Strony

piątek, 8 marca 2013

Sekret Drzewa Oliwnego - Courtney Miller SantoTytuł oryginału:  The Roots Of The Olive Tree 
Wydawnictwo: Wielka Litera     
Data wydania: styczeń 2013    
Liczba stron: 368    
Oprawa:  miękka 
ISBN: 978-83-63387-42-6

Hill House to stara, otoczona pięknym gajem oliwnym posiadłość, położona w dolinie Sacramento. Ta urocza willa jest domem rodzinnym dla pięciu pokoleń kobiet z rodziny Kellerów, obdarzonych długowiecznością. Kobiety nie tylko dożywają sędziwego wieku, ale też są w pełni sprawne fizycznie i umysłowo. Dom obecnie zamieszkuje najstarsza przedstawicielka rodu- studwunastoletnia Anna, jej córka Bets oraz wnuczka Callie. 

Spokój tego miejsca zostaje zakłócony wraz z przybyciem najmłodszej kobiety z rodziny Kellerów, Erin, a w niedługim czasie również jej matki- Deb. Do Hill House przybywa także prowadzący badania nad długowiecznością doktor i genetyk, Amrit Hashmi. Kobiety twierdzą, że długie życie zawdzięczają dobroczynnemu działaniu oliwy, której używają nie tylko w kuchni, ale również do pielęgnacji ciała. Lekarz stawia jednak na sprawdzone metody badań, analizuje ich krew i przeprowadza szczegółowe wywiady z przedstawicielkami kolejnych pokoleń. Czy doktor Hashmi rozwikła zagadkę długowieczności Anny? Jakie długo skrywane tajemnice wyjdą na jaw? Co wyniknie ze spotkania wszystkich przedstawicielek klanu Kellerów?  Tego dowiecie się sięgając po książkę.

Autorka, Courtney Miller Santo, podzieliła swoją debiutancką powieść na pięć części, a każda z nich przybliża nam postać innej bohaterki. Śledzimy ich bieżące życie, ale też dzięki licznym retrospekcjom możemy poznać ich przeszłość, nierzadko zawiłą, przepełnioną smutkiem i rozczarowaniami. Chociaż relacje kobiet z rodziny Kellerów wydają się prawidłowe, to po głębszym ich poznaniu okazuje się, że kobiety różnią się nie tylko charakterami, ale widoczna jest między nimi także różnica pokoleń. Osobą łagodzącą rodzinne kłótnie i spory jest najstarsza przedstawicielka klanu, Anna. 

Chociaż w książce brakowało mi nastrojowości i ciepłych, rodzinnych relacji, charakterystycznych dla sag rodzinnych, uważam ją za pozycję wartą uwagi. Autorka w ciekawy sposób pokazuje czytelnikowi pragnienie długowieczności i dążenie do niej. Anna, pomimo sędziwego wieku jaki osiągnęła, pragnie stać się najdłużej żyjącym człowiekiem na Ziemi. W swoim życiu doświadczyła wielu bolesnych wydarzeń, rozczarowań, ale wciąż cieszy się życiem, tryska humorem, a w sytuacjach trudnych jest podporą dla reszty rodziny.

Książkę polecam przede wszystkim fankom sag rodzinnych i powieści obyczajowych. Znajdziecie w niej skomplikowane relacje rodzinne i skrywane przez długie lata tajemnice. Autorka stworzyła ciekawą opowieść, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością.


Moja ocena
6/10 

___________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Wielka Litera


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

 • 52 książki
 • Pochłaniam strony, bo kocham tomy!!!! (368s.)
 • Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,8cm)

 

13 komentarzy:

 1. Hej!
  Z okazji Dnia Kobiet skromny Melonik chciałby życzyć Ci WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO :D!
  A tutaj zapraszam na więcej życzeń :) - http://mejus250.blogspot.com/2013/03/dzien-kobiet.html

  Pozdrawiam!
  Melon ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za życzenia:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Lubię sagi rodzinne, więc prędzej czy później i do tej dotrę :)
  Tak na marginesie - nie wiem, czy chciałabym dożyć tak bardzo sędziwego wieku, ale to musi być bardzo ciekawe doświadczenie. Przeżyć ponad sto lat to nie lada wyczyn :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba myślę przez pryzmat tego co napisała u siebie AnnRK, ile można by przeczytać książek do tego czasu:P

   Usuń
 3. Czytałam tę książkę, również dzięki uprzejmości wydawnictwa Wielka Litera. To była przyjemna lektura. Z uwagą śledziłam losy głównych bohaterek powieści, która swoją drogą podobała mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka raczej nie w moim stylu, ale może kiedyś po nią sięgnę, żeby spróbować czegoś nowego. : )

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję bardzo, również pozdrawiam. Też dodaję do obserwowanych. : )

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czemu, ale kojarzy mi się z "Domem kobiet" Nałkowskiej, ale akurat tamtej książki nie wspominam z przyjemnością, bo nie potrafiłam przez nią przebrnąć.

  Serdecznie zapraszam do mnie i dodaję do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To niestety nie dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak trafię na "Sekret Drzewa Oliwnego" z pewnością po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że mamy podobne "zarzuty" - mnie też brakowało nastrojowości i ciepła. Ale i tak czytało się nieźle. :)

  OdpowiedzUsuń

 10. Jeszcze nie czytałam, ale mam zamiar w najbliższym czasie sięgnąć po tę pozycję:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Całkiem pozytywnie wspominam tę książkę. Rzeczywiście jest to dobra pozycja dla miłośników sag rodzinnych :).

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)