Strony

sobota, 16 marca 2013

Siostra - Mary Hooper


Tytuł oryginału:  Fallen Grace 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia   
Data wydania: marzec 2012  
Liczba stron: 288  
Format: 135 x 204 mm  
Oprawa: miękka  
ISBN: 978-83-10-12094-6 

Książka Mary Hooper zaciekawiła mnie jeszcze wtedy, gdy pojawiła się w zapowiedziach wydawniczych. Od tego czasu minął ponad rok, a ja bardzo się cieszę, że nie zrezygnowałam z jej poszukiwań i mogłam wreszcie ją przeczytać. 

Życie sióstr, Grace i Lily od samego początku nie należało do najłatwiejszych. W dzieciństwie opuścił je ojciec, wyruszając w świat w pogoni za pieniędzmi i szczęściem nigdy się do nich nie odezwał. Niedługo po tym wydarzeniu zmarła ich matka, a same dziewczęta zostały skazane na życie w sierocińcu, następnie zaś w instytucie dla dziewcząt. Zapewniał on co prawda wykształcenie i przyuczenie do zawodu, ale nie był w stanie dać dziewczętom bezpieczeństwa, którego pragnęły. Siostry zostały zmuszone opuścić ośrodek i rozpocząć życie na własną rękę w najbiedniejszej dzielnicy Londynu. Grace wzięła na siebie obowiązek zadbania o starszą i opóźnioną w rozwoju siostrę, zapewniając im minimum potrzebne do przetrwania kolejnych dni. 

To jednak nie koniec zmartwień dla młodziutkiej Grace. Okazuje się bowiem, że w wyniku gwałtu dziewczyna zachodzi w ciążę i mając zaledwie piętnaście lat staje się „kobietą upadłą”. Dziecko rodzi się martwe, a uczciwa akuszerka pomaga Grace zorganizować jego pochówek. Na cmentarzu dziewczyna poznaje panią Unwin oraz miłego prawnika, którzy proponują pomoc młodziutkiej Grace. Aby dowiedzieć się, jak na dalsze życie dziewcząt wpłyną propozycje złożone przez spotkane na cmentarzu osoby polecam sięgnąć po tę niezwykłą historię. 

Akcja powieści przypada na rok 1861 podczas trwania epoki wiktoriańskiej- wielkiego rozkwitu i potęgi Wielkiej Brytanii oraz rewolucji przemysłowej. Autorka porównuje ze sobą dwa światy. Z jednej strony przedstawia życie ludzi prężnych i bogatych, opływających w luksusy i nieliczących się z pieniędzmi, z drugiej zaś opisuje życie najbiedniejszych, ludzi, którzy chwytają się każdego zajęcia, aby przetrwać kolejny dzień, żyjących w skrajnej nędzy i ubóstwie, narażonych na choroby wynikające z braku jakiejkolwiek higieny. Autorka wiernie oddaje realia ówczesnego Londynu, opisuje miejsca i zdarzenia charakterystyczne dla tego okresu. Ducha tamtych czasów podkreślają również zamieszczone na początku każdego rozdziału drobne ogłoszenia, epitafia nagrobne, a także definicje z Londyńskiego Słownika Dickensa. Sam autor pojawia się w powieści jako postać epizodyczna. 

„Siostra” to opowieść o wielkiej siostrzanej miłości i oddaniu, o bezinteresowności i dobroczynności, ale także o wielkim oszustwie i intrydze, któremu padły niewinne dziewczyny. Autorka ukazuje, że często pod maską dobrodusznych i uczynnych ludzi kryją się osoby bezwzględne, okrutne i nieuczciwe, wzbogacające się na krzywdzie biednych i bezbronnych. Polecam serdecznie lekturę tej niezwykłej historii osadzonej w mrocznym i mglistym Londynie. Znajdziecie w niej elementy kryminału, tajemnice i zagadki, ale też staniecie się świadkami rodzącego się uczucia.


Moja ocena
7/10 

______________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Nasza Księgarnia

 


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


 • 52 książki
 • Pochłaniam strony, bo kocham tomy!!!! (288s.)
 • Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,1cm)  

  

7 komentarzy:

 1. Jeju, tak bardzo chciałabym przeczytać tą książkę! Mam nadzieję, że i ja wkrótce ją gdzieś dorwę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super zachęcająca recenzja. Bardzo podoba mi się motyw kryminału, tajemnicy,a także uczuć. Bardzo lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fabuła zapowiada się ciekawie :) jak wpadnie mi w ręce to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mniam. Odkąd sięgnąłem po książki Sarah Waters, mam słabość do powieści toczących się w latach 18xx :) Wiktoriańskie klimaty, tego szukam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele słyszałam i czytałam o tej książce bardzo pozytywnych opinii i ja również bardzo chcę ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)