Strony

środa, 14 stycznia 2015

Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie - Elton John


Tytuł oryginału: Love is the cure       
Wydawnictwo: Sine Qua Non           
Data wydania: październik 2014         
Liczba stron: 272        
Format: 140 x 205 mm           
Oprawa: twarda           
ISBN: 978-83-7924-156-9

Elton John, znany wszystkim brytyjski piosenkarz, kompozytor i pianista. Założyciel fundacji EJAF (Elton John AIDS Fundation) i działacz na rzecz walki z AIDS. W swojej książce Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie opowiada o okolicznościach przystąpienia do globalnej walki z tą pochłaniającą miliony istnień chorobą i przedstawia kulisy działalności swojej fundacji.

Lata 80. były dla Eltona Johna czasem nieustannych imprez, uzależnienia od kokainy i alkoholu oraz problemów z bulimią. Muzyk nie stronił także od przygodnych kontaktów seksualnych. Po latach przyznaje, że gdyby nie pomoc pewnego chłopca, mógł nigdy nie otrząsnąć się z życiowego letargu i skończyć naprawdę źle. Tym chłopcem był Ryan White, zakażony wirusem HIV, pacjent chorujący na hemofilię.


Epidemia AIDS, która w latach 80. wstrząsnęła Ameryką, kojarzona była przede wszystkim ze środowiskiem homoseksualistów, narkomanów, prostytutek i nielegalnych imigrantów. Strach i niewiedza rówieśników oraz ich rodzin sprawiły, że trzynastolatek został wykluczony z lokalnej społeczności i skazany na życie w odosobnieniu. Artykuł o historii chłopca zamieszczony w gazecie wzruszył Eltona Johna do tego stopnia, że postanowił się z nim skontaktować. W ten sposób rozpoczęła się między nimi przyjaźń, która odmieniła życie muzyka. Poczuł on potrzebę niesienia pomocy osobom wyrzuconym poza margines społeczeństwa i borykających się z AIDS, która stała się podstawą działalności jego fundacji. Choć Ryan zmarł 29 marca 1990 roku, pamięć o jego osobie pozostaje w sercu Eltona Johna do dziś.Nieważne, czy jesteś najbogatszym człowiekiem na kuli ziemskiej, czy też nie masz zupełnie nic - zawsze zasługujesz na szacunek i współczucie. To jest właśnie idea, która przyświeca pracy mojej fundacji[1].

Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie nie jest biografią muzyka, choć autor odwołuje się w niej do kilku kluczowych wydarzeń ze swojego życia. Jest to książka niemal w całości poświęcona problematyce AIDS, od początków epidemii do jej współczesnego oblicza. Autor wspomina w niej znane osoby, które podjęły walkę z AIDS i przyczyniły się do poprawy życia osób seropozytywnych, jak Elizabeth Taylor czy księżna Diana. Elton John wydaje się być ekspertem w dziedzinie walki z AIDS. Stosuje fachową terminologię, podaje liczby i statystyki, sugeruje kolejne rozwiązania związane z profilaktyką choroby. Przybliża programy, które mogły podjąć swoją działalność dzięki środkom zebranym z pomocą jego fundacji oraz opisuje historie konkretnych osób, które uzyskały wsparcie. Co istotne muzyk traktuje swoją pomoc jako ludzki odruch, dar miłosierdzia niemający nic wspólnego z rozgłosem. Wyrzuca sobie, że mógł zrobić jeszcze więcej, gdyby nie jego egoistyczna postawa w latach 80. i zamknięcie się w świecie uzależnień. To po prostu dobry człowiek, który wykorzystuje swoją popularność do szlachetnych celów.

W przypadku AIDS miłość jest lekarstwem. Tak naprawdę na chwilę obecną i w najbliższej przyszłości - jedynym lekarstwem[2].

Książka Eltona Johna zmusza do refleksji. Sugeruje jak ważne w zwalczaniu AIDS są tolerancja, miłość oraz współczucie. Słowa muzyka przywracają wiarę w dobro drugiego człowieka i niosą nadzieję na uzdrowienie świata z tej strasznej choroby. Książkę przeczytałam z przyjemnością i wielkim zainteresowaniem. Nie byłam świadoma jak dalece posunięta w walce z AIDS jest medycyna oraz jak wielki wkład w zwalczanie choroby wnosi fundacja Eltona Johna. Przy okazji polecam też zaznajomienie się z filmem Witaj w klubie (Dallas Buyers Club), który taktuje o początkach walki z AIDS w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku produkcja została nagrodzona kilkoma Oskarami, między innymi za pierwszo- i drugoplanową rolę męską._____________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie
Wydawnictwu Sine Qua Non

http://www.wsqn.pl/


 Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
52 książki 2014
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,4 cm)
Wyzwanie muzyczne
Z literą w tle (J) 


[1] Elton John, "Miłość jest lekarstwem", wyd. Sine Qua Non, 2014, s. 164.
[2] Tamże, s. 225.

6 komentarzy:

 1. Jeśli zmusza do refleksji to muszę po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem nie jestem zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet nie wiedziałam, że Elton John ma fundację. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę zdecydowanie przeczytać tę książkę, ze względu na ten charakter i poruszane tematy

  OdpowiedzUsuń
 5. Film Dallas Buyers Club jest genialny, cieszę się, że o nim wspomniałaś :) Książka Eltona też dobra, a on sam zrobił na mnie ogromne wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. myślę, że mogłabym się skusić :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)