Strony

piątek, 4 listopada 2016

DIY - las w słoiku

Dziś mam dla Was post z mocno zaniedbanego przeze mnie cyklu DIY. Tym razem w kilku krokach przedstawię Wam, jak wykonać leśną kompozycję w słoiku. O stworzeniu tego DIY marzyłam od dawna, ponieważ taki zamknięty w słoiku las nie tylko efektownie wygląda, ale t cieszy oko przyrodnika  kiedy na zewnątrz przyroda coraz śmielej szykuje się do zimowej drzemki. Wykonanie kompozycji nie jest niczym trudnym, niemniej jednak potrzeba trochę czasu na zgromadzenie wszystkich potrzebnych przedmiotów. W tym celu najlepiej wybrać się na spacer do lasu. Jeśli chcielibyście w podobny sposób ozdobić Wasze mieszkanie na czas zimy zachęcam do prześledzenia wpisu.


Do wykonania leśnej kompozycji w słoiku potrzebować będziecie:
 • słoik o ciekawym kształcie i pojemności około 2-3 litrów
 • drobny żwir
 • ziemię do kwiatów
 • pospolite gatunki mchów i innych roślin leśnych
 • dodatki, czyli skarby przyniesione z lasu lub ogródka (szyszki, kasztany, żołędzie, kamyki, gałązki, omszoną korę drzew, itp)  

Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych przedmiotów zabieramy się do pracy. Zaczynamy od umycia i wysuszenia wybranego przez nas słoika. Dla pewności w międzyczasie można przelać go wrzątkiem. Na dno słoika wsypujemy kolejno warstwę żwirku i ziemi. Każda z nich powinna mieć około 3 cm wysokości słoika. W ziemi można posadzić niewielkich rozmiarów rośliny leśne, np: paproć lub szczawik zajęczy. Następnie na warstwie ziemi układamy ciasno różne gatunki mchów. Sama dodatkowo zdecydowałam się na kilka kępek zerwanego w ogródku rozchodnika. Na tak przygotowanym podłożu układamy przygotowane wcześniej dodatki. Poniżej zebrałam kilka pomysłów, które mogą Was zainspirować do ozdobienia Waszej kompozycji.
 


Sama zdecydowałam się na niewielką szyszkę, kasztana z łupinką, żołędzie i kawałek drewienka. Do kompozycji dodałam też styropianowy grzybek oraz malusieńką gruszkę, które są pozostałościami po starych stroikach i bukietach. Ciekawie w słoiku prezentuje się też gałązka sosny. Jeśli akurat nie macie pod ręką pożądanych dodatków możecie wykonać je samodzielnie z masy solnej i pomalować farbami akrylowymi


Podstawowy przepis na masę solną:
 • szklanka mąki
 • szklanka soli
 • 125 ml wody

Składniki należy połączyć, następnie zagnieść w jednolitą i gładką masę. Ulepione figurki można wysuszyć na powietrzu lub w nagrzanym do temperatury około 75 stopni piekarniku. Czas suszenia należy dostosować do wielkości wykonanych przedmiotów. W ten sposób możecie wykonać na przykład kolorowe grzybki lub leśne zwierzątka.

Do wykonania kompozycji w słoiku możecie zachęcić również Wasze dzieci, jeśli tylko wykazują zainteresowanie podobnymi aktywnościami. Będzie to dla nich ciekawy sposób na spędzenie sobotniego lub niedzielnego popołudnia, szczególnie po powrocie ze spaceru po lesie lub parku.  

Las w słoiku pielęgnuje się poprzez delikatne zraszanie dwa razy w tygodniu. Słoik może być szczelnie zamknięty, należy jednak obserwować, czy na ściankach nie pojawiają się kropelki wody. W takim wypadku słoik należy otworzyć i wystawić na działanie powietrza do momentu wysuszenia jego ścianek.


Jak podoba Wam się efekt końcowy? Planujecie wykonanie podobnych kompozycji i ozdobienie w ten sposób Waszych mieszkań na czas zimy?

 

4 komentarze:

 1. To bardzo pomysłowe. Wygląda rewelacyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie Ci to wyszło! Może sama też się skuszę na coś takiego, jeśli znajdę słoik :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie twórcze "zabawy"! Nawet nałogowo czytam o tym gazety. Jednak samej ciężki mi znaleźć na to czas. Ale widzę, że powyższy pomysł nie wymaga go za dużo, a wygląda cudnie! Chyba spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale śliczny ten słoiczek :) Ja raczej nie jestem zwolenniczką takich rzeczy w moim domu, ale ładnie to wygląda :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)