Strony

poniedziałek, 31 lipca 2017

Czytamy i poznajemy świat - odsłona 3


W trzeciej odsłonie cyklu Czytamy i poznajemy świat mam dla Was kolejny hit, czyli książeczkę obrazkową Rok na wsi, która w ostatnim czasie robi prawdziwą furorę w naszym domu. Dosłownie nie ma dnia bez przypomnienia sobie przedstawionych na kolejnych stronach sytuacji. Z kolei Jak to działa? Zwierzęta to pozycja dla nieco starszych dzieci, w której wiedza została podana w lekkiej i humorystycznej postaci.


Kozieł-Nowak Magdalena Rok na wsi

Rok na wsi to książka idealnie trafiająca w obecne zaiteresowania mojego już nieco więcej niż półtorarocznego Synka. Od dłuższego czasu interesują go zwierzęta, które szczęśliwie ma okazję oglądać u dziadków na wsi, oraz wszelkiego rodzaju pojazdy. Do tej pory nie mieliśmy styczności z tą serią, ale podświadomie wiedziałam, że z takim tytułem w naszym przypadku musi się ona po prostu sprawdzić.Basia i Piotr Listkowie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne w miejscowości Krzętle. W codziennych obowiązkach pomagają im dzieci: Tymek, Maja oraz studiujący rolnictwo Franek, a także babcia Hela i pan Józek. Od czasu do czasu na podwórku pojawia się też pani Malinowska oraz jej wnuczka Ola. W świeże produkty z gospodarstwa państwa Listków zaopatruje się właścicielka ekobaru, a odwiedzający Krzętle letnicy doceniają ciszę i spokój tego miejsca, tak odmiennego od wielkomiejskiego zgiełku. Rytm życia państwa Listków wyznaczają następujące po sobie pory roku. Wraz z nastaniem kolejnych miesięcy gospodarze trudnią się stanowiącymi o ich utrzymaniu zajęciami - obsiewają pole, zbierają plony, dbają o zamieszkujące podwórze zwierzęta oraz pielęgnują przydomowy ogródek. Nawet zimą znajdą się zajęcia niecierpiące zwłoki, jak chociażby odśnieżanie, czy ścinanie drewna na opał. 


Gospodarstwo państwa Listków zamieszkuje całe mnóstwo zwierząt charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu. Na kolejnych stronach młodzi czytelnicy odnajdą więc krowę, konia, psa, koty, kaczki, kury, indyki, ale też zbliżające się do obejścia dziki, sarny oraz lisa. Zimą domownicy dokarmiają ptaki, zaś latem dbają o dające drogocenny miód pszczoły. Na ich podwórku można dostrzec różnorodne pojazdy i maszyny rolnicze oraz narzędzia niezbędne do pielęgnacji ogródka - traktor, kombajn, kosiarkę do trawy, motyki, grabie, widły. 

Książka posiada liczne walory edukacyjne - uwydatnia zmiany, jakim podlega wiejski krajobraz w kolejnych miesiącach roku, uwrażliwa na potrzeby zwierząt, przypomina o konieczności dzielenia się obowiązkami, podkreśla trudy pracy na roli. Jej przeglądanie stanowi prawdziwą gratkę dla maluchów żywo interesujących się otoczeniem, o czym dobitnie przekonałam się na przykładzie mojego Synka. Rok na wsi jest obecnie naszym numerem jeden.

_______________________________
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: czerwiec 2017
Liczba stron: 28  
Kucharska Nikola Jak to działa? Zwierzęta

Ta pozycja, jak już pisałam wyżej, dedykowana jest nieco starszym czytelnikom (6-10 lat) interesującym się budową i funkcjonowaniem zwierzęcych organizmów. Ze względu na swoje wykształcenie mam jednak słabość do książek traktujących o zwierzętach i roślinach, więc i tę pozycję podsunęłam swojemu Synkowi. 

Klarę fascynują zwierzęta. Dziewczynka poświęca każdą wolną chwilę na zdobywanie wiedzy o zwierzętach domowych, wiejskich, parkowych i leśnych. Klara ma w tym ukryty cel - w przyszłości pragnie zostać biologiem, weterynarzem, zootechnikiem, leśniczym lub zoopsychologiem. Na ostateczną decyzję co do swojej kariery dziewczynka musi jeszcze trochę poczekać, jednak już teraz wraz z bratem Karolem zarzucają swojego dziadka mnóstwem niewygodnych pytań, na które ten odpowiada z anielską wręcz cierpliwością. Czy skorupa żółwia to część żółwia, czy tylko jego domek?  Po co kaczkom takie dziwaczne dzioby? Czy krety naprawdę są całkiem ślepe? Po co krowa muczy? Dokąd odlatują bociany na zimę? Czemu lisy mają takie duże uszy? Czy łania i sarna to jest to samo zwierzę? Kiedy niedźwiedzie zasypiają na zimę? To jedynie kilka przykładów pytań, na które nieustraszony dziadek udziela odpowiedzi swoim żądnym wiedzy wnukom.

Na kolejnych stronach książki czytelnik ma okazję przyglądnać się z bliska budowie wewnętrznej interesujących go zwierząt, m.in. chomika, żółwia, psa, kota, wiewiórki, konia, krowy, kozy, lisa i wielu innych, a przy tym dowiedzieć się kilku ciekawostek na ich temat. Co istotne, informacje przedstawione na planszach zostały podane w lekkiej i zabawnej formie, dzięki czemu nie przytłaczają młodego czytelnika. Z kolejnych rysunków odczytać można nie tylko charakterystyczne cechy budowy poszczególnych zwierząt, ale także poznać ich zachowania czy preferencje pokarmowe. 


Ciekawym dodatkiem jest zamieszczony na ostatnich stronach przegląd zawodów, które w przyszłości mogą podjąć miłośnicy zwierząt. Nie mogło wśród nich zabraknąć oczywiście weterynarza oraz zootechnika, ale pojawił się też coraz bardziej popularny psi fryzjer. Na koniec wymieniono kilka inspirujących postaci, które na co dzień zajmowały się, bądź zajmują się zwierzętami, m.in. Jane Goodall i Adam Wajrak.

Jeśli macie w swoim otoczeniu równie bystre i ciekawskie dzieciaki jak Klara i Karol, a na dodatek posiadacie znikomą wiedzę na temat zwierząt, ta książka będzie dla Was prawdziwym wybawieniem. Z pomocą dziadka Ignacego odpowiecie bowiem na nurtujące Wasze pociechy pytania i przynajmniej na jakiś czas zaspokoicie ich ciekawość. 

_________________________________
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: czerwiec 2017
Liczba stron: 32 
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

3 komentarze:

  1. Rok na wsi ogromnie mnie ciekawi. Za jakiś czas muszę ją kupić, ponieważ mój synuś jest ogromnie ciekawy świata. Te obrazki pełne szczegółów mogłyby go zaciekawić :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Rok w przedszkolu" skradł serce moje oraz Jasia, więc chciałabym zebrać całą serię. Druga książeczka też wydaje się idealna dla nas. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super są te książeczki, aż żałuję, że nie mam dzieci :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)