Strony

środa, 16 kwietnia 2014

Zapowiedzi wydawnicze: kwiecień 2014 cz.2

Wybrane premiery 16.04 - 30.04


Metallica. Wszystko ma znaczenie - Paul Stenning
Data: 23.04
Wydawca: Anakonda 

Heavy-metalowi rozbitkowie – Metallica – to jeden z najważniejszych zespołów na naszej planecie. James Hetfield, Kirk Hammett i Lars Ulrich utrzymują swoje panowanie w sercach i umysłach milionów oddanych fanów od ponad trzech dekad, a dokładnie od 1981 roku kiedy założyli zespół. Dziennikarz rockowy, Paul Stenning staje twarzą w twarz z tą szczególną rasą potwora i odsłania mieszaninę ciągłego pragnienia zmian, integralności oraz wytrzymałości, które zapewniły Metallice status zespołu sprzedającego miliony płyt na całym świecie. To królowie metalu, którzy na dobre zapisali swoje miejsce w historii muzyki i z pewnością zasłużyli na dołączenie do Rok and Roll Hall of Fame.
Odkurzając dekady z medialnego, często pustego szumu, książka Metallica. Wszystko ma znaczenie odsłania każdy szczegół burzliwej przeszłości zespołu, opisując jego upadki i wzloty oraz przenosząc się wraz z zespołem z wypełnionych fanami stadionów, do sali sądowej oraz do centrum odwykowego. Paul Stenning próbuje zrozumieć niektóre z największych sprzeczności, jakie targały formacją. Prezentuje niepublikowane wcześniej wywiady z zapomnianymi przyjaciółmi i byłymi partnerkami, co pozwala mieć nadzieję, że jest to jedna z najbardziej kompletnych pozycji o Metallice, w której na dodatek wszystkie chwyty są dozwolone. Znaleźć w niej można wszystko, co ma znaczenie dla fanów Metallici każdego pokolenia.
* Propozycja do Wyzwania muzycznego 


Morelowy sad - Amanda Coplin
Data: 16.04
Wydawca: Black Publishing

Wzruszająca opowieść o bezinteresownej miłości, osadzona w niezwykłej scenerii amerykańskiego Zachodu. Mieszkający na odludziu, u stóp Gór Kaskadowych samotny mężczyzna Talmadge pielęgnuje swój owocowy sad. Jego monotonne, proste życie zmieni się, gdy do jego posiadłości trafią Della i Jane, nastoletnie dziewczyny, które uciekły od stręczyciela. Obie są w ciąży, obie nieufne, przestraszone, głodne. Talmadge postanawia otoczyć je opieką, odkrywa w sobie wielkie pokłady uczuć i empatii, a dziewczęta stopniowo nabierają do niego zaufania – czują, że odnalazły swoje miejsce na ziemi. Wkrótce jednak ktoś brutalnie zakłóci ich szczęście.
Przejmująca historia o potrzebie bliskości, epicki rozmach, a zwłaszcza wspaniałe portrety głównych bohaterek zaskarbiły sobie sympatię czytelników. Książka trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa" i została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków.


Zapach truskawek. Rodzinne opowieści - Anna Włodarczyk
Data: 16.04
Wydawca: Black Publishing

Gdy byłam dzieckiem, pierwszy kęs robiłam z zamkniętymi oczami, by lepiej poczuć smak potrawy. Od zawsze uwielbiałam jeść, rozmawiać o jedzeniu, przygotowywać je, a z czasem zaczęłam też o nim pisać, a nawet je fotografować.
Książka, którą napisałam, to właśnie taki pachnący, przepełniony smakami zbiór opowieści. Zaglądam w niej do kuchni mamy, piekę szarlotkę z babcią Marysią, idę na targ z babcią Anią, wygrzewam się na słońcu z prababcią Janinką, ale i szperam w spiżarni Lucyny Ćwierczakiewicz oraz piekę wielkanocną babę z Marią Disslową. Wszystkie moje wspomnienia mają konkretny smak, dlatego zależało mi, by każde z nich wieńczył przepis. Dzięki recepturom moja opowieść staje się kompletna, a książkę można traktować jako zbiór historii o przeszłości, ale również jako źródło inspiracji w kuchni.


Cash. Autobiografia - Johnny Cash
Data: 18.04
Wydawca: Czarne

Był Amerykaninem do szpiku kości, ale swoich korzeni szukał po drugiej stronie Atlantyku. Twierdził, że jego ród wywodzi się od szkockich królów Malcolma IV i Duffa, a pierwszym amerykańskim Cashem był William, żeglarz, który przewoził osadników zmierzających do Nowego Świata. Pradziadek Johnny'ego walczył zaś po stronie konfederatów w wojnie secesyjnej.
On sam dorastał na farmie. Jego rodzice zajmowali się uprawą bawełny. Johnny, zanim został gwiazdą, pracował w fabryce samochodów, prowadził nasłuch radiowy dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Niemczech, był akwizytorem firmy dystrybuującej sprzęt domowy. Jednak jego przeznaczeniem była muzyka. Miał ogromne szczęście – jego pierwsze płyty wydała wytwórnia, dla której nagrywali Elvis Presley, Carl Perkins, Jerry Lee Lewis, Roy Orbison i Charlie Rich. Ale wraz z rozwojem kariery zaczęły się też jego problemy z narkotykami. Mimo to udało mu się osiągnąć sukces, także komercyjny – "Ring of Fire" to prawdziwy evergreen. Uzależnienia nie przetrwał jednak pierwszy związek.
Następne lata to przeprowadzka do Nashville, drugie małżeństwo, kolejne sukcesy zawodowe i ciągła walka z nałogami. Od upadku ratowała go żona, praca i wiara, którą otwarcie manifestował.
Kris Kristofferson napisał o Cashu: „To chodząca kontradykcja, pół w nim prawdy, reszta – fikcja”. Na pewno jest legendą, a "Autobiografia" to jej frapujące uzupełnienie.
* Propozycja do Wyzwania muzycznego


Grace. Księżna Monako - Joanna Spencer
Data: 30.04
Wydawca: Muza

Grace Kelly, młoda gwiazda o twarzy grzecznej dziewczynki, lecz duszy namiętnej, fascynuje Amerykę lat pięćdziesiątych XX wieku, by potem podbić serce Rainiera III, księcia Monako. Sztuka stwarzania pozorów i prawdziwie silny charakter pomogą jej udźwignąć diadem Grimaldich, gdyż nie wszystko jest bajką w tej najpiękniejszej roli jej życia – roli księżnej. Nic – żadna sekretna rana, żaden żal – nie powinno wyzierać spod nazbyt gładkiej maski Jaśnie Oświeconej Pani, która dzień w dzień musi jawić się jako wcielenie doskonałości i piękna. Najszczęśliwsze są chwile spędzane z dziećmi, lecz w miarę upływu lat Grace coraz gorzej znosi konieczność podporządkowania swoich pragnień nawykłemu do rozkazywania małżonkowi.
W dniu 13 września 1982, kiedy miał miejsce tragiczny wypadek, rodzi się legenda: Grace zabłyśnie na firmamencie brutalnie przerwanych egzystencji, i jak nigdy wcześniej sława stanie się świetlistą żałobą po szczęściu.
Biografia Grace Kelly od dzieciństwa do tragicznego wypadku, w wyniku którego poniosła śmierć w 1982 roku w wieku 53 lat. Dom rodzinny, szkoła, wspaniale rozwijająca się kariera aktorska w USA, spotkanie z księciem Rainierem,  zaloty i miłość, królewski w przepychu ślub i życie w „złotej klatce”.

 
Kobiety na plaży - Tove Alsterdal
Data: 30.04
Wydawca:Akurat

„Kobiety na plaży” to wielowątkowa, osadzona w brutalnych realiach historia trzech kobiet, które mniej lub bardziej przypadkowo znalazły się w krytycznej sytuacji. Każda z nich próbuje sobie z nią jakoś radzić. Świat jest mały. To banał, lecz losy bohaterek z trzech różnych kontynentów splatają się w niebanalny sposób. Kolejny banał: życie nie jest sprawiedliwe. Nawet jeśli u Alsterdal można dopatrzyć się chwilowego triumfu sprawiedliwości (choć może chodzi jedynie o słodycz zemsty?) nic nie kończy się happy endem.
To opowieść o ciemnej stronie globalizacji: przemycie uchodźców, nielegalnej imigracji i współczesnym niewolnictwie. Dzisiejsi niewolnicy to miliony ludzi ”bez papierów”, którzy pracując za darmo lub za grosze, pozbawieni wszelkich praw – stanowią napęd dla europejskiej gospodarki.
„Kobiety na plaży” to również piękna opowieść o miłości, o ludzkiej solidarności, determinacji i zaangażowaniu. A wszystko to podlane sosem sensacji, napięcia, tajemnicy. Mocny, oryginalny debiut, który śmiało wykracza poza ramy powieści kryminalnej.


Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki - John Steinbeck
Data: 24.04
Wydawca: Prószyński i S-ka

"Kiedy byłem bardzo młody i czułem nieprzeparte pragnienie znalezienia się gdzie indziej, ludzie dojrzali zapewniali mnie, że dojrzałość uleczy te zachcianki. Kiedy zaś lata określiły mnie jako dojrzałego, przepisanym lekarstwem miał być wiek średni. W średnim wieku zapewniano mnie, że starszy wiek uśmierzy moją gorączkę, a teraz, kiedy mam lat pięćdziesiąt osiem, może załatwi to zgrzybiałość. Nic nie poskutkowało…"
Usłyszeć prawdziwy język Ameryki, sprawdzić, jacy dziś są Amerykanie, poczuć zapach trawy i drzew, przyjrzeć się kolorom i światłu – takie są główne cele Johna Steinbecka, który w wieku pięćdziesięciu ośmiu lat, w roku 1960 wyrusza w podróż, by na nowo odkryć kraj, o którym pisał przez tyle lat.
Wraz ze swoim psem, Charleyem, Steinbeck przemierza kamperem kolejne stany, autostrady, lokalne drogi, zaprzyjaźnia się z kierowcami ciężarówek, spotyka niedźwiedzie w parku Yellowstone i starych przyjaciół w San Francisco. Zastanawia się nad charakterem Amerykanów, rasizmem, szczególnym rodzajem typowej dla Amerykanów samotności, którą dostrzega niemal wszędzie, a także niespodziewaną gościnnością i otwartością, z jaką jego rodacy podchodzą do obcych.


Na początku był negatyw - Agnieszka Osiecka
Data: 29.04
Wydawca: Prószyński i S-ka

"Czym dla mnie jest fotografia? Może czymś takim jak piosenka: pamięcią, którą zna się na pamięć. Notatką. Westchnieniem. Klepsydrą. Bajką. A trochę też – bujdą".
Tak Agnieszka Osiecka rozpoczęła ostatnią przygotowaną osobiście książkę. I nieprzypadkowo uchwyciła w niej świat fotosem i słowem.
„Na początku był negatyw” to zbiór fotograficznych impresji opatrzonych barwnym komentarzem. Utrwalenie chwil, osób, wrażeń i przemyśleń w sposób zabawny, celny i inspirujący. To fotoautobiografia czasów, niecodziennych sytuacji i myśli Agnieszki Osieckiej, zbiór minianegdotek, żartów fotograficzno-słownych, refleksji, dygresji, sentencji. Pojawiają się tu między innymi Marek Hłasko, Magda Umer, Stanisław Tym, Andrzej Wajda, Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Anna Szałapak i wiele, wiele innych osób, takich, jakimi poetka chciała ich zapamiętać. Bardzo często celem obiektywu Autorki była córka, Agata Passent.
 Fotograficzne impresje Agnieszki Osieckiej.


Stephen King. Sprzedawca strachu - Robert Ziębiński
Data: 16.04
Wydawca: Replika

Jego powieści sprzedały się w 350 milionach egzemplarzy.
Wydał 65 książek.
Opublikował ponad 200 opowiadań.
Przetłumaczono go na niemal wszystkie języki świata. 
Stephen King to dziś niekwestionowany król nie tylko horroru,
ale literatury popularnej w ogóle.
W Polsce jednak nikt nie napisał o nim książki… aż do teraz.
 STEPHEN KING. SPRZEDAWCA STRACHU – to pierwsza polska książka o królu grozy. Opowieść o Kingu i jego twórczości, ale snuta z perspektywy kina.
Robert Ziębiński omawia tu każdą ekranizację prozy Kinga. Od pierwszej adaptacji, czyli "Carrie", po serial "Pod kopułą". Nie jest to leksykon. Filmy i seriale są tu punktem wyjścia do opowieści o samym Kingu – pisarzu, który swoją karierę zawdzięcza kinu.
Przez szalone lata siedemdziesiąte, przepitą i przećpaną następną dekadę, po powolną stabilizację lat dziewięćdziesiątych, próbujemy pokazać, jak zmienił się King, jego pisanie i pozycja na rynku.
Dlaczego "Dolores Claiborne" to jeden z najważniejszych filmów w bogatej filmografii Kinga? Po co komu wybuchające puszki piwa? Dlaczego King nie może mówić źle o Stanleyu Kubricku? Na te i wiele innych pytań odpowie wam książka "Stephen King. Sprzedawca strachu".


Mój Che. Bardzo intymnie - Aleida March
Data: 30.04
Wydawca: Sine Qua Non

Kobieta życia Che Guevary przerywa milczenie po kilkudziesięciu latach.
Podjechał jeepem, obrzucił ją taksującym spojrzeniem i zapytał, czy chce się nauczyć strzelać. Zaproponował jej posadę pielęgniarki, którą natychmiast odrzuciła: „Nie po to dwa lata działałam w podziemiu – żądam włączenia mnie do oddziału partyzantów!”.
Nie chciał jej wierzyć, gdy poroniła. Sądził, że dokonała aborcji, bo nie chciała urodzić nieślubnego dziecka. Więc się oświadczył. W bardzo osobliwy sposób – podczas dyktowania jej listu do swojej pierwszej żony… Od tego momentu byli nierozłączni. Aż do jego tragicznej śmierci.
Dla jednych jest rewolucjonistą wszech czasów, ikoną XX wieku. Dla innych zbrodniarzem z krwią niewinnych na rękach. Dla niej na zawsze pozostał niepodważalnym autorytetem, wrażliwym mężczyzną i czułym ojcem czwórki ich dzieci.
Niezwykły kobiecy obraz kubańskiej rewolucji!


Tajemnica Mercy Close - Keyes Marian
Data: 23.04
Wydawca: Sonia Draga

Najmłodsza i najbardziej niepokorna z sióstr Walsh, Helen nie potrafi odnaleźć własnej drogi w życiu. Ma trzydzieści trzy lata, nie ma rodziny, a praca prywatnego detektywa nie przynosi jej kokosów. W dodatku niedawno straciła mieszkanie i musiała wrócić do matki. Spotyka się na szczęście z całkiem miłym mężczyzną, ojcem uroczej trójki dzieciaków, i gdyby nie jego mieszkająca tuż pod nosem była żona, może uwierzyłaby, że los się wreszcie do niej uśmiechnął.
Kiedy więc Helen wpada przypadkiem na swojego byłego chłopaka, który proponuje jej nowe zlecenie: odnalezienie zaginionego przed laty członka reaktywującego się boysbandu Laddz, kobieta nie ma tak naprawdę nic do stracenia. No, może poza względnym spokojem, bo oto nadciągają kłopoty…Kto to pani zrobił? - Agata Passent
Data: 16.04
Wydawca: Wielka Litera

Dlaczego lepiej być "baranem niż świnią"? Dlaczego "w Polsce do braku forsy jeszcze trudniej się przyznać niż do braku seksu"? Jak żyć w świecie, w którym niemal wszystko stało się zakazane, od noszenia futer po łowienie ryb? Dlaczego "należy jeść dużo niezdrowej żywności, którą niepotrzebnie straszą nas w mediach"?
Gdy czyta się Agatę Passent w zbiorze tekstów, a nie „pojedynczo”, widać jak wiele różnych kwestii ją interesuje i jak ciekawie potrafi o nich pisać. Autorka, dosłownie i w przenośni kobieta światowa w najlepszym tego słowa znaczeniu, jest bystrym obserwatorem i wyraziście potrafi opisać zarówno to, co widzi, jak i co czuje.
 Dawniej a dziś, kobiety a mężczyźni, Polacy wobec siebie nawzajem i wobec innych – to główne tematy tej książki, mówiącej o nas i naszych czasach w sposób, z którym trudno się nie zgodzić. Jeśli kto chce, może polemizować – Passent się nie obraża (ba, przestrzega nas przed zbyt częstym obrażaniem się) i nie szydzi, bo idiotyczne aspekty naszej rzeczywistości szydzą tu z siebie same.
Agata Passent niczego nas uczyć nie zamierza. Elegancko pokazuje, fachowo oświetla, kompetentnie porównuje… Ocenia, oczywiście, że ocenia, lecz tej oceny nam przecież nie narzuca. Musimy oceniać sami.

Na jakie książki czekacie? Które z powyższych Was zainteresowały? A może macie inne typy?

14 komentarzy:

 1. Casha już mam, obie Osieckie też chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Grace" i "Tajemnica Mercy Close" - to moje typy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepsze zapowiedzi od kilku miesięcy. Nie potrafię wskazać tej jednej, najciekawszej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Intrygują mnie obie powieści wydane przez Black Publishing.

  OdpowiedzUsuń
 5. O Metallice chętnie bym poczytałam, bo ostatnio na TVP historia lub kultura oglądałam świetny program o nich.

  OdpowiedzUsuń
 6. mnie zaciekawił Morelowy sad :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Johnny Cash i Steinbeck to moje must have :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajne pozycje! oczywiście książka o Kingu mnie interesuje najbardziej ! Pozdrawiam ciepło i świątecznie! Odrobiny czasu dla siebie i rodzinki, ciepła i humoru, odpoczynku i radości w te święta!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowości Black Publishing są bardzo apetyczne.

  OdpowiedzUsuń
 10. METALLICA! Taaaak! W końcu będę mógł przeczytać jakąś książkę o nich i jest to jedyna interesująca nie pozycja z tych, które przedstawiłaś powyżej.
  Pozdrawiam Michał

  OdpowiedzUsuń
 11. Tyle nowości, że nie wiadomo, co kupić :P Chętnie przeczytałabym o Grace. ;))

  OdpowiedzUsuń
 12. "Morelowy sad" i "Kobiety na plaży" mogą mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Grace" gości już u mnie na półce zatem się wkrótce przekonam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)