Strony

czwartek, 26 lutego 2015

Parabellum. Prędkość ucieczki - Remigiusz Mróz


    
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica            
Data wydania: wrzesień 2013          
Liczba stron: 416         
Format: 140 x 195 mm            
Oprawa: miękka            
ISBN: 978-83-62329-93-9





Nie ulega wątpliwości, że Remigiusz Mróz w ostatnim czasie zdominował książkową blogosferę. Zewsząd docierają głosy o jego niebywałym talencie do tworzenia niezwykłych historii i postaci, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z powieścią historyczną, science fiction czy thrillerem prawniczym. Podsumowanie wyzwania organizowanego przez AnnRK dowodzi, że Remigiusz Mróz był najchętniej czytanym w 2014 roku pisarzem wśród uczestników zabawy, wyprzedzając między innymi Andrzeja Pilipiuka oraz Janusza L. Wiśniewskiego. Autor zadebiutował Wieżą milczenia, a rozgłos przyniósł mu cykl Parabellum. Przed kilkoma dniami swoją premierę miała najnowsza książka autora, pt: Kasacja. 

Sierpień 1939. W powietrzu czuć napięcie związane z nadejściem nieuchronnego, jednak bracia Zaniewcy, podobnie jak wielu innych obywateli państwa polskiego, snują plany na przyszłość. Starszy z nich, Bronek, przebywa ze swoim oddziałem pod granicą rumuńską. Znany z wielkiej łatwości do nauki języków obcych i jeszcze większej do pakowania się w tarapaty, popada w konflikt ze swoim przełożonym. Młodszy z braci, Stanisław, planuje ślub z wybranką swego serca, Marią Herensztad. Na drodze do szczęścia młodych stoi żydowskie pochodzenie dziewczyny. Pierwszego września ich plany i dotychczasowe troski schodzą na drugi plan. Wojna wymusza na nich podjęcie decyzji, które pozwolą im przetrwać ten trudny okres.


Zdjęcie pochodzi z profilu autora na Facebooku
Powieść Remigiusza Mroza, jak przystało na książkę sensacyjno-przygodową, charakteryzuje zawrotne tempo akcji. Autor swobodnie przemieszcza się między poszczególnymi wątkami, niejednokrotnie pozostawiając akcję w najmniej oczekiwanym dla czytelnika momencie. To bardzo udany zabieg, który tylko podsyca apetyt na zapoznanie się z kolejnymi stronami powieści. Prozę Remigiusza Mroza cechuje niebywała lekkość właściwa dla gatunku, którą potęgują trafne dialogi i spora dawka humoru. Jeśli obawiacie się nagromadzenia historycznych faktów, spieszę z informacją, że w Parabellum nie odnajdziecie ich nadmiaru. Owszem autor zadbał o tło historyczne powieści, ale w formie znośnej dla każdego czytelnika, skupiając się przede wszystkim na losach bohaterów.

Mocną stroną powieści są bohaterowie. Remigiusz Mróz wykreował ciekawe i złożone postaci, które noszą znamiona postaci rzeczywistych. Czytając kolejne rozdziały miałam wrażenie, że bohaterowie Parabellum żyli i zmagali się z wojennymi trudami naprawdę. Moje czytelnicze doświadczenie pokazuje, że nie każdy autor potrafi wykreować tak wiarygodne postaci. Remigiuszowi Mrozowi  się to udało.

Podsumowując Parabellum to kawał świetnej literatury rozrywkowej, która zadowoli niejednego czytelnika. Lekkość w prowadzeniu narracji, nietuzinkowi bohaterowie oraz emocjonujące zakończenie nie pozwalają przejść wobec tej książki obojętnie. Jeśli jeszcze nie czytaliście to serdecznie polecam. Jestem przekonana, że się nie zawiedziecie.
 

  Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
52 książki 2015
Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę III
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (3,1 cm)
Z literą w tle (R)
Z półki 2015

18 komentarzy:

 1. Rzeczywiście coraz więcej autora ostatnio w sieci i bardzo pozytywne recenzje czytam :) Muszę się zmierzyć z jego twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam innych książek autora, ale tę mogę polecić :)

   Usuń
 2. Autor bardzo mnie zaciekawił, dlatego czytam jego książkę "Kasacja" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach, ten Mróz. Nie ma na niego mocnych, podbija serca czytelników bez skrupułów. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak :) W sumie ciekawa sprawa, bo nie trafiłam jak dotąd na negatywną recenzję "Parabellum" :)

   Usuń
 4. Kocham serię Parabellum i uwielbiam prozę Mroza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, czytałam wszystkie Twoje recenzje książek Mroza :)

   Usuń
 5. Przeczytam... w końcu. Na pewno. Wszyscy mi mówią, że mam to zrobić :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze Parabellum nie poznałam i muszę zdecydowanie ją zdobyć i przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie :) To kawał dobrej literatury rozrywkowej :)

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. W wolnej chwili sięgnę po kontynuację, ale wolę poczekać do informacji o dniu premiery kolejnej części :) Obawiam się, że druga część zakończyła się równie emocjonująco jak pierwsza :P

   Usuń
 8. Muszę się za to wziąć, choć boję się , że mi się ni spodoba. Nigdy nie czytałam książki wojennej.
  http://love-ksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)