Strony

środa, 3 sierpnia 2016

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki - Jan Brzechwa

Niejednemu z nas dzieciństwo kojarzy się z utworami Jana Brzechwy - zabawnymi rymowankami poznawanymi w przedszkolu i w szkole oraz czytanymi przez rodziców do poduszki. To taka dziecięca klasyka znana każdemu i każdej z nas. Dostępne egzemplarze biblioteczne niejednokrotnie były mocno sfatygowane, pomięte przez kolejne dziecięce rączki, ale nie przeszkadzało to zupełnie w pochłanianiu zawartej między stronami treści. Kto by się przejmował zagiętymi rogami, nieśmiałymi popisami początkujących artystów, czy tłustą plamą tu i ówdzie. Jestem przekonana, że nawet teraz, po latach wielu z nas potrafi przytoczyć ten czy inny utwór Brzechwy lub przynajmniej jakiś krótki fragment z pamięci.

Piszę o tym wszystkim, by zwrócić Waszą uwagę na niezwykły cykl przygotowany przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Jak głosi jedno z haseł na drugiej okładce niniejszego wydania jest to jedyny w swoim rodzaju hołd dla twórczości Jana Brzechwy, który obejmować będzie cztery tomy: Bajki, Wiersze, cykl o panu Kleksie oraz Teatrzyki. Książki będą ukazywać się w kilkumiesięcznych odstępach czasu. Co istotne cały cykl zawierać będzie wszystkie utwory, które na przestrzeni lat wyszły spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy dla dzieci.

W pierwszym tomie zostało zamieszczonych dokładnie 26 bajek autorstwa Jana Brzechwy. Znalazły się więc tutaj takie utwory jak: Szelmostwa lisa Witalisa, Przygody rycerza Szaławiły, Baśń o stalowym jeżu, Trzy wesołe krasnoludki, Pchła Szachrajka, Kanato, czy rewelacyjny cykl o Panu Soczewce, moim niepodważalnym ulubieńcu. Do każdego z utworów dobrano odpowiadające treści ilustracje, które wykonała Jola Richter-Magnuszewska. Cechuje je bogata paleta barw i jednocześnie elegancka prostota, które z pewnością trafią do młodego odbiorcy. Książka została zaopatrzona w twardą okładkę, sporych rozmiarów format oraz gruby papier, co przemawia za tym, że mamy do czynienia z wydaniem szczególnym. Jestem przekonana, że książka przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale również im rodzicom, którzy z sentymentem będą przypominać sobie kolejne utwory klasyka literatury dziecięcej.

Nie od dziś wiadomo, że takie dopracowane w szczegółach wydania książek idealnie sprawdzają się jako prezenty z różnych okazji dla najmłodszych. Jeśli więc macie w rodzinie lub wśród znajomych dzieci, które chętnie słuchają czytanych tekstów, nie zastanawiajcie się dwa razy. Naprawdę warto podarować taki prezent, tym bardziej, że do czynienia mamy z twórczością z najwyższej półki. Odstraszać może co prawda nieco wygórowana cena okładkowa, ale jestem pewna, że po jakimś czasie od premiery będzie ją można zdobyć w bardziej przystępnej cenie. 
Podsumowując, to wydanie warto sobie sprawić chociażby dlatego, by mieć zebrane w jednym miejscu (a właściwie w czterech) wszystkie porozrzucane do tej pory po różnych książkach i książeczkach utwory Jana Brzechwy. Książka nie tylko ładnie prezentuje się postawiona na półce obok innych klasyków dziecięcych, ale też niesie w sobie ponadczasową treść, przywołującą w dorosłym czytelniku wspomnienia z dzieciństwa. Z kolei dla tych, którzy poznawanie utworów Brzechwy mają jeszcze przed sobą, będzie najlepszym przewodnikiem po jego twórczości. ______________________________
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: maj 2016
Liczba stron: 352


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie

6 komentarzy:

 1. Aż przypomniały mi się dziecięce czasy. Cóż, chyba sięgnę po bajki Brzechwy. :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie Brzechwa zdecydowanie kojarzy się z dzieciństwem. Z pewnością fajnie jest wrócić do tych utworów. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie klasyki - to "must have" na dziecięcej półce. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam to lata temu i niewiele pamiętam, ale oczywiście jak kiedyś będę miała swoje dzieci, to na pewno do nich wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne wydanie :)

  p.s. wróciłam :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Urzekło mnie to wydanie. Mamy Brzechwę z Naszej Księgarni z serii 90 lat NK, ale zastanawiam się bardzo poważnie czy tej książki nie kupić. Ma przepiękne ilustracje!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)