Strony

środa, 19 listopada 2014

Mroczne serce Hollywood - Douglas Thompson


 
Tytuł oryginału: The Dark Heart of Hollywood       
Wydawnictwo: Black Publishing           
Data wydania: październik 2014          
Liczba stron: 440          
Format: 140 x 210 mm          
Oprawa: twarda          
ISBN: 9788375368529
Hollywood nie od dziś znane jest ze swojej mrocznej działalności. Pieniądze, sława, seks, narkotyki, przemoc - to tylko kilka słów, z którymi od lat kojarzony jest największy ośrodek amerykańskiej kinematografii, o którym Marilyn Monroe mówiła: Płacą ci pięćdziesiąt tysięcy dolarów za pocałunek i pięćdziesiąt centów za duszę[1]. W swojej najnowszej książce Douglas Thompson przybliża zależności, jakie na przestrzeni lat łączyły świat zdegenerowanych przestępców ze środowiskiem Hollywood.  

Niech ci się przypadkiem nie wydaje, że to jest jakiś pieprzony Disneyland[2].

Kontakty filmowców z przestępczością zorganizowaną sięgają lat dwudziestych i okresu prohibicji, kiedy to z dostaw nielegalnego alkoholu korzyści czerpały obie, zaangażowane w to przedsięwzięcie, strony. Aktorzy, producenci i reżyserzy w alkoholu odnajdywali ukojenie dla zszarganych nerwów. Gangsterzy dzięki nawiązywanym znajomościom wpływali pośrednio, a czasem nawet bezpośrednio na powstające w Hollywood filmy. Nierzadko też wdawali się w głośne romanse z pięknymi aktorkami oraz kobietami, które dzisiaj określić można mianem celebrytek. Nielegalny interes kwitł, gdyż nie sprzeciwiały się mu ani ówczesne, skorumpowane władze, ani przedstawiciele prawa. W Hollywood przekręty robiła policja. Policjanci byli czarnymi charakterami. Nie zwalczali przestępczości, ale ją organizowali. Wszystko było nie tak, jak być powinno[3]. Gdy przekonali się, że ta droga prowadzi donikąd było już za późno.Douglas Thompson ze szczegółami oddaje ducha tamtej epoki - wspomina o miejscach, w których rozgrywało się ówczesne życie towarzyskie i o osobach, które zaliczane były do elity w świecie filmowców i gangsterów. Niektórzy z nich na przestrzeni lat zyskali miano legend, a ich wierne odwzorowanie można odnaleźć we współczesnych filmach gangsterskich. W tekście pojawiają się liczne dialogi ze świadkami wydarzeń oraz fragmenty nagrań, które świadczą o rzetelnym podejściu autora do tematu. W moim oczach jawi się on jako osoba wnikliwa i drobiazgowa, oddana podejmowanej tematyce. W początkowych rozdziałach wspomniana drobiazgowość autora przejawia się ogromem nazwisk kolejnych zyskujących sławę gangsterów. Może to stanowić pewną trudność w zrozumieniu powstającej siatki zależności i układów. Niemniej jednak autor opowiada historię w sposób lekki i dość przejrzysty. Nieoceniona w tym przypadku okazała się chronologia wydarzeń i doświadczenie w pisaniu podobnych publikacji, m.in. biografii Madonny, Clinta Eastwooda i Leonarda DiCaprio.

Autor nie stroni od wydarzeń kontrowersyjnych - wspomina o niejasnych kulisach śmierci Marylin Monroe i rzekomych powiązaniach prezydenta J.F. Kennedy’ego z mafią, a także o głośnym morderstwie dokonanym przez Charlesa Mansona w posiadłości Romana Polańskiego. Ponadto przedstawia kulisy powstawania kilku kinowych hitów, twierdząc przy tym, że z każdych trzech filmów, jakie oglądamy, przynajmniej jeden został zrobiony dzięki pieniądzom mafii[4].

Książkę polecam osobom zainteresowanym show biznesem i działalnością przestępczości zorganizowanej, a także wszystkim ciekawym świata czytelnikom. Autor śledzi wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni niemal 100 lat, więc lektura książki jest również cenną lekcją historii, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych.Moja ocena
8/10
 
_______________________________________________
Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie
Oficynie Wydawniczej Black Publishing  

http://blackpublishing.pl/

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
52 książki 2014
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (4,0 cm)[1] Douglas Thompson, "Mroczne serce Hollywood", wyd. Black Publishing, 2014, s. 19.
[2] Tamże, s. 14.
[3] Tamże, s. 21.
[4] Tamże, s. 390.

9 komentarzy:

 1. Ale super książka, temat mnie bardzo zainteresował, więc już tytuł zapisuję na listę :) Hollywood zawsze skrywało jakieś fajne tajemnice :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że będzie tak intrygująca jak jej tytuł. Poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo cenna pozycja, będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem właśnie świeżo po przeczytaniu tej książki. To naprawdę szokująca publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba mnie ten temat nie pociąga, choć dla interesowanych na pewno jest to ciekawa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 6. W sumie z checią bym sięgneła po tą pozycje, gdyz jestem bardzo zainteresowana całym Hollywood :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze zwracałam uwagę na mroczną stronę Hollywood, cały ten blichtr jest i zawsze był dla mnie kiczowaty i podejrzany. Być może kiedyś sięgnę po tę książkę, ale raczej nie będę jej gorączkowo poszukiwała.

  OdpowiedzUsuń
 8. Planuje przeczytać tę książkę, już stoi na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. niby nie moja tematyka, ale ciekawi mnie ta działalność przestępcza i te zależności;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)