Strony

poniedziałek, 11 marca 2013

Uczciwa Oszustka - Tove Jansson


Tytuł oryginału:  Den ärliga bedragaren
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia  
Data wydania: luty 2013
Liczba stron: 240
Format: 13o x 197 mm 
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-10-11967-4

Autorka książki, Tove Jansson, kojarzona jest przede wszystkim z serią książek o Dolinie Muminków i jej mieszkańcach, uroczych Muminkach. Wielu z nas, z wypiekami na twarzy, oczekiwało kolejnych odcinków przygód tych bohaterów w telewizji czy śledziło ich losy czytając kolejne książki. Tove Jansson, często określana mianem „Mamy Muminków” została uhonorowana przez dzieci Orderem Uśmiechu oraz Medalem Hansa Christiana Andersena- międzynarodową nagrodą dla twórców książek dla dzieci. Nieliczni natomiast wiedzą, że Tove Jansson poza książkami dla najmłodszych pisała także dla dorosłych. „Uczciwa oszustka” zdecydowanie należy do tej drugiej grupy książek.

Powieść została wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia jako kontynuacja serii KontraPunkt, prezentującej książki zauważone przez światową krytykę, nagradzane, wysmakowane literacko i skłaniające do refleksji.

Akcja powieści toczy się w Vasterby, małej, fikcyjnej miejscowości, położonej nad skutą lodem zatoką. Wszyscy się tutaj znają i wiedzą o sobie niemal wszystko. Katri Kling to outsiderka, przez miejscowych uważana wręcz za dziwaczkę i ekscentryczkę. W końcu kto normalny nie nadaje żadnego imienia swojemu psu? Mieszka ze swoim młodszym bratem w niewielkim mieszkaniu nad sklepem, w którym jeszcze do niedawna pracowała. Jest to osoba unikająca kontaktów międzyludzkich, oziębła i nieufna. Szczególną miłością darzy jednak liczby, na których zna się jak mało kto. Nie jednej osobie w wiosce pomogła wykonać niezbędne obliczenia lub wyśledzić oszustwo finansowe. Chociaż Katri stroni od kontaktów z ludźmi postanawia zaprzyjaźnić się z miejscową artystką, Anną Aemelin, kobietą która upodobała sobie rysować króliki, i to nie byle jakie, bo kwieciste, a jej willa została nazwana przez mieszkańców wioski „króliczym domem”. Katri jako osoba niezwykle wyrachowana knuje zaplanowaną w najdrobniejszych szczegółach intrygę, która ma jej pozwolić spełnić marzenia brata. Co wyniknie z wzajemnej relacji tych dwóch kobiet? Czy intryga Katri potoczy się według jej myśli? Przekonajcie się sami i sięgnijcie po tę skomplikowaną powieść psychologiczną.

Akcja powieści toczy się powoli, niespiesznie. Brak tutaj zbędnych słów i dialogów. Wyczuć można specyficzną oziębłość i powściągliwość, często pojawiającą się w twórczości skandynawskich pisarzy. Mimo obecnej w książce stagnacji autorce udało się przemycić do powieści element zaskoczenia. Anna Aemelin okaże się równie skomplikowaną i nieprzewidywalną osobą jak Katri Kling, a ich wzajemna relacja doprowadzi do sytuacji, w której obie panie nie będą wiedziały kim naprawdę są i czego pragną.

Książkę należy zaliczyć do trudnych w odbiorze. Chociaż czyta się ją bardzo szybko, jej treść pozostaje w głowie na długo i nie pozwala o sobie zapomnieć. Przez chwilę uważałam ją za książkę zupełnie nietrafioną w moje gusta czytelnicze, może dlatego, że powieść sprawia wrażenie jedynie fragmentu dłuższej historii. Po krótkim namyśle zaliczam ją jednak do literatury ambitnej i mającej w sobie to „coś”, co różni je od innych książek. Lektura „Uczciwej oszutski” utwierdziła mnie w przekonaniu, że czasem warto poszerzyć swoje horyzonty i sięgnąć po powieść, która niekoniecznie kojarzona jest z danym autorem. Polecam!


Moja ocena
7/10

_____________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Nasza KsięgarniaKsiążkę przeczytałam w ramach wyzwań:
 • 52 książki
 • Pochłaniam strony, bo kocham tomy!!!! (240s.)
 • Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,1cm)     

9 komentarzy:

 1. Kiedy byłam dzieckiem, zaczytywałam się w Muminkach! Skoro ja dorosłam, to i książki musiały dorosnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama nie wiem. Do końca jednak nie jestem przekonana...

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja chętnie sięgnę! Już zresztą od dawna mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I takie deklaracje mi się podobają!:P

   Usuń
 4. Chętnie bym przeczytała. Mumuniki uwielbiam, ale poznanie Janson dla dorosłych kusi mnie jeszcze bardziej niż te male białe trolle. =)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również kusiło i wreszcie skusiło:P Ma swój specyficzny klimat, ale warto przeczytać:)

   Usuń
 5. Muszę ją gdzieś znaleźć, chętnie przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro jak piszesz książka na długo zapada w pamięci to według mnie jeden z ważnych wyyznaczników by po nią sięgnąć. A po Twojej recenzji już wiem,że zrobię to na 100%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam! Książka wyróżnia się spośród wydawanych współcześnie:)

   Usuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)