Strony

wtorek, 3 grudnia 2013

Wyjdź za mąż i poddaj się. Ekstremalne przeżycia dla nieustraszonych kobiet - Costanza Miriano


Tytuł oryginału: Sposati e sii sottomessa. Pratica estrema per donne senza paura 
Wydawnictwo: Esprit   
Data wydania: 24 października 2013    
Liczba stron: 220    
Format: 130 x 200 mm    
Oprawa: broszurowa    
ISBN: 978-83-63621-42-1
 Z reguły bardzo rzadko sięgam po wszelkiego rodzaju poradniki. Czasem robię jednak wyjątek i tym sposobem w moje ręce wpadła książka Contazny Miriano „Wyjdź za mąż i poddaj się. Ekstremalne przeżycia dla nieustraszonych kobiet”. Decyzja o zamążpójściu niemal zawsze wiąże się z odrobiną niepewności. Często w głowach przyszłych panien młodych pojawia się pytanie czy to na pewno z tym człowiekiem powinna związać się na całe życie. Autorka książki próbuje przekonać swoje czytelniczki, że mimo wielu niedogodności i obowiązków małżeństwo jest pięknym doświadczeniem, którego nie należy się w żadnym wypadku obawiać. 

W jedenastu listach do przyjaciół, zarówno kobiet jak i mężczyzn, autorka porusza wiele tematów koncentrujących się wokół relacji damsko-męskich. Mowa jest o rozważnym dobieraniu partnera życiowego, o zamążpójściu i jego konsekwencjach.  Według autorki prostą i skuteczną metodą na udany związek jest poddanie się partnerowi. Nie chodzi tutaj jednak o wprowadzanie terroru, a o całkowite zaangażowanie się w małżeństwo i rodzinę, o odpowiednie wczucie się w rolę żony i matki. 

Kiedy kobieta poddaje się nie po to, by zostać zdeptaną, ale by przyjmować innych, wskazuje drogę mężczyźnie i całej rodzinie. Kobieta wyprzedza mężczyznę, ponieważ on potrzebuje, by go przyjęła. Z taką kobietą – kobietą, która jest wierna, która nie jest rywalką, nie chce przejmować nad wszystkim kontroli i dominować, ale która nie pozuje na słabą kobietkę – mężczyzna może być płodny w szerokim tego słowa znaczeniu. Wspomnę tylko, że wówczas nawet myśl o dzieciach może nie wydawać mu się tak bardzo przerażająca. Kochać jako pierwsza, ale i jako ostatnia. To na nas, kobietach, spoczywa również zadanie dbania o miłość, podtrzymywania domowego ognia. Wierność taka może okazać się konieczna w chwilach, gdy miłość – która jest nie tylko uczuciem, ale przede wszystkim przykazaniem – wymaga także siły i zdecydowania. 

Na każdej niemal stronie autorka podkreśla jak wielką wartością we współczesnym świecie jest rodzina, jak ważne jest pielęgnowanie wzajemnych relacji i wspólne spędzanie czasu. Wychowywanie dzieci w duchu chrześcijańskim jest według autorki powinnością każdego wierzącego rodzica.

Rodzina jest drużyną, w której każdy musi grać na swojej pozycji, na tej, na której jest najlepszy. Sekret życia w harmonii polega na zrozumieniu indywidualnych talentów i umożliwieniu wszystkim wykorzystania ich. 

Jako matka czwórki dzieci i kobieta pracująca dzieli się wieloma wskazówkami, podkreślając przy tym, że sama nie jest chodzącym ideałem, że zdarzało jej się popełniać błędy również w wychowywaniu dzieci. Pogodzenie obowiązków matki i kobiety pracującej jest bardzo trudne, ale nie jest niewykonalne. Z lektury książki dowiedziałam się, że Włoszki borykają się z podobnymi problemami jak kobiety z naszego rodzimego podwórka. Nieprzychylne spojrzenia pracodawców na młode matki należą do codzienności. Do tego dochodzą również trudności w zdobyciu miejsca w żłobku czy przedszkolu.

Wielką zaletą książki jest utrzymanie jej w zabawnym tonie. Roi się w niej od groteskowych scen, w których główną rolę odgrywają dzieci autorki. W trakcie lektury tej publikacji niejednokrotnie uśmiechałam się pod nosem czy wybuchałam gromkim śmiechem. Costanza Miriano posiada bez wątpienia dystans do siebie, będąc przy tym bardzo skromną osobą. 

„Wyjdź za mąż i poddaj się. Ekstremalne przeżycia dla nieustraszonych kobiet” nie jest dziełem wybitnym. Zawiera w sobie prawdy znane nie od dziś. Warto jednak po nią sięgnąć, by przypomnieć sobie co nieco, do czego szczególnie zachęcam kandydatki na żony, żony i matki.  


Moja ocena
7/10

___________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Esprit 
http://www.esprit.com.pl/


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

 • 52 książki


10 komentarzy:

 1. Mimo, że jestem jeszcze chyba za młoda na myślenie o takich rzeczach to chętnie bym się skusiła na tą książkę. Wydaje mi się, że może mi pomóc w późniejszym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie się przy niej bawiłam więc polecam:)

   Usuń
 2. Ale Ty masz piękny ten szablon, kolejny raz nie mogę się nadziwić!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz, mnie zaczyna się już nudzić i myślę co by tutaj nowego zarzucić:)

   Usuń
 3. Lubię czytać poradniki, zawsze bowiem dowiem się czegoś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się w zupełności z Twoją opinią :):):)

  OdpowiedzUsuń
 5. lubię poradniki,a le ten chyba sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja także uwielbiam poradniki...Muszę koniecznie przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)