Strony

niedziela, 30 października 2016

Uwaga wilk! i inne bajki Ezopa - Cristóbal Joannon

Ezop był jednym ze starożytnych pisarzy, którego twórczość przetrwała próbę czasu i znana jest czytelnikom na całym świecie do dziś. Źródła podają, że autor był greckim niewolnikiem żyjącym w VI w. p. n. e., niezbyt urodziwym, ale za to bardzo utalentowanym. Na przestrzeni lat jego utwory przybliżane były polskim czytelnikom przez kolejnych tłumaczy i ilustratorów. Najnowsze wydanie bajek Ezopa zostało opracowane przez znanego chilijskiego poetę, Cristóbala Joannona. 

W niniejszym zbiorze czytelnik odnajdzie zarówno najbardziej znane bajki Ezopa, jak również te mniej popularne, częściej pomijane w kolejnych opracowaniach. Wśród tych pierwszych nie mogło zabraknąć historyjek o Mrówce i koniku polnym, Żółwiu i zającu oraz Lisicy i kruku, które sama pamiętam jeszcze z lat szkolnych. Ze zdecydowaną większością zetknęłam się jednak po raz pierwszy. Bardzo spodobały mi się bajki zatytułowane kolejno Odpowiedź lwicy, Jak żółw dostał pancerz oraz Wiatr i słońce. Okazały się one nie tylko pouczające, ale również bardzo zabawne.

Bajki Ezopa najlepiej dawkować sobie w małych porcjach, po jednej lub dwie na raz. W ten sposób zyskamy czas na chwilę refleksji nad przeczytanym tekstem. Autor w krótkich historyjkach piętnuje bowiem takie cechy człowieka jak chciwość, zachłanność, pychę, przebiegłość, lekkomyślność. Jego bohaterami w większości są zwierzęta obdarzone ludzkimi cechami, przez co kolejne bajki wydają się być lekkie i przyjemne w odbiorze również dla najmłodszych czytelników.

Cieszę się, że już teraz miałam okazję przybliżyć Synkowi kolejne bajki Ezopa. Póki co pewnie niewiele z nich zrozumiał, ale za to żywo interesował się dołączonymi do historyjek ilustracjami. Ich autorką jest Agata Raczyńska, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej rysunki były do tej pory publikowane w książkach i magazynach w Polsce, a także za granicą. Kolejne ilustracje w zbiorze są proste i przejrzyste, utrzymane raczej w jasnych barwach, zabawne. Według mnie idealnie współgrają z treścią bajek. 


Warto dodać, że w najnowszym wydaniu bajek Ezopa zadbano o kilka szczegółów, które podnoszą wartość pozycji. Są to przede wszystkim ciekawie dobrany format książki oraz przykuwający wzrok projekt okładki. Nie bez znaczenia pozostaje też twarda oprawa oraz połączenie ilustracji z tekstem w formie przypominającej komiks. Wszystkie te cechy sprawiają, że książka jest miła dla oka, a jej przeglądanie to sama przyjemność. Z resztą zobaczcie sami.

Bajki Ezopa od lat  bawią, uczą i zachęcają do refleksji zarówno dzieci, jak i dorosłych w różnych zakątkach świata. Pomimo upływu ponad dwóch tysięcy lat nie utraciły one zbytnio ze swej aktualności. Ludźmi w dalszym ciągu kierują chciwość, zachłanność, czy brak rozwagi w podejmowaniu kolejnych decyzji. Lektura Bajek Ezopa może stać się bodźcem do rozmów z dzieckiem na temat istotnych w życiu człowieka wartości, którymi warto kierować się na co dzień. Losy kolejnych bohaterów mogą stać się dla nich przestrogą i uchronić je przed niepowodzeniami. Ze względu na uniwersalne przesłanie polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym.


_______________________________
Tytuł oryginału: Lobo a la vista y otras fábulas de Esopo
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: wrzesień 2016
Liczba stron: 64
  

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie

3 komentarze:

 1. I właśnie takie uniwersalne przesłania mi się podobają. Będę polecać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam bajki Ezopa. I chociaż mam już swoje dość sfatygowane, stare ich wydanie, to to jest tak piękne, że kurczę... Chyba wzbogaci moją kolekcję :D
  Zwłaszcza, że w mojej wersji brakuje chyba kilku opowieści (bo np. "Odpowiedzi lwicy" nie znam).

  Pozdrawiam,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię uniwersalne przesłania, dlatego ta pozycja mogłaby mi przypaść do gustu, pomimo mojego wieku :) Nie kojarzyłam tego tytułu wcześniej i dowiedziałam się o nim dopiero z Twojego Instagrama, dlatego z niecierpliwością czekałam na post na blogu. Książka wydaje się również przejrzysta, co zdecydowanie działa na jej korzyść :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)