Strony

czwartek, 6 kwietnia 2017

Psychologia geniuszu. Odblokuj wrodzone talenty i kreatywność swojego dziecka - Andrew Fuller


Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, by było bystre i ciekawe świata. Z każdym kolejnym miesiącem życia dziecka podsuwamy mu zabawki stymulujące jego zmysły oraz rozwijające pamięć i koncentrację, angażujemy go do codziennych zajęć, które w pewnym momencie interesują go najbardziej. Krok w krok podążamy za małym odkrywcą, którego cieszy widok maszerujących mrówek, unoszącego się nad łąką motyla, czy też spadające z drzewa kasztany. Mnie samej chyba nigdy nie przestanie fascynować ta wrodzona ciekawość poznającego najbliższe otoczenie malucha. Co zrobić, by zachować w dziecku tę pasję do odkrywania świata? Pomocą w odpowiedzi na to pytanie może być lektura Psychologii geniuszu autorstwa Adrew Fullera.

Podobno najnowsza wersja człowieka jest o 40 procent bardziej inteligentna niż przeciętna młoda osoba w 1950 roku[17]. Co więcej, w zeszłym stuleciu średnia wartość ilorazu inteligencji wzrastała co 10 lat o 3 procent. Tendencja ta utrzymuje się, a być może nawet przybiera na sile[17]. Jeśli wierzyć przytoczonym w książce danym, a także wziąć pod uwagę rozwój nowoczesnych technologii i nieograniczony dostęp do informacji, powinniśmy na każdym kroku natrafiać na geniuszy. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Przed współczesnymi rodzicami stoi nie lada zadanie - jak spośród zalewającej nas fali informacji wydobyć te, które w istocie będą dla dziecka użyteczne w przyszłości.

W swojej książce Andrew Fuller podpowiada rodzicom i opiekunom, w jaki sposób stymulować umysł dziecka, by wydobyć z niego drzemiące w nim możliwości, uwolnić tytułowy geniusz. Umysł malucha chłonie nowości z otoczenia niczym gąbka wodę, ma niemal nieograniczone możliwości. Niejednokrotnie autor podkreśla, że w początkowym okresie życia najważniejsza w uwalnianiu geniuszu jest przede wszystkim dobra zabawa. Jest ona bowiem najlepszym sposobem na naukę nowych umiejętności, a samemu dziecku kojarzy się z czymś przyjemnym. Warto więc poświęcać dziecku nieco więcej uwagi, wymyślać i proponować różnorodne zabawy, których obecność w dzieciństwie z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Autor podkreśla też, jak istotny wpływ na wydobycie z dziecka geniuszu mają jego rodzice. W końcu to oni przez pierwsze lata życia spędzają z nim najwięcej czasu, są dla niego przewodnikami w odkrywaniu coraz nowszych zjawisk i zależności. W żadnym wypadku nie należy dziecka popędzać, zmuszać do podejmowania kolejnych aktywności, wyręczać w kolejnych wyzwaniach, a jedynie towarzyszyć mu w odrywaniu świata, zachęcać do przyglądania się otoczeniu oraz poszukiwania różnic i podobieństw w otaczającym nas świecie. Tylko tyle i aż tyle chciałoby się powiedzieć.

W kolejnych rozdziałach Andrew Fuller radzi rodzicom, jak poprawiać pamięć i koncentrację dziecka, uczyć skutecznego myślenia i planowania, podejmowania decyzji. Podaje też kilka wskazówek wpływających na wzmocnienie motywacji i budowanie wiary we własne siły, których w pewnym momencie może zwyczajnie zabraknąć. W tabelach na końcu każdego rozdziału znajdują się liczne pomysły zabaw lub aktywności wpływających na rozwój tej czy innej umiejętności u dziecka, m.in. wyobraźni, kreatywności, koncentracji, efektywnego myślenia. Jest to wartościowa część książki, która z pewnością zostanie doceniona przez rodziców. Co istotne, porady zostały podzielone pod kątem wieku dziecka, dlatego łatwo odnieść je do własnej pociechy.

Psychologia geniuszu to książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic, który pragnie zapewnić swojemu dziecku udany start w dorosłe życie. Autor nie podaje gotowych rozwiązań, jedynie zachęca rodziców do obserwowania swoich dzieci, do nauki poprzez zabawę. Tytułowy geniusz to nie żaden omnibus. To po prostu osoba świadoma swoich mocnych stron, która potrafi przekuć je w sukces w dorosłym życiu.
 
_____________________________
Tytuł oryginału: Unlocking Your Child's Genius
Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: styczeń 207
Liczba stron: 256


Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Mamania.

1 komentarz:

  1. Zapamiętam tytuł, przeczytam jak już będę kiedyć mamą :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)