze tekstów można odnaleźć na stronie wydawnictwa w formacie MP3. Jest to ciekawa propozycja dla osób pragnących osłuchać się z językiem. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji nauki i rozrywki z English Matters, zachęcam Was do zakupu magazynu. 

Dla osób uczących się języka niemieckiego mam alternatywę w postaci najnowszego wydania specjalnego magazynu
Deutsch Aktuell
.

Za możliwość nauki z magazynem dziękuję serdecznie
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)