Strony

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Godzina Dzieci - Marcia Willett

 
Tytuł oryginału: The children's hour  
Wydawnictwo: Replika        
Data wydania: październik 2012   
Liczba stron: 368   
Format: 130 x 200 mm      
Oprawa: miękka    
ISBN:  978-83-7674-215-1

„Marcia Willett, jedna z najbardziej nastrojowych pisarek Starego Kontynentu, po raz kolejny wprowadza polskie czytelniczki w pełną czaru i uroku opowieść o rodzinie - jej sile i sekretach, o pocieszeniu, jakie niosą więzy krwi, i słabościach, których są przyczyną”. 

Ten krótki, intrygujący opis zamieszczony na okładce wystarczył, aby zachęcić mnie do zapoznania się z treścią tej książki. „Godzina dzieci” to trzecia z kolei, wydana w Polsce powieść Marcii Willett, której akcja rozgrywa się w urokliwej Kornwalii. Ottercombe to stara, ale i niezwykle klimatyczna willa z widokiem na morze, położona wśród rozległych wrzosowisk. W domu tym Lydia Shawn zwykła czytać swoim dzieciom bajki, wprowadzając je do świata baśni, mitów i niezwykłych postaci. To tutaj gromadka dzieci państwa Shawn przeżyła idylliczne dzieciństwo i młodość, spędzając czas na spacerach i zabawach na plaży i w lesie. Spokoju tej rodziny nie była w stanie zakłócić nawet szalejąca wokoło druga wojna światowa. 

Po wielu latach w rodzinnym domu mieszkają już tylko dwie siostry. Reszta rodzeństwa rozproszyła się po świecie i jedynie od czasu do czasu wracają w rodzinne strony. Mina i Nest stanowią zgrany duet.  Wspólnie dbają o dom i ogród, otoczone gromadką psów o dość zaskakujących imionach. Mamy tutaj Piekielnego Urwisa, Kapitana Kota oraz Polly Garter. W trudnych chwilach siostry wzajemnie się wspierają, służąc dobrą radą również ich ulubionej siostrzenicy, Lyddie. Spokój tego miejsca zostaje jednak zakłócony z chwilą, gdy do rodzinnej posiadłości przybywa najstarsza z sióstr, Georgie, która jako dziecko twierdziła, że zna tajemnice związane z Ottercombe. Siostry obawiają się, że wraz z jej przybyciem demony przeszłości powrócą ze zdwojoną siłą i nic już nie będzie takie jak do tej pory. Niespodziewanie w tarapaty wpada również ich ukochana siostrzenica, która pocieszenia szuka właśnie pod skrzydłami kochających ciotek. 

„Godzina dzieci” to wzruszająca saga rodzinna, pełna życiowego doświadczenia i mądrości, płynących z ust bohaterek tej książki. Autorka przez liczne retrospekcje ukazuje nam losy rodziny Shawn, tłumaczy skomplikowane relacje i trudne wybory, których dokonali jej członkowie; przedstawia siłę drzemiącą w siostrzanej miłości. W subtelny sposób porusza temat przemijania, a także samotności dotykającej głównie starsze osoby. Przez ukazanie problemów z jakimi każdego dnia borykają się bohaterki książki, autorka sprawia, że stają się one w naszych oczach niezwykle realnymi postaciami. Książka dodatkowo urozmaicona jest barwnymi opisami przyrody, przybliżającymi nam miejsca, w których rozgrywa się akcja. 

Książkę polecam wielbicielom powieści obyczajowych, zawiłych relacji rodzinnych i wynikających z nich tajemnic. Pozycja idealna na długie, zimowe wieczory, dlatego zachęcam sięgnąć po nią jak najszybciej, póki na zewnątrz panują sprzyjające warunki. Przy następnej okazji z przyjemnością sięgnę po inne powieści Marcii Willett.


Moja ocena
6/10

__________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki dziękują
Wydawnictwu Replika

   

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
 • 52 książki 
 • Pochłaniam strony, bo kocham tomy!!!! (368 s.)
 • Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,5 cm) 

9 komentarzy:

 1. Jeśli jest to utrzymane w formie sagi, to z chęcią sięgnę. Sagi bywają intrygująco, zaskakujące :)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka nie dla mnie, ale przyjemnie czytał się Twoją recenzję

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka już za mną. Całkiem niezła:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie czytałam żadnej sagi rodzinnej, więc chętnie sięgnęłabym po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak pozostałe książki, ale ta mi się spodobała:)

   Usuń
 5. Okładka od razu zwróciła moją uwagę, ale jeszcze nie wiem, czy zdecyduję się na przeczytanie tej książki, bardzo rzadko czytam sagi rodzinne.
  Pozdrawiam! (:

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja, zachęca do przeczytania książki :-)
  I okładka faktycznie przyciąga uwagę.

  Zapraszam do mnie - www.im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Recenzja bardzo kusząca i choć o książce słyszę poraz pierwszy już mam wielką ochotę ją przexzytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz sagi rodzinne to ta książka z pewnością przypadnie Ci do gustu:)

   Usuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)