Strony

piątek, 4 stycznia 2013

Rozdroża - William Paul YoungTytuł oryginału: Cross Roads 
Wydawnictwo: Nowa Proza       
Data wydania: listopad 2012   
Liczba stron: 320     
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami  
ISBN: 978-83-7534-066-2

 „Rozdroża” to druga po „Chacie” powieść wydana przez kanadyjskiego pisarza  Williama Paula Younga. Nie ukrywam, że sięgając po tę książkę kierowałam się wieloma pochlebnymi opiniami na temat debiutanckiej powieści autora. Jakie są moje wrażenia po przeczytaniu książki? O tym za chwilę.

Główny bohater, Anthony Spencer to przysłowiowa gruba ryba- zamożny człowiek o rozległych kontaktach, posiadający majątek ulokowany w licznych posiadłościach oraz papierach wartościowych, dążący do celu po trupach. Prywatnie jest to człowiek samotny, opuszczony przez rodzinę i przyjaciół, na co zasłużył sobie swoim egoistycznym zachowaniem. Chęć Anthony’ego do ciągłego powiększania majątku doprowadziła do dwukrotnego rozwodu z żoną oraz do utraty córki, która wolałaby aby jej ojciec nie żył. Główny bohater topi smutki w alkoholu, popadając powoli w obsesję, która każe mu założyć sieć monitoringu w jego nieruchomościach, aby pozbyć się wrażenia, że jest ciągle obserwowany. Życie mężczyzny ulega diametralnej zmianie, kiedy na skutek upadku zapada w śpiączkę.

Anthony trafia do surrealistycznego świata, odzwierciedlającego stan jego duszy. Spotyka tam Jacka, Babkę oraz samego Jezusa, którzy przywołując wspomnienia z życia mężczyzny próbują pokazać głównemu bohaterowi, jak puste i pozbawione cech człowieczeństwa życie wiódł do tej pory. Z kolejnymi rozdziałami śledzimy duchową przemianę Anthony’ego z zapatrzonego w siebie egoisty i snoba w liczącego się z uczuciami innych osób mężczyznę. Ale czy na przemianę i naprawę wyrządzonego zła nie jest za późno? Tego dowiecie się zaglądając do książki.

Na plus z pewnością zasługuje zakończenie książki. Autor cały czas kieruje czytelnika w stronę przewidywalnego zakończenia, jednak wydarzenia z ostatnich stron zmieniają bieg i czytelnik nie domyśla się zakończenia. W.P. Young w swoją powieść, poza przemianą duchową i moralnym uzdrowieniem bohatera, wprowadza także oryginalne spojrzenie na świat ludzi cierpiących na chorobę Alzhaimera oraz borykających się z zespołem Downa. Jak dowiadujemy się z notki dla czytelników postać Cabby’ego, chłopca cierpiącego na tę ostatnią przypadłość jest postacią realną, a mianowicie synem przyjaciół autora, który zginął w tragicznych okolicznościach.

„Rozdroża” to powieść budząca kontrowersje, głównie ze względu na jej teologiczno - filozoficzne podłoże. Polecić ją mogę osobom obdarzonym głęboką wiarą, dla których lektura książki może okazać się wartościowym przeżyciem. Raczej nie przypadnie do gustu osobom o przeciętnej wierze. Uważam, że każdy czytelnik powinien sam wyrobić sobie opinię na temat tej książki.

Na pytanie, czy jestem zawiedziona lekturą tej książki, muszę odpowiedzieć, że nie. Czekam jednak z niecierpliwością na dzień, kiedy w moje ręce wpadnie wychwalana przez wielu „Chata”. 


Moja ocena
7/10
____________________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Nowa Proza5 komentarzy:

 1. Od dawna przymierzam się do poznania twórczości tego autora. Na pierwszy ogień planuję sięgnąć po "Chatę", ale myślę, że "Rozdroża" także mogą przypaść mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Rozdrożami" autor zachęcił mnie do sięgnięcia po "Chatę".

   Usuń
 2. Czytałam "Chatę" jakiś czas temu i bardzo mi się podobała. Teraz kończę czytać "Rozdroża" i również jestem zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytajcie "Chatę". To rewelacyjna książka!

  OdpowiedzUsuń
 4. I am genuineely grateful to the holder of this web page who has shared this wondeerful piece of
  writing at at this time.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)