Strony

czwartek, 14 stycznia 2016

Talent do życia. Najpiękniejsze aforyzmy - Éric-Emmanuel Schmitt

Éric-Emmanuel Schmitt jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych w naszych kraju współczesnych pisarzy francuskich. Uwagę polskich czytelników przykuła przede wszystkim wzruszająca opowieść o nieuleczalnie chorym chłopcu pod tytułem Oskar i Pani Róża porównywana do Małego Księcia. Nakładem wydawnictwa Znak literanova ukazało się również kilkanaście kolejnych, równie interesujących, tytułów.

Talent do życia to zbiór najpiękniejszych aforyzmów z książek francuskiego powieściopisarza, dramaturga i eseisty. Przytaczane cytaty zostały przydzielone do kolejnych rozdziałów, których tytuły nawiązują bezpośrednio do twórczości Schmitta. Każdy z zamieszczonych w publikacji fragmentów został opatrzony informacją, z której książki pisarza pochodzi. Wybrane cytaty nawiązują do najczęściej poruszanych przez Schmitta tematów: miłości, przyjaźni, tęsknoty, wiary, sensu istnienia, poszukiwania szczęścia. 

Nieważne , czy świat mi się podoba, czy nie, przyjmuję go takim, jakim jest, i zakasuję rękawy[1].


W swoich książkach Éric-Emmanuel Schmitt unika skomplikowanych słów, które mogłyby być niezrozumiałe dla części czytelników. Pisze prosto, bez zbędnych ozdobników. Jego utwory są krótkie, zazwyczaj opowiadają mało skomplikowaną historię, pod którą kryje się właściwe przesłanie autora. To często zwyczajne opowiastki, które dopiero po dłuższej analizie stają się dla czytelnika czymś więcej. Wydaje się, że właśnie taka forma utworów Schmitta sprawia, że cieszy się on tak dużą popularnością wśród czytelników. Z kolei zdania wyrwane z kontekstu są przemyślane i niosą ponadczasowe przesłania dotyczące najważniejszych aspektów ludzkiego życia.

 Człowiek szlachetny wymaga tylko od siebie, prostak wszystkiego wymaga od innych[2].

Sama cenię Francuza przede wszystkim za to, że potrafi pięknie pisać o uczuciach, co widoczne jest również w niniejszym zbiorze. Jego słowa są tak dobrane, że potrafią poruszyć do głębi. Z mojego czytelniczego doświadczenia wynika, że pisanie o uczuciach nie zawsze jest łatwe, tym bardziej gdy podejmuje się tego mężczyzna. I właśnie za tę męską wrażliwość, rzadko spotykaną wśród pisarzy, Schmitta cenię najbardziej. Jest on niewątpliwie znakomitym obserwatorem ludzkich zachowań i łączących ich relacji, któremu nieobce są zawiłości kobiecej i męskiej psychiki.

Szczęście, którego wyczekujemy, potrafi zburzyć to, które właśnie przeżywamy[3].
 


Jeśli spotkasz człowieka pełnego zalet, staraj się do niego upodobnić. Jeśli spotkasz człowieka miernego, staraj się odnaleźć jego wady w sobie[4].

Talent do życia to pięknie wydany zbiór najbardziej trafnych cytatów Érica-Emmanuela Schmitta, który docenią przede wszystkim wierni czytelnicy pisarza. Twarda oprawa, trafnie dobrana kolorystyka okładki oraz przejrzystość wewnątrz to niepodważalne zalety publikacji sprawiające, że będzie ona ozdobą każdej domowej biblioteczki. Obcowanie z tak wartościowymi i starannie wydanymi książkami to czysta przyjemność.  

Strzeż się kłamstw, które w kółko powtarzasz - potrafią zmienić się w prawdę[5].


Tajemnica pani Ming | Małżeństwo we troje | Pan Ibrahim i kwiaty koranu | Małe zbrodnie małżeńskie


______________________________
Wydawnictwo: Znak literanova
Data wydania: listopad 2015
Liczba stron: 112 


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie
Wydawnictwu Znak literanova[1] Éric-Emmanuel Schmitt, "Talent do życia. Najpiękniejsze aforyzmy", wyd. Znak literanova, 2015, s. 45.
[2] Tamże, s. 94. 
[3] Tamże, s. 91.
[4] Tamże, s. 93.
[5] Tamże, s. 77. 

9 komentarzy:

 1. Fajnie byłoby mieć takie piękne wydanie w swojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, takie książki naprawdę warto mieć i od czasu do czasu do nich zaglądać :)

   Usuń
 2. Nie znam jeszcze tego autora, od aforyzmów raczej nie zacznę, ale nie mogę nie zachwycić się takim pięknym zdjęciem! Śliczne! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Zachęcam do zapoznania się z twórczością autora :)

   Usuń
 3. Sama spisuję sobie cytaty, które znajdę w książkach, ale takim wydaniem, jednego z moich ulubionych autorów bym nie pogardziła :D

  Pozdrawiam serdecznie,
  Mona Te [Blog]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę piękne wydanie, więc tym bardziej warto się za nim rozejrzeć :) Okładka to prawdziwy strzał w dziesiątkę :)

   Usuń
 4. Ale śliczna ta książka, i widać, że treść również. Chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpierw chyba zdecyduję się na poznanie lepiej twórczości autora, a potem na taki zbiór. Ale muszę przyznać, że na prezent książka sprawdzi się świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno zobaczyłam to wydanie na Lubimy Czytać i się zakochałam. Jest piękne. Bardzo lubię tego autora, więc ta książka wzbogaciłaby moją kolekcję, tym bardziej, że cytaty są zawsze inspirujące.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)