Strony

wtorek, 1 kwietnia 2014

Zapowiedzi wydawnicze: kwiecień 2014 cz.1

Wybrane premiery zaplanowane na pierwszą połowę kwietnia.


Słuszny opór - P.Harris
Data: 7.04
Wydawca: Czarne

W końcowych latach apartheidu czterej żołnierze Afrykańskiego Kongresu Narodowego przekradają się przez granicę do RPA, którą opuścili jako młodzi chłopcy po zamieszkach w Soweto w 1976 roku. W ciągu dziesięciu miesięcy przeprowadzają szereg zamachów na brutalnych policjantów znęcających się nad czarnoskórą ludnością i polityków wspierających apartheid. Potem decydują się przenieść walkę do dzielnic białych i dokonują ataków bombowych, w których giną również przypadkowi cywile. W końcu zostają zdradzeni i trafiają do aresztu, gdzie są torturowani i zmuszeni do podpisania obciążających ich zeznań.
Fascynująca historia opowiedziana przez ich prawnika stanowi zapis jednego z najgłośniejszych politycznych procesów ubiegłego wieku. Ta opowieść o zwykłych ludziach, którzy doprowadzeni do ostateczności przez opresyjne działania rządu, chwycili za broń, pokazuje dobitnie, jak płynna jest granica między bohaterstwem a zbrodnią.
Książka była nominowana do nagrody „Booksellers’ Choice” (2009) oraz nagrody za Debiut 2008/2009 przyznawanej przez Uniwersytet w Johannesburgu, a także uznana za najlepszą książkę roku w kategorii literatura faktu oraz najlepszą książkę roku 2008 przez Jenny & Co.


Przebudzenie. Łatwopalni II - A. Lingas-Łoniewska
Data: 9.04
Wydawca: Filia

"Kiedyś się przebudzisz i dojdziesz do wniosku, że możesz nabrać powietrza w płuca i nie czujesz już tego nieznośnego bólu. Zrozumiesz, że właśnie nadszedł dla ciebie nowy dzień. Po tym przebudzeniu już wszystko będzie inne, bardziej przyjazne i mniej bolesne. Ale całej przeszłości nigdy nie wymażesz". Bohaterowie "Łatwopalnych" zmagają się z własną przeszłością, teraźniejszością, budując mozolnie szczęśliwą przyszłość. Jarek, Monika, Sylwia, Bernie, Grzesiek, Dorota. Życie wymaga poświęceń i szybkich decyzji. Jednak czy wszyscy są na to gotowi? Kontynuacja historii o gorącej miłości w malowniczych klimatach Dolnego Śląska.


Rok w Jemenie - J. Steil
Data: 8.04
Wydawca: Lambook

Kiedy w 2006 roku Jennifer Steil – przebojowa nowojorska dziennikarka, przyjmuje nietypową propozycję pracy w Sanie, nie przypuszcza, że właśnie rozpoczęła się największa przygoda jej życia. Szkolenie jemeńskich dziennikarzy, które ma trwać trzy tygodnie, okazuje się jedynie wstępem do jej rocznego pobytu w tym egzotycznym kraju.

"Rok w Jemenie" to wciągająca, autentyczna historia dziennikarki, która - wbrew typowym dla Jemenu patriarchalnym uwarunkowaniom kulturowym – przez kilkanaście miesięcy pełni obowiązki redaktor  naczelnej gazety „Yemen Observer”. Świetnie napisana, pełna humoru lektura o kulisach pracy dziennikarzy, współczesnym Jemenie a także o kobiecej niezłomności charakteru i pasji.


419. Wielki przekręt - W. Ferguson
Data: 9.04
Wydawca: Muza

„Szanowny Panie, jestem córką nigeryjskiego dyplomaty i liczę na pańską pomoc…”.
W Calgary ginie w wypadku samochodowym starszy mężczyzna, niejaki Henry Curtis. Pozostawił żonę i dorosłe dzieci. Policja podejrzewa, że jego wóz został zepchnięty z mostu lub że mężczyzna popełnił samobójstwo.
Ale Henry Curtis był emerytowanym nauczycielem i wiódł - zdawałoby się – spokojne i przewidywalne życie. Okazuje się jednak, że jego bliscy nie wiedzieli o nim wszystkiego. Jakiś czas przedtem otrzymał on tajemniczy e-mail z Afryki z prośbą o pomoc pewnej osieroconej nigeryjskiej dziedziczce fortuny. Tak zaczęła się dramatyczna historia internetowej korespondencji i skomplikowanych międzynarodowych "interesów", która zakończyła się ukrywanym przed rodziną bankructwem Henry'ego i jego tragiczną śmiercią.
Laura, córka Curtisa, wyrusza w podróż, by odszukać zabójców ojca. Rozpoczyna grę, której stawka jest większa niż przypuszcza.


Powrót na Staromiejską - A. Mulczyńska
Data: 2.04
Wydawca: Nasza Księgarnia

Weronika Peterson po kilku latach spędzonych w Szwecji wraca ze złamanym sercem do Polski. W odziedziczonym po dziadku dawnym zakładzie zegarmistrzowskim przy ulicy Staromiejskiej otwiera sklepik dla miłośniczek rękodzieła – Robótkowo.
Rozgoryczona nieudanym małżeństwem, nie zamierza pozwolić żadnemu mężczyźnie zbliżyć się do siebie, aż do ukończenia ambitnego projektu – patchworkowej kołdry Dear Jane®. Sądzi, że dopiero wtedy odzyska spokój i pewność siebie. Los jednak szykuje dla niej niespodziankę…
Przyjaźń, pasja, rozczarowanie, miłość, smutek i szczęście – te wszystkie elementy, jak w barwnym patchworku, tworzą niezwykle klimatyczną opowieść, od której nie sposób się oderwać.


Tajemnice Luizy Bein - R.Kosin
Data: 9.04
Wydawca: Nasza Księgarnia

Na starówce w warmińskim miasteczku archeolodzy odkrywają cmentarzysko mnichów. Pośród zakonników znajdują szczątki kobiety w wianku ze srebrnych róż i z dzieckiem w objęciach. Okazuje się, że to Luiza Bein, dziedziczka i filantropka, której grób dotąd pozostawał nieznany. Ale kim jest dziecko? Kobieta miała tylko jednego syna, który dożył sędziwego wieku… Młoda dziennikarka postanawia wyjaśnić tę zagadkę. Aby odszukać potomków Luizy, skieruje swe kroki do Szwajcarii. Wraz z młodym i przystojnym Alexandrem Beinem odkryje wiele tajemniczych kart historii tej rodziny…


Mroczne umysły - A.Bracken
Data: 2.04
Wydawca: Otwarte

Mam na imię Ruby. Potrafię wedrzeć się do twojego umysłu, a nawet wymazać wspomnienia. Jako dziecko zostałam wysłana do obozu „rehabilitacyjnego” dla takich jak ja. Zieloni, Niebiescy, Żółci, Pomarańczowi, Czerwoni. Mroczne umysły.
Zostałam przydzielona do Zielonych, ale w rzeczywistości jestem ostatnią z Pomarańczowych. Ukrywam to, żeby przetrwać.
Najbardziej niepokojąca książka od czasów "Igrzysk śmierci"!Bez pamięci - L.Kleypas
Data: 8.04
Wydawca: Prószyński i S-ka

Ona nie pamięta, kim była… On jest jedynym mężczyzną, któremu może zaufać…
Oszałamiająco piękna kobieta budzi się w łożu nieznajomego; cudem uratowana z lodowatych wód Tamizy, niczego nie pamięta. Okazuje się, że po wypadku trafiła pod opiekę enigmatycznego, czarującego Granta Morgana. Jej życie jest teraz w jego rękach, a ona w głębi serca podejrzewa, że z kimś ją pomylono…
Jako jeden z najbardziej pożądanych, a jednocześnie nieosiągalnych kawalerów w Londynie, Grant Morgan wie wszystko o kobietach. Ta, która znalazła się w jego ramionach, wydaje się tak niewinna, tak krucha, że musi ulec jej urokowi. Obdarzywszy tajemniczą piękność uczuciem, postanawia rozwikłać zagadkę jej przeszłości i odkryć prawdę, jakakolwiek by ona nie była…Lodowa kurtyna - G.Olsen
Data: 10.04
Wydawca: Prószyński i S-ka
 
W trzech różnych miastach znaleziono ciała trzech kobiet. Każda z tych pięknych, zamożnych dziewcząt należała do stowarzyszenia studentek i straciła życie w makabrycznych okolicznościach. Nie znaleziono odcisków palców ani jakichkolwiek wskazówek, które mogłyby naprowadzić policję na ślad zabójcy. Wiadomo, że jest ostrożny i drobiazgowy, a jego największym hobby jest upajanie się widokiem gasnącego spojrzenia jego ofiar. Ponieważ jednak ekstaza jest tylko chwilowa, nigdy nie ma dosyć, nic więc nie wskazuje na to, by ktoś był w stanie go powstrzymać. Aż do czasu kiedy jego celem stanie się pewna wyjątkowa kobieta…


W słusznej sprawie - D.Chamberlain
Data: 10.04
Wydawca: Prószyński i S-ka

Jane jest wykształconą, pełną zapału opiekunką społeczną, która właśnie podjęła swoją pierwszą pracę. Ivy, jej podopieczna, razem z babką i starszą siostrą żyją w skrajnej biedzie. Fatalna sytuacja materialna tej rodziny sprawia, że Jane, zgodnie z obowiązującymi w Karolinie Północnej przepisami, ma doprowadzić do sterylizacji Ivy. Sytuacja się komplikuje, gdy dziewczyna zachodzi w ciążę…
Czy uda jej się zachować przy sobie córeczkę i uchronić ją przed adopcją?
Czy komukolwiek wolno ingerować w życie i przyszłość kobiety, nawet niepełnoletniej, jeśli z całego serca pragnie zostać matką? Co dzieje się w sytuacji, gdy problemy finansowe, rasa lub choroba dają „lepszym” prawo do ubezwłasnowolnienia „gorszej” jednostki? Jak dokonać słusznego wyboru między obowiązkiem a własnym sumieniem? 
Mocna dawka emocji, czyli nowa powieść w klubie KOBIETY TO CZYTAJĄ!  


Kiedyś Cię odnajdę - M.Rogala
Data: 1.04
Wydawca: Replika 

Weronika w wieku dziewiętnastu lat przeżyła koszmar – jej matka została brutalnie zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu. Sprawcy nigdy nie odnaleziono, a policja umorzyła sprawę.
Dziesięć lat później historia się powtarza – Olga, najlepsza przyjaciółka Weroniki, która kiedyś pomogła dziewczynie pozbierać się po tragedii, również ginie w podobnych okolicznościach. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policjant z wydziału zabójstw, Szymon Pawelec. Weronika, zaniepokojona brakiem postępów, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Podejrzewa, że za morderstwem stoi jeden z byłych współpracowników Olgi, Piotr, który rzekomo miał romans ze zmarłą dziewczyną. Nika zatrudnia się w szkole, w której przed śmiercią Olga piastowała stanowisko pedagoga. Aby rozwiązać tajemnicę, dziewczyna będzie musiała podjąć współpracę z Szymonem.
Jakie zmiany w życiu bohaterki przyniesie znajomość z komisarzem Pawelcem? Czy trop, którym podąża Weronika, okaże się prawidłowy? I komu uda się odnaleźć, należącą do ofiary, zaginioną zawieszkę ze skarabeuszem?


Big-beat - M. Karewicz, M. Jacobson
Data: 2.04
Wydawca: Sine Qua Non

„Big-beat” to zbiór wspomnień Marka Karewicza, jednej z najbarwniejszych i najbardziej rozpoznawalnych osobowości naszej powojennej sceny muzycznej, okraszone kilkuset zdjęciami z jego archiwum. Z opowieści Karewicza można się dowiedzieć, jak funkcjonowała polska estrada w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Książkę czyta się jednym tchem, ponieważ Karewicz – wspaniały gawędziarz – ma dar opowiadania. Jego historie z życia gwiazd rodzącego się w Polsce rock’n’rolla są pełne życia, humoru, a czytelnik znajdzie w nich mnóstwo wcześniej niepublikowanych informacji dotyczących najważniejszych wydarzeń i postaci tamtych czasów. Co najważniejsze, nie są to tylko pochwały, Karewicz dzieli się z czytelnikami obserwacjami i komentarzami często kontrowersyjnymi. To przezabawna, a zarazem fascynująca opowieść o tym jak w czasach absurdy i zniewolenia, hartowała się polska estrada i kim byli z bliska ludzie, których przeboje pamiętamy po dzień dzisiejszy.   
Na kolejnych stronach „Big Beatu” znajdziecie opowieści o Czesławie Niemenie, Karin Stanek, Marku Grechucie, Kasi Sobczyk, Krzysztofie Klenczonie, Helenie Majdaniec, Tadeuszu Nalepie, Adrianie Rusowicz, Józefie Skrzeku, Stanie Borysie, Wojciechu Gąssowskim, Franciszku Walickim, a nawet i Karolu Wojtyle i biskupie Macharskim. Karewicz opisuje też kulisy funkcjonowania wielu zespołów, m.in.: SBB, Czerwonych Gitar, Czerwono- i Niebiesko- Czarnych, Breakout, Skaldów, Budki Suflera, No To Co, Klanu czy Testu.
Moja propozycja dla biorących udział w Wyzwaniu Muzycznym.


Widzicie coś dla siebie, czy może czekacie na premiery nie uwzględnione w notce?

 

19 komentarzy:

 1. Mam w planach za niedługo przeczytać "Łatwopalnych" i jeśli przypadną mi do gustu to pomyślę poważnie nad drugą częścią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama zastanawiam się nad wspomnianą przez Ciebie pierwszą częścią:)

   Usuń
 2. Sporo typów nam się pokrywa, oj sporo.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Mroczne umysły" i "W słusznej sprawie" - to mnie interesuje najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy wydawnictwa mogłyby nas trochę oszczędzić? - sporo ciekawych tytułów na które mam chęć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszą część Łatwopalnych mam (jeszcze nie czytałam), ale podoba mi się styl autorki, więc pewnie i po drugą część sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym przeczytać "W słusznej sprawie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mama wrażenie, że to będzie emocjonująca pozycja:)

   Usuń
 7. Bardzo chciałabym mieć na swojej półce dwie pierwsze książki z powyższej listy. Wszelkie publikacje wydawnictwa Czarnego biorę w ciemno.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Rok w Jemenie"! Koniecznie muszę poznać!

  OdpowiedzUsuń
 9. Rok w Jemenie ma cudną okładkę i z chęcią poczytam na blogach o tych książkach i pewnie nie jedną przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Sporo ciekawych tytułów, ale postaram się być dzielna i najpierw trochę nadrobić zaległości, bo stosiki się piętrzą... Szczególnie ciekawi mnie propozycja wydawnictwa Czarnego.

  OdpowiedzUsuń
 11. Najbardziej czekam na Big-beat - M. Karewicz, M. Jacobson :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kwiecień również obfituje w ciekawe propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 13. "Rok w Jemenie" brzmi świetnie. O ile jest dobrze napisany, to powinien mi się podobać. Uwielbiam książki ukazujące kulisy czegoś. Teraz akurat czytam książkę o burzliwej historii największych firm z artykułami luksusowymi :).

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)