Strony

sobota, 26 sierpnia 2017

Czytamy i poznajemy świat - odsłona 4


Za nami lektura kolejnych książeczek dla dzieci. Niezmiernie cieszy mnie widok Synka przeglądającego kolejne podsuwane przeze mnie pozycje książkowe. Cztery pory roku oraz Kto pocieszy Maciupka? samej Tove Jansson to króciutkie, zaledwie kilkustronicowe publikacje, jednak bardzo wartościowe. Ich atutem jest nie tylko treść, ale również piękne wydania oraz przykuwające wzrok ilustracje. Powiedzcie sami, jak nie zachwycać się takimi książkami?


Kierst Jerzy, Kubiak Tadeusz, Lewandowska Barbara Cztery pory roku 

Cztery pory roku to zbiór wierszy znanych polskich poetów. Zgodnie z tytułem głównym motywem przedstawionych utworów są następujące po sobie pory roku oraz związane z nimi zmiany, jakim ulega otaczająca nas przyroda. W tomiku odnajdziemy następujące wiersze: Powiało wiosną Jerzego Kiersta, Tam, gdzie lato Barbary Lewandowskiej oraz Jesienne dary i Zimę autorstwa Tadeusza Kubiaka. 

Na kolejnych stronach książki natrafimy na wzmianki o budzących się po zimowym odpoczynku zwierzętach, kwitnących wiosną kwiatach, pracujących w pocie czoła i produkujących drogocenny miód pszczołach, spadających z drzew kasztanach, rumianych jabłkach oraz zmarzniętych zimą sarenkach. Lektura książki stanowi okazję do rozmowy z najmłodszymi o mających miejsce za naszymi oknami zjawiskach, które są przecież tak bardzo interesujące dla małych odkrywców. W trakcie spaceru do parku, czy lasu warto zwrócić uwagę dziecka na to, czy inne zwierzątko lub roślinkę oraz uczulić dziecko na trudności, jakie pojawiają się dla nich wraz ze zmianami pogody. Nie zaszkodzi też przystanąć na chwilę i zachwycić się pięknem oraz złożonością otaczającej nasz przyrody.


Z zawartą w tomiku treścią współgrają ciekawie nakreślone ilustracje autorstwa Anity Paszkiewicz-Tokarczyk i Mirosława Tokarczyka. Są one raczej proste i delikatne, utrzymane w barwach odpowiadających kolejnym porom roku. Książka została opatrzona twardą oprawą oraz zyskała nietypowy format, co również pozytywnie wpływa na jej estetykę.


_________________________________
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: lipiec 2017  
Liczba stron: 48 
Jansson Tove Kto pocieszy Maciupka?

Mam wielki sentyment do książek autorstwa Tove Jansson, zwłaszcza tych kierowanych do czytelników dorosłych. Muminki znam głównie z kreskówki, choć planuję sięgnąć również po książki i przypomnieć sobie wszystkie przygody bohaterów zamieszkujących Dolinę Muminków. Wydawca określa przedział wiekowy dla Kto pocieszy Maciupka? na 0-10 lat, sądzę jednak, że również czytelnicy dorośli będą w stanie zachwycić się uniwersalnym przesłaniem tej niewielkich rozmiarów książeczki. Co ciekawe, pozycja dedykowana jest długoletniej partnerce Tove Jansson - Tuulikki Pietilä.

Maciupek jest samotnym i lękliwym stworzeniem. Wieczorem zapala wszystkie zgromadzone w swoim domu lampy, chowa się pod kołdrę i kwili ze strachu na myśl o spacerujących na zewnątrz Paszczakach. Pewnego dnia płochliwy troll postanawia opuścić swoje domostwo. W trakcie spaceru po okolicy natrafia na liczne stworzonka: Filifionki, Homki, Mimblę, Włóczykija, Paszczaki, jednak żadne z nich nie zauważa nieśmiałego Maciupka. Sytuacja zmienia się, gdy troll odnajduje pewien list w unoszącej się na falach oceanu butelce.


Kto pocieszy Maciupka? to poruszająca historia, mówiąca o tym, jak ważne jest pokonywanie własnych lęków i wyzbywanie się siedzących głęboko w nas kompleksów. Tove Jansson pięknie pisze o potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem, o sile płynącej z łączących nas z ludźmi relacji. Książka utrzymana jest w prostym stylu, charakterystycznym dla innych utworów w pisarskim dorobku Tove Jansson. Niejednokrotnie nie potrzeba wielu słów, by pisać o rzeczach ważnych, istotnych, co idealnie sprawdza się w przypadku tej autorki.


Trudno nie zachwycić się samym wydaniem książki. Twarda okładka, dobrej jakości papier, a przede wszystkim rewelacyjne ilustracje samej Tove Jansson to niezaprzeczalne atuty tej publikacji. Jest to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Muminków, ale również dla osób interesujących się dorobkiem artystycznym tej wszechstronnie uzdolnionej Finki. W naszym domu książka ta będzie czytana i przeglądana jeszcze wiele razy.


 ________________________________
Tytuł oryginału: Vem ska trösta knyttet
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Data wydania: lipiec 2017
Liczba stron: 32


Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

1 komentarz:

  1. "Kto pocieszy..." wydane było sto lat temu w malutkim nakładzie i nie udało mi się upolować tej książki, dlatego bardzo cieszę się ze wznowienia. I te ilustracje...cudooooo!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)