Strony

wtorek, 28 lutego 2017

Atlas miast - Georgia Cherry, Martin Haake

Niejeden z nas w dzieciństwie marzył o podróżach do dalekich krajów. Intrygowały nas znane z pocztówek i programów telewizyjnych miejsca oraz ludzie porozumiewający się w najróżniejszych językach świata. Mnie część z tych dziecięcych marzeń udało się już zrealizować, na inne z różnych względów przyjdzie mi jeszcze trochę poczekać. Według mnie podróżowanie i odkrywanie nowych miejsc leży w naturze człowieka, zarówno tego małego, jak i nieco większego. Przeglądanie niedawno wydanego Atlasu miast stało się dla nas okazją do snucia marzeń o kolejnych podróżniczych kierunkach. Oby chociaż jedno z przedstawionych w książce miejsc udało się odwiedzić  jeszcze w tym roku.

Atlas miast to bogato ilustrowana pozycja dedykowana dzieciom w przedziale wiekowym 6-10 lat. Na kolejnych stronach zostały przedstawione najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miasta świata, zarówno europejskie, jak i te leżące w najdalszych zakątkach naszego globu. Wśród wymienionych znalazły się między innymi: Barcelona, Paryż, Budapeszt, Nowy Jork, Rio de Janeiro, Tokio, Sydney i wiele innych równie interesujących miejsc. 

Każde kolejne miasto zostało przedstawione według ustalonego wcześniej schematu. Na początek czytelnik otrzymuje garść ogólnych informacji na temat danej metropolii, a także wzmiankę o kraju, języku i populacji oraz króciutkie polecenie ćwiczące spostrzegawczość. Miejsca warte zobaczenia - zabytkowe budowle, muzea, kawiarnie, parki rozrywki, punkty widokowe itp., zostały przedstawione na ilustracjach utrzymanych w formie kolażu. Wybór takiej formy sprawia, że na początku trudno zdecydować, na której części strony warto skupić wzrok, jednak już po chwili czytelnik bez problemu odnajduje się w prezentowanych treściach. Atlas miast stanowi swego rodzaju przewodnik po przedstawionych miastach, stąd pod kolejnymi obrazkami znajdują się podpisy zachęcające i motywujące czytelnika do odwiedzenia tego, czy  innego miejsca.

Uwagę czytelnika przykuwa ciekawy projekt okładki oraz nietypowy, nieco większy niż zazwyczaj format publikacji. Tuż po otwarciu książki oczom kilkuletniego odbiorcy ukazuje się atrakcyjnie przedstawiony spis treści - kolejne miasta zostały przedstawione za pomocą znaczków pocztowych. Ilustracje utrzymane są w raczej stonowanych barwach, jednak mnogość atrakcji turystycznych przedstawionych na kolejnych stronach potrafi nieco przytłoczyć, dlatego warto przeglądać publikację zaledwie po kilka stron na raz, tak by móc zapamiętać chociaż kilka najciekawszych miejsc. Atlas miast to ciekawa propozycja dla czytelników w wieku szkolnym, zwłaszcza dla tych interesujących się geografią i samodzielnie poszukujących informacji na temat poszczególnych miejsc na mapie świata. Przeglądanie najciekawszych atrakcji turystycznych kolejnych miast może mieć jednak nie tylko walor edukacyjny, ale również rozrywkowy. Odszukiwanie dotychczas odwiedzonych miejsc lub charakterystycznych punktów znanych na przykład  z krążących w sieci fotografii lub filmów potrafi wciągnąć na dłużej niż chwilę.


_________________________________
Tytuł oryginału: City Atlas
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: luty 2017
Liczba stron: 64Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.

3 komentarze:

  1. Jestem nogą z geografii (na szczęście mąż lubi), więc przydałaby mi się taka pozycja, żeby móc Jasiowi cokolwiek opowiedzieć o poszczególnych miejscach na ziemi. ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne są te książki z Naszej Księgarni. Mnie kusi zwłaszcza ta z czerwoną marchewką :)

    OdpowiedzUsuń
  3. To nic, że dla dzieci, ja też po nią chętnie sięgnę :) To coś dla mnie :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)