Strony

wtorek, 6 grudnia 2016

Opowiem ci, mamo, co robią statki - Marcin Brykczyński, Artur Nowicki

Mam wrażenie, że już niemal wszyscy rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym znają tę popularną serię, która przykuwa wzrok pięknymi i barwnymi ilustracjami. Do tej pory najmłodsi czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się co robią m.in. mrówki, auta i samoloty oraz prześledzić skąd bierze się miód. Tym razem dzieciaki na dłużej zagoszczą pośród przemierzających morza i oceany statków.

Na kolejnych stronach czytelnicy poznają różne rodzaje statków, przyglądają się ich budowie oraz śledzą ich przeznaczenie. Na początku mają okazję zapoznać się z wyglądem historycznych okrętów z różnych części świata, m.in. z Egiptu, Grecji, czy Chin. Zestawienie ich na jednej stronie jest okazją do ich porównania i wychwycenia charakterystycznych cech ich budowy. Młody czytelnik ma okazję zaglądnąć również do miejsca, gdzie w pocie czoła powstają statki, czyli do stoczni. W porcie z kolei przekona się, jak ogromnych rozmiarów przedmioty mogą być przewożone drogą morską. Ciekawski czytelnik przyglądnie się też pracy lodołamaczy, będzie świadkiem starcia pirackich okrętów oraz przekona się, że statki mogą kursować nie tylko po morzach i oceanach, ale również po rzekach i jeziorach.

W książce znalazły się też ciekawe zadania oraz zagadki dla dzieci, m.in. porównywanie różniących się między sobą obrazków, czy też wyszukiwanie i zliczanie kolejnych elementów na obrazkach. Poprzez wykonywanie tych zadań dzieci ćwiczą pamięć i koncentrację, a także rozwijają umiejętność logicznego myślenia. Autorzy książki nie zapomnieli o kilku cennych uwagach na temat zagrożeń ze strony człowieka czyhających na morskie zwierzęta. Wspomniano oczywiście o zanieczyszczeniach wynikających z pracy platform wiertniczych oraz o niezwykle groźnych wyciekach z tankowców i masowców. W ramce ujęto też ssaki i ptaki zamieszkujące Bałtyk i będące pod ochroną. Jest to cenna lekcja dla dzieci, które pragną być świadome otaczającego je świata. 

Na kolejnych stronach publikacji czytelnicy odnajdą krótkie i zabawne rymowanki treścią współgrające z ilustracjami. Autorem tekstu jest Marcin Brykczyński, z kolei za grafikę odpowiada Artur Nowicki. Na stronach panuje spora dynamika - poprzez ruchy fal i podmuchy wiatru okręty sprawiają wrażenie będących w ciągłym ruchu. Co ciekawe, każdy statek zyskał oczy i usta, które zdradzają młodym czytelnikom ich emocje. Jedne z nich są smutne, inne radosne, a jeszcze inne sprawiają wrażenie poważnych i zatroskanych.


Po raz kolejny warto zwrócić uwagę na solidne i dopracowane w szczegółach wydanie książki. W pierwszym kontakcie w oczy rzuca się ciekawy i utrzymany w jasnych barwach projekt okładki. Grube, kartonowe strony będą w stanie przetrwać spotkanie z nieco mniejszymi czytelnikami, którzy nie zawsze potrafią obchodzić się z książkami w sposób delikatny. Sama jako mama roczniaka wybieram aktualnie książeczki odporne na klepanie, drapanie i od czasu do czasu podgryzanie.


 

Opowiem ci, mamo co robią statki to ciekawa propozycja dla dzieci w przedziale wiekowym 0-10 lat. Młodszych czytelników z pewnością zainteresują barwne ilustracje z mnóstwem szczegółów, z kolei starsi odnajdą w książce kilka ciekawostek i zmierzą się z czekającymi na nich zadaniami. Jak już pisałam, na kolejnych stronach sporo się dzieje, więc o nudzie w trakcie obcowania z książką nie ma mowy.
________________________________
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: październik 2016
Liczba stron: 28 Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)