Strony

sobota, 6 grudnia 2014

Motyl - Lisa Genova


Tytuł oryginału: Still Alice  
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc   
Data wydania: 2012  
Liczba stron: 368 
Format: 123x195 mm    
Oprawa: miękka  
ISBN: 978-83-61386-06-3

Nasze życie to jedna wielka zagadka. Nie wiemy co czeka nas za dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści i więcej lat. Nie wiemy, czy będzie nam dane zestarzeć się z godnością u boku kochanej osoby, czy wręcz przeciwnie będziemy dla niej przykrym ciężarem. 

Alice Howland ma pięćdziesiąt lat i jest wykładowcą psychologii na Harvardzie. Lata ciężkiej pracy naukowej, zagranicznych wyjazdów i wygłaszanych przy ich okazji wykładów przyniosły jej pożądany w jej środowisku prestiż. Również w życiu prywatnym Alice osiągnęła sukces - wraz z mężem, także wykładowcą akademickim, wychowała trójkę dorosłych już dzieci, które chętnie wracają do domu rodzinnego. W poukładane do tej pory życie Alice wkrada się odrobina niepokoju, spowodowana pojawiającymi się sporadycznie lukami w pamięci. Kobieta tłumaczy ten stan przemęczeniem, stresem i nieuchronnie zbliżającym się okresem przekwitania. Kiedy pewnego dnia traci orientację w dobrze znanej okolicy postanawia zasięgnąć rady specjalisty. Poparta badaniami diagnoza jest bezlitosna: Alzheimer o wczesnym początku. Dla Alice, kobiety czynnej zawodowo, będącej u szczytu swoich możliwości intelektualnych, choroba jest wyrokiem. 

Lisa Genova na przykładzie Alice i jej rodziny przybliża czytelnikom kolejne etapy choroby - początkowy szok i niedowierzanie, próby wyparcia, stopniowe oswajanie się z okrutną diagnozą i wreszcie akceptację nieuniknionego. Alice jest w pełni świadoma, w jakim kierunku będzie zmierzać jej życie, jakie spustoszenie w jej organizmie poczyni postępująca choroba. Z wielkim bólem myśli o chwili, kiedy nie rozpozna swoich bliskich i zagubi się we własnym domu, dlatego już teraz podejmuje szereg czynności, które pozwolą jej jak najdłużej cieszyć się świadomym życiem z najbliższymi.


Autorka opowiada historię głównie z perspektywy Alice dzięki temu czytelnik poznaje emocje i uczucia targające osobą dotkniętą chorobą Alzheimera, a także obserwuje postępującą degradację w umyśle chorego. Alice towarzyszą zagubienie, dezorientacja, poczucie bezradności, świadomość postępującej demencji, obawa o przyszłość swoją i bliskich, poczucie bycia ciężarem dla innych. Silna do tej pory kobieta obserwuje kolejne etapy wyłączania się z życia zawodowego i rodzinnego. Wobec choroby, która ją dotknęła jest całkowicie bezsilna. Świat, w którym z upływem czasu znajduje się Alice jest dla niej niezrozumiałym i obcym. Kobieta czuje się samotna i opuszczona, choć w rzeczywistości są wokół niej najbliższe jej osoby.

Trudności wynikające z postępującej choroby są także wielką próbą dla bliskich Alice. Ich codziennie zajęcia wymagają reorganizacji i podporządkowania potrzebom Alice, tak aby kobieta w trudnych chwilach dezorientacji mogła liczyć na pomoc bliskich osób. Alzheimer to ten rodzaj choroby, który nie dotyka jedynie chorego, ale także osoby bliskie, którym trudno pogodzić się z powolnym odchodzeniem kochanej mamy, taty, babci, czy dziadka. Bo chociaż fizycznie ta osoba jest obecna, to psychicznie nie ma z nią niemal żadnego kontaktu.

Lisa Genova uczyniła swoją bohaterkę osobą silną, niezwykle inteligentną i wykształconą. Przez ten wybór autorka wyraźnie mówi, że wobec tej choroby wszyscy są równi - nieważny jest status społeczny, wykształcenie czy zgromadzony przez lata majątek. Raz wprawiona w ruch maszyna posuwa się dalej, opróżniając umysł z myśli i wspomnień, pozbawiając prawa do godnego życia i starzenia się.

Motyl to wzruszający i przerażający zarazem zapis zmagań z postępującą demencją. Lisa Genova z wielkim wyczuciem i wrażliwością przedstawiła zmiany, jakim ulega życie chorej osoby. Alzheimer to podstępny drań, który przychodzi znienacka i pozbawia tego, co najcenniejsze - myśli, marzeń, wspomnień, uczuć i emocji. Jeśli jeszcze nie czytaliście, serdecznie polecam.


Moja ocena
8/10


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
52 książki 2014
Prywatna lista książek na 2014 (3/5)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,8 cm)
Z literą w tle (L/Ł)
Z półki 2014
 

14 komentarzy:

 1. Na pewno kiedyś przeczytam tę książkę, ale teraz mam straszną ochotę na jakiś głupiutki romans :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mocno tę książkę przeżyłam. Świetnie napisana i niestety, ogromnie prawdziwie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś chciałam przeczytać tę książkę, ale o ile się nie mylę w mojej bibliotece trzeba się na nią zapisać i czekać w kolejce :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciągle zapominam o tej książce. Mam nadzieję, że wreszcie uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka rzeczywiście świetna, ale spotkałam się z paroma opiniami, że to lektura raczej dla ludzi o mocnych nerwach - historia Alice jest tak realistyczna, że objawy choroby zaczyna się nagle "dostrzegać" u siebie. A to tylko potęguje odbiór tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w swoich planach "Motyla", więc za bardzo nie wczytywałam się w Twoją recenzję, ale jak będę już po jej lekturze, to wrócę do Twojej recenzji ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Demencja to bardzo trudny temat, więc skoro zmusza do refleksji to ja jestem bardzo za.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta choroba jest naprawdę okrutna. Książka na pewno odsłania jej kulisy. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś w bibliotece zastanawiałam się nad nią, ale ostatecznie zabrałam ze sobą inne lektury, jednak przy najbliższej sposobności naprawię swój błąd :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To autorka, której twórczość warto poznać. Tego tytułu jeszcze nie czytałam, ale na pewno to zmienię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiele dobrego słyszałam już o tej niesamowitej książce, mam nadzieję, że w końcu i mnie uda się po nią sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 12. O! Tą pozycję chętnie bym poznała.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna książka, z resztą tak jak wszystkie Genovy. Naprawdę warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Panicznie boję się tej choroby. Lektura tej książki na pewno będzie dla mnie wielkim przeżyciem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)