Strony

czwartek, 2 kwietnia 2015

Zapowiedzi wydawnicze: kwiecień 2015 cz.1

Pierwsza połowa kwietnia bez większego szaleństwa wydawniczego, co nie zmienia faktu, że kilka pozycji zasługuje na uwagę.


Najpiękniejsza na niebie - Małgorzata Warda
Data: 8.04
Wydawca: Black Publishing

Sylwia jako małe dziecko została porzucona. Zachowała tylko kilka wspomnień związanych z biologiczną rodziną, jest przekonana, że miała siostrę bliźniaczkę. Po latach próbuje odnaleźć bliskich, którzy mogą uratować jej życie, a w rozwikłaniu tajemnicy rodzinnej pomaga jej dziennikarka Pola. Poza niewyraźnymi wspomnieniami Sylwii nie ma żadnych dowodów na istnienie siostry. Zaczyna się walka z czasem... Sprawę utrudnia surowe prawo adopcyjne, które pilnie strzeże informacji. Nowego znaczenia nabierają słowa: macierzyństwo, odpowiedzialność, miłość.


Zrozumieć Amelię - Kimberly McCreight
Data: 8.04
Wydawca: Czarna Owca

Kate Baron, prawniczka i samotna matka, odbiera telefon ze szkoły swojej córki. Amelia – inteligentna, zdolna piętnastolatka – została przyłapana na ściąganiu. Gdy kobieta dociera do Grace Hall, dowiaduje się, że córka nie żyje – skoczyła z dachu. Zrozpaczona matka wierzy w policyjną wersję zdarzeń aż do chwili, gdy dostaje anonimowego SMS-a: Amelia nie skoczyła. Kate zamierza poznać prawdę – bez względu na konsekwencje. Przegląda maile córki, jej SMS-y i wpisy na Facebooku, rekonstruuje urywki życia dziewczynki i ludzi, którzy byli dla niej ważni. Odkrywa, dlaczego feralnego dnia znalazła się na dachu Grace Hall i jak naprawdę zginęła... Wspaniała mieszanka Tany French i Jodi Picoult.
Zrozumieć Amelię to historia o sekretach i kłamstwach, przyjaciołach i prześladowcach. Opowiada o tym, jak dobrze rodzic może poznać własne dziecko i jak daleko posunie się matka, by zrehabilitować córkę, której życia nie była w stanie ocalić.


Czas Kondora - John Dinges
Data: 15.04
Wydawca: Czarne

Ta historia zaczęła się 11 września 1973 roku w stolicy Chile, kiedy generał Augusto Pinochet zbombardował pałac prezydencki, stanowiący symbol najtrwalszej demokracji parlamentarnej na kontynencie południowoamerykańskim. Według oficjalnej wersji Stany Zjednoczone nie były zaangażowane w zamach, wiadomo jednak, że zaledwie trzy lata wcześniej próbowały zorganizować w Chile pucz w celu obalenia rządu. Zarówno amerykańska próba zamachu stanu, jak i przewrót Pinocheta miały ten sam cel: obalenie Salvadora Allende.
Służby wywiadowcze Chile i kilku innych krajów Ameryki Południowej obawiały się lewicowych ugrupowań zbrojnych i potencjalne zagrożenie z ich strony było głównym bodźcem dla stworzenia sojuszu, któremu nadano nazwę Operacja Kondor. Oficjalnie przy cichym wsparciu USA sojusz miał prowadzić działalność antyterrorystyczną.
John Dinges stawia dziś pytanie: jak wielu tysiącom morderstw popełnionych w Chile, Argentynie, Urugwaju, Boliwii, Paragwaju i Brazylii można było zapobiec, gdyby Stany Zjednoczone zajęły jednoznaczne stanowisko i zdecydowanie sprzeciwiły się zabójstwom, torturom i porwaniom? Żeby na nie odpowiedzieć, poszukiwał byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, członków lewicowych ugrupowań zbrojnych oraz pracowników rządu amerykańskiego. Okazało się, że część osób już nie żyje, a wielu wojskowych i urzędników nadal nie chce ujawnienia prawdy. Niektórzy odważyli się jednak przerwać zmowę milczenia. Ich relacje oraz dokumenty, które w ostatnich latach udostępniono opinii publicznej, złożyły się na historię wydarzeń z lat 1973–1980.


Pamiętam, że było gorąco - Katarzyna Bielas, Jacek Szczerbak
Data: 15.04
Wydawca: Czarne

Wywiad rzeka z jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury powojennej. Wybitny pisarz i reżyser filmowy opisuje życie swoje i osób, które spotykał na swojej drodze. Te bardzo osobiste opowieści, przeplatane wspaniałymi anegdotami i wspomnieniami, skrzą się ironią i dowcipem. Znakomity portret Tadeusza Konwickiego na tle polskiej obyczajowości i kultury.  
Tadeusz Konwicki (ur. w 1926 roku na Wileńszczyźnie, zm. w 2015 roku w Warszawie), jeden z najwybitniejszych twórców polskiej kultury. Pisarz, reżyser, scenarzysta. Wydał w sumie ponad 20 książek (przełożonych na kilkadziesiąt języków), nakręcił 6 filmów, do wielu innych napisał scenariusze i nadzorował produkcję jako kierownik literacki zespołów.


Tulipanowy wirus - Danielle Hermans
Data: 8.04
Wydawca: Marginesy

Kryminał osadzony we współczesnym Londynie, w którym zagadka sięga XVII-wiecznej Holandii i handlu tulipanami.
Alkmaar,  Holandia,  1636  rok.  Szanowany  szynkarz  i  handlarz  tulipanami  Wouter  Winckel  zostaje znaleziony  martwy  w  swojej  gospodzie.  Zaszlachtowano  go,  a  w  usta  wepchnięto  mu  antyreligijną broszurę. Winckel był właścicielem najpiękniejszej kolekcji tulipanów w całej Zjednoczonej Republice Siedmiu  Prowincji Niderlandzkich, w  tym  najbardziej  pożądanej i  drogiej  cebulki,  Semper Augustus. Dlaczego musiał umrzeć? Kto chciał go zabić?
Londyn,  2007.  Historia  zdaje  się  zataczać  koło.  Umierającego  Franka  Schoellera  znajduje  jego siostrzeniec,  Alek.  Wuj  trzyma  siedemnastowieczną  księgę  o  tulipanach,  która  może  wyjaśnić przyczyny jego śmierci. Z pomocą Damiana, amsterdamskiego antykwariusza, Alek próbuje rozwiązać zagadkę, ale przyjaciele szybko sobie uświadamiają, że teraz oni ryzykują życiem.
Tulipanowy wirus to dziejący się w szybkim tempie kryminał oparty na szaleństwie tulipomanii i pęknięcia bańki spekulacyjnej w XVII-wiecznej Holandii – pierwszego takiego zdarzenia w dziejach. To historia, która opowiada o wolnej woli, nauce i religii, ale także o chciwości, pysze i arogancji. Jak mówi  sama Autorka:  „W  społeczeństwie, w którym  płaci  się  fortunę  za  cebulkę,  chciwość łączy się z ryzykiem inwestowania dużych pieniędzy. Myślę, że udało mi się opisać, co może się wydarzyć, gdy ludzie lokują wielkie pieniądze w coś, co tak naprawdę nie istnieje. Uważam, że historia handlu cebulkami  tulipanów  oraz  krach  z  tym  związany  pokazuje,  do  czego  w  ogóle  może  doprowadzić chciwość, ilustruje też zasady funkcjonowania rynku finansowego”. 


Ostatni taniec Chaplina - Fabio Stassi
Data: 15.04
Wydawca: Marginesy

W bożonarodzeniowy wieczór Śmierć odwiedza Chaplina w jego szwajcarskim domu. Wielki aktor i reżyser przekroczył już osiemdziesiątkę, ma małego syna i chce żyć jak najdłużej, by jego dziecko mogło przy nim dorastać. Zdobywa się na odwagę i proponuje Starej Pani umowę: jeśli uda mu się ją rozbawić, zyska rok życia. 
Tak zaczyna się osobliwy taniec artysty ze Śmiercią; tej nocy od śmierci uratuje go nie tyle doskonałe aktorstwo, lecz mimowolny komizm wynikający z dolegliwości podeszłego wieku. Wykonanie wyroku zostanie odroczone.
W oczekiwaniu na ostateczne spotkanie Chaplin pisze do syna długi, pełen pasji list. Pragnie mu opowiedzieć swoją prawdziwą historię, której nikt dotąd nie słyszał. Słowa listu obrazują brawurową przygodę, jaką było jego życie, i rewolucyjną epokę, w której urodził się, dorastał i robił karierę.
Ubogie dzieciństwo w Wielkiej Brytanii, ojciec alkoholik i niespełna rozumu matka; debiut na scenie u boku brata, cyrk i wodewil; pierwsze sukcesy i przybycie do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako młody chłopak był drukarzem, bokserem, balsamistą. I podróżował z jednego wybrzeża na drugie. 
W tych latach wszystko ulega zmianom, snop światła rzucony na biały ekran poruszył wyobraźnię całego narodu. Ameryka przegląda się w lustrze pierwszych filmów – romantyczna i drżąca ze wzruszenia, utopijna i zdolna wykonać każdy czyn, od najbardziej altruistycznego po najbardziej podły. Bywa powabna jak woltyżerka Ester, która oczarowała Europę, a zarazem ponura i gotowa do gwałtu jak Ku Klux Klan. Amerykańska młodość Charliego kończy się, gdy ma dwadzieścia pięć lat i szczęśliwy zbieg okoliczności pozwala Chaplinowi stworzyć charakterystyczną postać (niepewny chód, laseczka i zakurzony melonik, maniery lorda w ubraniu żebraka). Dawny Charlie Chaplin przestaje istnieć. Rodzi się Włóczęga. I odtąd zmienia się cały świat Chaplina.


Pamiętnik Wacławy - Eliza Orzeszkowa
Data: 8.04
Wydawca: MG

Jedna z młodzieńczych powieści Orzeszkowej – od razu dostrzeżona i wysoko oceniona przez krytykę.
Bohaterka jest panną z dobrego domu, ale zarazem owocem mezaliansu. Matka – wielka dama wyszła za mąż za profesora Politechniki, naukowca, pozytywistę, któremu próżniacze życie arystokracji wydaje się wstrętne. Oboje rodzice ogromnie kochają córkę, ale każde z nich inaczej widzi jej drogę do szczęścia. Od lat żyją w separacji, ale zgodnie z wcześniejszą umową córka po ukończeniu pensji ma najpierw spędzić rok u matki, a potem rok u ojca.
Czy matce uda się w ciągu roku wydać córkę za mąż, by zabezpieczyć ją przed nowomodnymi prądami, których sama nie rozumie i których się boi? Hiszpański smyczek - Andromeda Romano-Lax
Data: 8.04
Wydawca: Nasza Księgarnia

Pod koniec XIX wieku w miasteczku Campo Seco rodzi się chłopiec. Nikt jeszcze nie przeczuwa, że wkrótce zostanie okrzyknięty królem smyczka i największym wiolonczelistą w historii Hiszpanii. Tymczasem dwór królewski w Madrycie, pełen intryg i zepsucia, chyli się powoli ku upadkowi. Chmury gromadzą się również nad resztą Europy, zwiastując nadejście nowej, okrutnej epoki. Po dojściu do władzy faszystów życie genialnego muzyka staje się nieustającym wyborem pomiędzy osobistym szczęściem a nienawiścią do reżimu. Jego miłość do pięknej żydowskiej skrzypaczki jest zagrożona, podobnie jak stary ład na kontynencie, a ratowanie najbliższych wiąże się ze zhańbieniem własnego nazwiska...  
Ta porównywana z Cieniem wiatru, napisana z niezwykłym rozmachem powieść jest poruszającym koncertem na wiolonczelę, w którym splatają się losy człowieka i pogrążonego w chaosie świata.


Wciąż czekam - Louisa Young
Data: 2.04
Wydawca: Prószyński i S-ka

Kwiecień 1919 roku. Minęło sześć miesięcy od podpisania rozejmu, który położył kres Wielkiej Wojnie. Ci, którym udało się przeżyć, będą teraz musieli stanąć do zupełnie nowej walki.
Zaledwie dwudziestotrzyletni były żołnierz, Riley Purefoy, oraz jego świeżo poślubiona żona, Nadine Waverney, mają przed sobą całe życie, ale rany odniesione przez Rileya podczas wojny zrodziły między obojgiem dziwne napięcie, a pozostałe po nich blizny mogą zniszczyć ich małżeństwo, zanim jeszcze na dobre się ono zaczęło.
Peter i Julia Locke też będą musieli zmierzyć się ze swymi demonami. Dręczony przerażającymi wspomnieniami wojennych potworności, Peter zamienia się w odludka, który szuka zapomnienia w alkoholu. Julia próbuje złagodzić nieco jego cierpienie. Jednak ich wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania.
Losy obu par, które zetknęła ze sobą wojna, nadal pozostają splecione. Dręczeni przez poczucie straty i wyrzuty sumienia, nawiedzani przez mroczne wspomnienia, wszyscy czworo muszą sobie radzić ze zwątpieniem, wściekłością i bólem, próbując jednocześnie znaleźć odpowiedź na pytanie, czy miłość jest na tyle potężna, by pozwolić im uwolnić się od przeszłości?
Wciąż czekam to poruszająca, liryczna opowieść o niespokojnych czasach tuż po zakończeniu wojny – czasach ryzykownych początków, niepokojących prawd i przebłysków nadziei.


Pisane życia - Javier Marias
Data: 15.04
Wydawca: Sonia Draga

Mistrzowie pióra ‒ Faulkner, Conrad, Nabokov, Sterne i wielu innych ‒ w nowym ciekawym ujęciu.
Podręczniki i słowniki historii literatury byłyby znacznie bardziej interesujące, gdyby zawierały biografie takie jak te, przedstawione przez Javiera Mariasa.
Koncentrując uwagę na mistrzach XVIII, XIX i XX wieku, a nie na maskach, które przyjęli wraz ze sławą, z całą naturalnością wydobywa ich z przeszłości, przedstawia w codziennej krzątaninie, od której nikt nie jest w stanie uciec. Oczywiście nie jest to podglądanie przez dziurkę od klucza, co jest żałośnie pospolite. Przywraca się im jedynie wymiar ludzki, zredukowany procesem mitologizacji literackiej czasem nawet do zera.
Pracując nad tym oryginalnym dziełem, Marías korzystał zarówno ze źródeł z pierwszej ręki, takich jak autobiografie, wspomnienia albo listy, jak i specjalistycznych opracowań krytycznych.


Masakra - Krzysztof Varga
Data: 8.04
Wydawca: Wielka Litera

Masakra to powieść drogi: drogi przez miasto i drogi przez mękę. Stefan Kołtun, zmasakrowany kacem bohater powieści, wokalista rockowy w średnim wieku, obudzony rykiem syren alarmowych, rusza przez rozgrzaną niewyobrażalnym upałem Warszawę w poszukiwaniu znajomych i przyjaciół, którzy pożyczą mu pieniądze. W trakcie pijackiej odysei spotyka emblematyczne postaci, jak bogaty Prezes, niedoceniony Poeta, sławny Docent, wizjonerski Prorok, genialny magister Wątroba, dawna wielka miłość Wiedźma oraz tajemniczy pan Lucjan, który wie o Stefanie wszystko. Stefan prowadzi z nimi zasadnicze rozmowy, usiłując pomiędzy kolejnymi szklankami alkoholu rozwikłać tajemnicę swojego życia i pojąć sens Polski. Niebywale zabawna (choć dość smutna) powieść, do czytania zdecydowanie na trzeźwo.


Oskar i Lucynda - Peter Carey
Data: 8.04
Wydawca: Wielka Litera

Druga połowa XIX wieku. Dwójka niepokornych marzycieli spotyka się na pokładzie statku do Australii. Oskar, anglikański duchowny, który od dzieciństwa ma słabość do gier, postanawia zerwać z przeszłością i za wygrane pieniądze wybiera się na misję do Nowej Południowej Walii. Lucynda, wyzwolona, młoda dziedziczka wielkiej fortuny, miłośniczka hazardu i zwolenniczka równouprawnienia kobiet wierzy, że pieniądze zainwestowane w hutę szkła pozwolą jej zmienić świat. Pasja i słabość do gry doprowadzą tych dwoje do osobliwego zakładu. Będą musieli zagrać o najwyższą stawkę.
Wielokrotnie nagradzana powieść podwójnego laureata nagrody Bookera, na podstawie której powstał film z Cate Blanchett i Ralphem Fiennesem.


Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów - Marta Orzeszyna
Data: 7.04
Wydawca: Znak Horyzont

Chłopak z Sieradza wyjechał do Paryża z 5 frankami w kieszeni. Wkrótce czesał cały świat. Kreował wizerunki największych sław, jak Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo czy Pola Negri. Jego klientkami były królowe i księżniczki. Jednak to on wydawał im rozkazy. A one to kochały.
Uwolnił kobiety od długich włosów, choć wielu uważało to za dzieło szatana. Moda na fryzury Antoine’a rozprzestrzeniała się jak epidemia. Nawet Eleonor Roosevelt czekała grzecznie w kolejce w jego salonie. Wyszła z niego z fryzurą na chłopczycę. Ameryka oszalała.
Cierplikowski konsekwentnie budował swoje imperium. Salony przyjaciela gwiazd i koronowanych głów można było spotkać we wszystkich modnych miejscach ówczesnego świata.Pisano o nim, że stworzył współczesną kobietę. Trudno o drugiego Polaka, który zrobił tak oszałamiającą karierę.Mistrz elegancji, prowokator i oryginał, który sypiał w kryształowej trumnie.
Przegrał tylko raz, gdy zdecydował się żyć w swej prawdziwej ojczyźnie. Jego sztuka okazała się zbyt trudna dla przaśnego PRL-u. Za swój wielki talent, który pozwolił mu stanąć na szczycie świata, zapłacił wysoką cenę. Zmarł zapomniany. Przepadło jego imperium. W Polsce mało kto o nim pamiętał. Aż do dziś…Niepokoje wychowanka Törlessa - Robert Musil
Data: 13.04
Wydawca: Zysk i S-ka

Powieść Niepokoje wychowanka Törlessa to wnikliwe studium relacji międzyludzkich, które zadaje fundamentalne pytania o źródła przemocy i w niezwykle przejmujący sposób opisuje mechanizmy manipulacji człowiekiem.
Akcja powieści rozgrywa się w czasach monarchii austro-węgierskiej w szkole kadetów dla chłopców z „dobrych domów” i przedstawia wewnętrzne zmagania wrażliwego wychowanka, zmuszonego stawić czoło szkolnej rzeczywistości. Konflikty między uczniami oraz perwersyjne zachowania, kryjące się za fasadą ekskluzywnego internatu, niepokoją, dręczą, a zarazem fascynują Törlessa. Dwaj liderzy klasowi szantażują Basiniego, słabszego ucznia przyłapanego na drobnej kradzieży. Straszą, że ujawnią jego przewinienie wobec całej klasy i nauczycieli. Trzymają go w szachu i wymagają coraz większej uległości. Törless jest dostatecznie silny i inteligentny, by nie poddać się dominacji zwyrodniałych moralnie kolegów, ale na tyle słaby, by nie przeciwstawiać się ich działaniom. Wciągnięty w spisek, staje się współuczestnikiem przeprowadzonego przez nich samosądu nad upatrzoną ofiarą...
  

Widzicie coś dla siebie?

19 komentarzy:

 1. Ja w kwietniu na nic nie czekam.
  love-ksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Druga połowa zapowiada się ciekawiej :) To na co ja czekałam już mam :P

   Usuń
 2. Parę tytułów brzmi ciekawie, szczególnie wpadało mi w oko wydanie "Pamiętnika Wacławy" Orzeszkowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawa tej pozycji :) Klimatyczna okładka tylko zachęca :)

   Usuń
 3. Historię Cierplikowskiego chętnie bym poznała. Zaintrygował mnie też "Tulipanowy wirus", a co do "Hiszpańskiego smyczka" to chyba jakieś wznowienie jest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Cierplikowskim sama chętnie bym poczytała :) Natomiast o tulipomanii czytałam przy okazji "Tulipanowej gorączki", ale chętnie wrócę do tego ciekawego okresu w historii Holandii :) "Hiszpańskiego smyczka" czytałam właśnie w poprzednim wydaniu, ale nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jakiego oczekiwałam :)

   Usuń
 4. Ostatnio jestem bardzo wybredna i dlatego nie widze nic dla siebie, ale mam nadzieje, że recenzje mnie przekonają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejne nowości, które chętnie bym przeczytała. Tylko czasu brak.

  OdpowiedzUsuń
 6. Najpiękniejsza na niebie i Wciąż czekam- to lektury idealne dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie przeczytam "Najpiękniejszą na niebie" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uf, na szczęście nie wypatrzyłam nic dla siebie :D Już i tak nakupiłam za dużo książek, a tu dopiero drugi dzień miesiąca :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Pamiętnik Wacławy i Wciąż czekam - brałabym!: )

  OdpowiedzUsuń
 10. Przeczytałabym "Pamiętnik Wacławy", lubię Orzeszkową. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Praktycznie wszystkie mnie interesują, a najbardziej ,,Czas Kondora".

  OdpowiedzUsuń
 12. O, "Niepokoje wychowanka Törlessa" zapowiadają się ciekawie. Jakoś przeoczyłam ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 13. Na "Pamiętnik Wacławy" czekam. Nie liczę na arcydzieło, wiem, ze to jej debiut. Ale to jest moja ukochana pisarka, więc muszę poznać tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie planowałam czytania żadnego z tych tytułów, ale "Zrozumieć Amelię" wydaje się być ciekawe, a książką Małgorzaty Wardy mogłaby się spodobać mojej mamie :) I mi w sumie chyba też ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakoś tak nic ciekawego na kwiecień...

  OdpowiedzUsuń
 16. Hmm muszę przyznać, że przeczytałam tylko opisy dotyczące książek, których okładki przyciągnęły mój wzrok. Na pewno najładniejszą okładkę posiada 'Pamiętnik Wacławy' , jednak opis nie do końca mnie przekonał i najchętniej sięgnęłabym po "Wciąż czekam" lub pierwszą pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)