Strony

piątek, 20 grudnia 2013

Modlitwa nieznajomej - Davis Bunn


Tytuł oryginału: Prayers of a Stranger 
Wydawnictwo: Święty Wojciech       
Data wydania: październik 2013  
Liczba stron: 296  
Format: 140 x 210 mm      
Oprawa: miękka  
ISBN:  978-83-7516-586-9Cierpienia kobiety po stracie dziecka nigdy nie zrozumie ten, kto tego nie doświadczył. Wiemy, że jest to bardzo trudne i bolesne doświadczenie, ale tak naprawdę nie mamy pojęcia co kryje się w umysłach kobiet dotkniętych tą tragedią. Niemal niemożliwym zdaje się wypełnienie pozostałej w sercu pustki, do niedawna zapełnionej planami i marzeniami związanymi z narodzinami maleństwa. Davis Bunn w swojej książce w niezwykle delikatny sposób porusza wspomnianą tematykę i jak na mężczyznę radzi sobie z tym całkiem nieźle. 

Amanda Vance jest lubianą i szanowaną pielęgniarką na oddziale intensywnej opieki dla noworodków. Kobieta kocha swoją pracę i obcowanie z maluchami, dlatego śmiało można powiedzieć, że ta praca to jej prawdziwe powołanie. Szczęścia dopełnia kochający i troskliwy mąż oraz rozwijające się pod jej sercem maleństwo. Niestety pewnego feralnego dnia ich córeczka rodzi się martwa. Krzyk, płacz i niewyobrażalna rozpacz towarzyszą pierwszym dniom po stracie dziecka. Niedługo po tym Amanda pogrąża się w apatii, nieczuła na wszelkie dochodzące do niej bodźce i sygnały.

Chociaż od tego wydarzenia minął rok, Amanda i Chris w dalszym ciągu nie potrafią poradzić sobie z zaistniała sytuacją. W tym czasie małżonkowie oddalili się od siebie, a namiętność w ich związku niemal całkowicie wygasła. Ból po stracie dziecka jest tak ogromy, że kobieta zmienia pracę i przenosi się do administracji szpitala. 

Pewnego dnia Amanda otrzymuje propozycję wyjazdu do Jerozolimy. Na wycieczkę zaprasza ją Emily, starsza sąsiadka, dla której wyjazd do Ziemi Świętej to prawdziwe spełnienie marzeń. Zwiedzanie zabytków i przebywanie z dala od domu pozwala Amandzie odciąć się nieco od smutnej przeszłości. Poznaje bliżej sąsiadkę i jej skrywane od lat sekrety, które pozwalają spojrzeć kobiecie z innej perspektywy na własną tragedię. W Izraelu okazuje się, że doświadczona pielęgniarka jest odpowiedzią na modlitwy pewnej nieznajomej kobiety. Czy prośby Amandy i Emily również zostaną wysłuchane?

Davis Bunn w autentyczny sposób ukazuje emocje towarzyszące utracie dziecka, zwracając przy tym uwagę na to, że tragedia ta dotyczy obojga rodziców. Amanda pomimo tego, że ma u swego boku kochającego męża, czuje się samotna, zagubiona i nierozumiana. Zdaje sobie sprawę, że utraciła bezpowrotnie swoje dziecko, ale wciąż rozpamiętuje przeszłość. Chris robi wszystko, aby pomóc przetrwać żonie trudny okres, ale nie jest pewien czy jest to właśnie to, czego potrzebuje Amanda. Jego doradczą i serdecznym przyjacielem staje się Frank - mąż Emily. Pełen obraz sytuacji udało się autorowi przedstawić dzięki zastosowaniu narracji zarówno z perspektywy Amandy jak i Chrisa. Dzięki temu zabiegowi czytelnik ma możliwość zajrzenia w ich psychikę i poznać nurtujące ich pytania. 

To było jak niemy krzyk, jak potężny grzmot, dostatecznie mocny, by rozbrzmieć w całej jej istocie i strząsnąć z niej zasłonę żalu. Życie potraktowało ją okrutnie. Przetrwała. Teraz nadszedł czas, by ruszyć do przodu. Pytanie brzmiało: w jakim kierunku? Mogła stać w miejscu skrępowana przez swoją przeszłość. Ale mogła też zmierzyć się z wszelkimi niepewnościami, obawami i wątpliwościami, które przyniesie przyszłość. 

„Modlitwa nieznajomej” to piękna powieść o miłości i przyjaźni, które wydają się lekiem na wszelkie zło. Mowa tutaj także o przebaczeniu, ludzkich dramatach i trudnych wyborach. Pomimo trudnej tematyki, książkę czyta się naprawdę przyjemnie, a spędzony z nią czas obfituje we wzruszenia i przemyślenia nad tym co w życiu jest naprawdę ważne. Mądra, ciepła i optymistyczna, tak mogłabym ja podsumować.  


Moja ocena
7/10

_________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Święty Wojciech
http://www.swietywojciech.pl/pl/shop/modlitwa_nieznajomej.html
 
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

 • 52 książki


Przypominam o Konkursie Urodzinowym :) Możliwość zgłoszenia jeszcze dziś i jutro.

8 komentarzy:

 1. Bardzo mądra i potrzebna książka. Autor w umiejętny sposób ukazał cierpienie kobiety po stracie dziecka.
  Czytałam... ta pozycja jest mi bardzo bliska.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym kiedyś przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta ksiązka musi być bardzo poruszająca. Musze się za nią rozejrzeć !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka właśnie jest. Polecam jeszcze raz:)

   Usuń
 4. ehh i kusisz kolejną książką, tylko kiedy ja na nią znajdę czas, no kiedy? :P ale przeczytam na pewno, bo lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już dzisiaj inna recenzję tej książki. Lektura godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)