Strony

środa, 14 grudnia 2016

English Matters 61/2016

Za mną ostatni tegoroczny numer magazynu English Matters. Czasopismo dedykowane jest osobom o średniozaawansowanej znajomości języka angielskiego. Kolejne wydania charakteryzują się sporą różnorodnością w podejmowanej tematyce. Do każdego zawartego w numerze artykułu został opracowany słowniczkiem z trudniejszymi słówkami i zwrotami oraz ich tłumaczeniami, co znacznie ułatwia czytanie. Tradycyjnie przybliżę Wam kilka tekstów, na które warto zwrócić uwagę.

Na początek w dziale People and Lifestyle polecam wywiad z Catherine Reef, która odpowiada na pytania o życie i twórczość chyba najbardziej znanych w literaturze sióstr. Mowa oczywiście o Charlotte, Emily i Anne Brontë, które zasłynęły dość odważnymi jak na XIX wiek przekonaniami. Tutaj i tutaj znajdziecie moje recenzje ich książek. W tej samej sekcji znalazł się również artykuł o popularnej współczesnej autorce, jaką jest Jojo Moyes. Niestety nie miałam do tej pory okazji zapoznać się z jej twórczością, ale po przeczytaniu tekstu zapragnęłam sięgnąć po czekającą na półce książkę Razem będzie lepiej. Czytaliście? Jak Wasze wrażenia? Warto rozpoczynać przygodę z Jojo Moyes od tej książki?

W dziale Language znalazło się tytułowe opracowanie Grammar-Life-saving Tricks, czyli kilka pomocnych wskazówek, których znajomość sprawi, że Wasze wypowiedzi w języku angielskim będą bardziej zrozumiałe dla native speakerów. Większość z przytoczonych wskazówek była dla mnie bardzo oczywista, ale cieszy ich zebranie w jednym miejscu.

W sekcji Travel znalazło się tym razem aż dwa teksty. Pierwszy z nich Oxford and Cambridge - a Tale of Two Cities zainteresował mnie zdecydowanie bardziej niż jego następca. Skupiono się w nim nie tylko na charakterystycznych dla obydwu miast uczelniach, ale również na czekających na turystów atrakcjach i organizowanych corocznie imprezach. Highway to Heaven to tekst o siatce europejskich autostrad, który niezbyt mnie zainteresował. 

Oprócz tego w numerze poczytacie również o coraz bardziej popularnym aktorze, jakim jest Tom Hiddleston oraz o znanych remixach. W Conversation Matters tym razem zebrano słownictwo przydatne w trakcie robienia zakupów. Kilka zgromadzonych w numerze tekstów naprawdę mnie zainteresowało, pozostałe przeczytałam niestety bez większego zaangażowania.


Po raz kolejny zachęcam Was do spędzania czasu z magazynem English Matters. Lektura przygotowanych tekstów wraz z opracowanym słownictwem jest ciekawą formą zarówno rozrywki, jak i nauki. Dodatkowo część z artykułów możecie pobrać w formacie MP3 ze strony wydawnictwa i odsłuchać, wyłapując w ten sposób wymowę nieco trudniejszych słówek i zwrotów. Przyznaję, że na te ćwiczenia nie zawsze znajduję odpowiednią ilość czasu, ale uważam, że są one bardzo pomocne.Za możliwość nauki z magazynem dziękuję

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)