Strony

wtorek, 26 lipca 2016

Listy niezapomniane. Tom II - Shaun Usher

W czytaniu nieswojej korespondencji jest coś fascynującego. Szperanie w cudzych listach może i nie jest zbyt grzeczne, ale z pewnością dostarcza nam, czytelnikom wielu cennych faktów o tej, czy innej osobie. W kolejnych wiadomościach jesteśmy w stanie wyczytać informacje, których na próżno szukać w nawet najlepszych opracowaniach biograficznych. Ostatnio na przykład zachwyciłam się zbiorem korespondencji Tove Jansson, o którym pisałam tutaj. Tym razem w moje ręce trafiła książka niezwykła, bo zawierająca 124 listy zupełnie różnych osób, zarówno powszechnie znanych (aktorów, pisarzy, polityków, muzyków), jak i zupełnie anonimowych.  

Listy wybrane przez Shauna Ushera cechuje duża różnorodność i jest to bezsprzecznie największa zaleta tej książki. Na kolejnych stronach znalazły się bowiem wiadomości napisane przez takie osobistości jak: David Bowie, Richard Burton, Sylvia Plath, Jane Austen, Charlotte Brontë, Che Guevara, John Lennon, Mozart i wielu innych. Dla przykładu z wielką przyjemnością przeczytałam list Janis Joplin, w którym początkująca piosenkarka nie tylko dzieli się ze swoimi rodzicami wrażeniami z kolejnych koncertów, ale także opisuje coś tak prozaicznego jak urządzanie nowego mieszkania

Listy niezapomniane nie są jednak tylko mozaiką mniej lub bardziej znanych gwiazd ze świata kultury czy polityki. Przybliżają także dziesiątki tekstów napisanych przez zupełnie zwyczajnych ludzi, którzy nie zapisali się w historii niczym szczególnym. Ogromne wrażenie zrobił na mnie list zatytułowany Nic do jedzenia prócz zmarłych napisany przez Wirginię Reed do kuzynki Mary. Dwunastoletnia dziewczynka opisuje w nim niezwykle trudną przeprawę kilkunastu osadników przez góry Sierra Nevada, nie pomijając wywołujących ciarki na plecach opisów aktów kanibalizmu wśród jej współtowarzyszy.

W książce nie zabrakło również akcentów humorystycznych. Wśród korespondencji odnaleźć można list Marge Simpson adresowany do pierwszej damy USA Barbary Bush, która na łamach magazynu People stwierdziła, że Simpsonowie to najgłupsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziała, czy też odpowiedź Albusa Dumbledore'a na podanie o pracę na stanowisku profesora Obrony Przed Czarną Magią w Hogwarcie. 


Odnoszę wrażenie, że pomimo bogatej treści publikacja ta nie byłaby tak atrakcyjna, gdyby nie dopracowane w szczegółach wydanie. Twarda oprawa, ciekawy projekt okładki i dobrej jakości papier idealnie współgrają z całością. Każdy z zamieszczonych w publikacji listów został opatrzony komentarzem informującym czytelnika  o okolicznościach jego powstania, co niejednokrotnie pozwala prawdziwie zrozumieć jego znaczenie. Dodatkowo do części listów dołączone zostały zdjęcia ich adresatów lub odbiorców, a także skany oryginałów zapisanych na papierze. Wszystko to sprawia, że wydanie prezentuje się bardzo elegancko. Oby powstawało więcej takich wydawniczych perełek.


Listy zawarte w zbiorze Listów niezapomnianych to coś więcej niż pisane przez nas na co dzień krótkie wiadomości tekstowe. To korespondencja niejednokrotnie chwytająca za serce, wzruszająca, momentami przyprawiająca o uśmiech na twarzy, innym razem przerażająca. Shaun Usher wybrał do publikacji listy, których lektura jest dla czytelnika niezapomnianym przeżyciem. Podobne zbiory mają ponadto jedną wielką zaletę - są na tyle uniwersalne, że przypadną do gustu osobom w różnym wieku, o zupełnie różnych gustach czytelniczych.


______________________________
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: maj 2016
Liczba stron: 416


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie
   

2 komentarze:

  1. Od samego początku ten niekonwencjonalny pomysł przykuł moją uwagę, dlatego mam nadzieję, że uda mi się zapoznać zarówno z pierwszym, jak i drugim tomem. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością wydanie jest dopracowane samo w sobie. Treści listów obu części bardzo chciałabym przeczytać. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)