Strony

środa, 8 lutego 2017

Moja pierwsza mitologia. Księga I i II - Katarzyna Marciniak

Mitologia ma w sobie coś niezwykłego, coś co sprawia, że tuż po jej odłożeniu mam ochotę sięgnąć po nią znowu. Przy kolejnych razach wydaje mi się, że znów umknęło mi coś ważnego. Marzę o tym, by wreszcie zapamiętać te wszystkie występujące między postaciami zależności oraz związane z nimi wydarzenia. Mitologię Parandowskiego czytałam co najmniej trzy razy, ale dalej czuję spory niedosyt. Między innymi dlatego wraz z Synkiem sięgnęliśmy po mitologię w nieco bardziej przystępnej odsłonie, która ma za zadanie zachęcić młodego czytelnika do zgłębiania najbardziej znanych mitów.

Moja pierwsza mitologia składa się z dwóch rewelacyjnie wydanych tomów, podzielonych na pięć głównych części: Dzieciństwo bogów i ludzi, Przygody herosów, Przemiany, Bestiariusz oraz W królestwie Hadesa. Na kolejnych stronach przybliżone zostały najbardziej znane opowieści z mitologii greckiej i rzymskiej, począwszy od wyłonienia się bogów z chaosu. Kolejne historie opowiedziane zostały w sposób prosty i zrozumiały dla młodego czytelnika - zarówno słownictwo, jak i formę opowieści dobrano do rzeczywistego wieku odbiorcy. Następujące po sobie mity zostały przedstawione w nieco żartobliwej, a przez to bardziej przystępnej postaci. Do lektury zachęcają także krótkie rozdziały oraz liczne i oddziałujące na wyobraźnię czytelnika ilustracje. 

Rewelacyjnym rozwiązaniem okazało się zamieszczenie w publikacji podrozdziałów, wyjaśniających młodemu odbiorcy znaczenie najbardziej znanych związków frazeologicznych wywodzących się z mitologii, np: strzała Amora, nić Ariadny, szata Dejaniry, czy marsowa mina. Czytelnik ma okazję nie tylko poznać znaczenie tych wyrażeń, ale także zapoznać się z przykładami ich zastosowania w codziennych sytuacjach

Dwutomowa Moja pierwsza mitologia została zaopatrzona w twarde oprawy oraz ciekawe i rzucające się w oczy projekty okładek, co sprawia, że jest to kolejna wydawnicza perełka od Naszej Księgarni. Ilustracje autorstwa Marty Kurczewskiej są przeurocze i dopracowane w najmniejszych detalach, ale to już standard w wykonaniu tej niezwykle utalentowanej rysowniczki. Ilustratorka po raz kolejny zdecydowała się na jasne, pastelowe barwy, które w książkach dla dzieci lubię najbardziej. Bohaterowie mitologii zostali przedstawieni w sposób zabawny i po dziecinnemu piękny. Jestem prawdziwie zakochana nie tylko w tej publikacji, ale również w innych pracach tej rysowniczki, które od jakiegoś czasu konsekwentnie kompletujemy. Jeśli jeszcze nie kojarzycie Marty Kurczewskiej, to koniecznie rozejrzyjcie się za jej pracami.

Moja pierwsza mitologia przypadnie do gustu dzieciom w różnym wieku. Młodsze z pewnością zwrócą uwagę na zabawne i przyjemne dla oka ilustracje, z kolei starsze będą mogły samodzielnie śledzić przygody najbardziej znanych bohaterów świata starożytnego i zadziwiać dorosłych znajomością popularnych związków frazeologicznych. Mity zaprezentowane przez Katarzynę Marciniak nie odbiegają treścią od tych opowiedzianych przez Jana Parandowskiego, dlatego książka z powodzeniem może służyć także dzieciom w wieku szkolnym. Również rodzice dzięki regularnemu czytaniu swoim pociechom będą mieli okazję przypomnieć sobie omawianą przed laty lekturę, która mimo upływu lat nie traci na swej wartości. Historie znajdujące się na kartach mitologii z powodzeniem można odnieść do współczesnych sytuacji, co we wspomnianych wyżej podrozdziałach uczyniła również autorka książki.
 


Moja pierwsza mitologia to pod wieloma względami publikacja, którą warto mieć  swoich domowych zbiorach. Zachwyca nie tylko zaprezentowana treść, ale również solidne i dopracowane wydanie. Zapewniam, że książkami warto obdarować jakieś łaknące wiedzy i lubiące czytać dziecko. Obcowanie z tą publikacją to prawdziwa przyjemność. 

______________________________
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: październik 2016
Liczba stron: 272 + 288


Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia

3 komentarze:

  1. Nigdy nie przepadałam za mitologią, ale myślę, że te książki sprawią, iż mogłaby przypaść ona mi do gustu. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze lubiłam mitologię, z przyjemnością sięgnę po wersję dla dzieci ! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)