Strony

czwartek, 5 czerwca 2014

Telefon od anioła - Guillaume Musso


Tytuł oryginału: L'appeal de l'ange     
Wydawnictwo: Albatros         
Data wydania: wrzesień 2012       
Liczba stron: 416               
Oprawa: miękka         
ISBN: 978-83-7659-839-0


Czasy, w których przyszło nam żyć, zostały zdominowane przez coraz to nowsze wynalazki współczesnej techniki. Czy ktoś z nas wyobraża sobie jeszcze życie bez telefonu komórkowego, komputera, aparatu cyfrowego, czy Internetu? Nie wspominając już o innych, mniej lub bardziej przydatnych, gadżetach, na które coraz częściej wydajemy nasze pieniądze. W dobie globalizacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że z modelu telefonu, którego obecnie używamy, korzysta jednocześnie kilka milionów osób w innych częściach świata. Dlaczego o tym piszę? A no dlatego, że historia przedstawiona przez Guillaume Musso rozpoczęła się właśnie od dwóch identycznych telefonów, a właściwie od ich przypadkowej zamiany.

Jeszcze do niedawna Madeline i Jonathan nie mieli pojęcia o swoim istnieniu. Ona prowadzi popularną kwiaciarnię w Paryżu, a on kameralną kawiarnię we włoskiej dzielnicy San Francisco. Przypadek, a może przeznaczenie sprawiają, że wpadają oni na siebie na lotnisku w Nowym Jorku. Po wymianie kilku nieuprzejmych spojrzeń i słów, każde z nich zbiera rozrzucone rzeczy i odchodzi w swoją stronę. Dopiero gdy docierają do celu podróży zdają sobie sprawę z pomyłki jaka nastąpiła oraz dzielących ich tysięcy kilometrów. Myślicie pewnie, że to kolejna romantyczna historia? Tutaj muszę Was zdziwić. Madeline i Jonathan pchnięci ludzką ciekawością przeglądają zawartości telefonów, które do nich trafiły i odkrywają, że łączy ich pewne zdarzenie sprzed kilku lat, które ktoś ewidentnie próbuje zatuszować. W tym momencie, książka przekształca się w trzymający w napięciu thriller, którego nie zapowiadała ani cukierkowa okładka, ani zawarty na niej opis. 

Autor zdecydował się podzielić książkę na trzy części, które wzajemnie się uzupełniają. Zastosował też zabieg, który osobiście bardzo lubię, a mianowicie każdy rozdział rozpoczął od przytoczenia słów poczytnych autorów, które były komentarzem do mających mieć miejsce zdarzeń. Na kartach powieści Musso zostały przedstawione smutne fakty sprzed lat, które miały wpływ na obecne życie bohaterów. Okazuje się bowiem, że zarówno Madeline jak i Jonathan dźwigają na swoich barkach pewien bagaż doświadczeń, który nie pozwala im normalnie funkcjonować. Przez zastosowanie dwutorowej narracji oraz wyraźnie zarysowanej retrospekcji autor śledzi ich drogę do kariery, towarzyszące jej sukcesy i porażki, a także przybliża czytelnikom ich życie rodzinne. A przede wszystkim serwuje skomplikowaną, pełną zwrotów akcji zagadkę, którą starają się rozwiązać uwikłani w nią bohaterowie.
 
Telefon od anioła jakiś czas temu wcisnęła mi do torebki moja mama. Długo zwlekałam z rozpoczęciem tej lektury, co teraz uważam za swój błąd. Książka Guillaume Musso okazała się pełną emocji lekturą, którą mogę polecić z czystym sumieniem. Lekki styl, wartka akcja oraz ciekawy sposób poprowadzenia fabuły sprawiają, że książkę czyta się w ekspresowym tempie. Tym, co mnie nieco irytowało to spora przypadkowość zdarzeń, ale jeśli potraktować ten fakt z przymrużeniem oka, to książka francuskiego powieściopisarza jest lekturą wartą uwagi. Może i nie spodoba się wytrawnym znawcom kryminałów, ale dla osób, które odnajdują się w różnych gatunkach, może być ciekawym doświadczeniem.  Moja ocena
7/10


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
52 książki 2014
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,9cm)

12 komentarzy:

 1. W życiu nie powiedziałbym z okładki lub z tytułu, że to może być thriller. Chętnie przeczytam.

  W wolnej chwili zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem ciekawie mi się czytało tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach poznanie twórczości tego autora no i muszę przyznać, że mnie zachęciłaś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż za zaskoczenie, byłam pewna, że to kolejny romans ze wzlotami i upadkami i niezdecydowanymi bohaterami, którzy grymaszą na siebie by po chwili tęsknić za drugą osobą. Nie lubię takich książek, po prostu nie czytuję zbyt wielu obyczajowych, ale tu ładnie wychodzi, jak nie należy oceniać książki po okładce. Kiedyś może przeczytam, choć nadal nie jestem pewna, czy to pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Postanowiłam, że dam Gusso jeszcze szansę :)
  Telefon od anioła - dzięki temu jak go przedstawiłaś - chciałabym przeczytać :) Mam więc w planach!
  Gusso we wszystkich swoich książkach chyba przytacza te cytaty ;) Gdy czytałam jego "Wrócę po ciebie" było ich mnóstwo! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam książkę w swoich rękach, zaczęłam czytać i niestety to nie jest to co chciałam :( Może kiedyś się przekonam do Musso, ale na razie daruję sobie jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaka ładna okładka. :)
  Czytałam już kilka pochlebnych recenzji książek tego autora, więc być może na jakąś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam inną książkę tego autora i spodobał mi się jego styl. Z chęcią więc przeczytam i ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 9. lubię tę autorkę - choć nie czytałam akurat tej pozycji, ale na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora, ale znam okładkę tej książki :) Bardzo chciałabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaczęłam jej słuchać w formie audiobooka, ale nie dałam rady. Wolę jednak formę papierową i kiedyś ponownie zajrzę, ale tym razem do książki tradycyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę wreszcie poznać książki autora. Wstyd mi, że nie znam żadnej :/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)